جستجو
Menu

شمعدانی

نام علمی : Pelargonium

خانواده :Geraniaceae

 

شمعدانی ها از گیاهان خانگی محبوب در سراسر دنیا هستند که به عنوان گل های گلدانی و باغچه پرورش داده می شوند. حدود 250 گونه از این گیاه عمدتا بومی جنوب آفریقا می باشند. این گیاهان دائمی در تابستان خوشه های گل بزرگ و رنگین تولید می کنندکه اگر محیط گرم باشد دوره ی گلدهی طولانی تر خواهد بود. برخی از شمعدانی ها نیز دارای برگ های معطر و گلهای کوچک هستند که بیشتر به جهت برگ هایشان رویش داده می شوند. متداول ترین نوع شمعدانی Zonal  است که اگر در کنار پنجره ی آفتابی در دمای حداقل°C  12  یا بیشتر نگهداری شود تقریبا در سراسر سال گل می دهد. قواعد کلی برای تمام شمعدانی ها وجود دارد :

خاک باید نسبتا خشک نگه داشته شود. آبیاری زیاد به شمعدانی ها لطمه می زند. شمعدانی های جوان را به منظور تولید پایه ی انبوه باید کوتاه کرد. تاوقتی که ریشه کاملا پر نشده است گلدان را نباید عوض کرد. هوای آزاد تامین شود ولی رطوبت زیاد لازم نیست. گل های پژمرده را حذف و در اوایل بهار ( در نوع  Regal در پاییز ) گیاه را هرس کرد.انواع شمعدانی

Zonal  یا شمعدانی معمولی - انواع قدیمی شمعدانی که بیشتر به عنوان گل های باغچه ای تابستان پرورش داده می شوند. گیاهان بوته ای به بلندی cm 30-60  دارای برگ های گرد کمی لوبدار به قطرcm 5/7-10 که در انواع مینیاتور کوچک تر است. برگها دارای ناحیه مشخص تیره تر یا رنگین می باشد. گلها کم پر ( 5 گلبرگ )، نیمه پرپر یا پرپر و در رنگ های صورتی، نارنجی، قرمز، ارغوانی و سفید هستند. صد ها واریته مختلف از نظر شکل، اندازه و رنگ گل و برگ وجود دارد. انواع مینیاتور به بلندی cm 23- 15  رشد می کنند و اغلب برای حاشیه ی پنجره ها مناسب اند. آن ها باید مقداری نور مستقیم دریافت کنند و خاک گلدان گاهی خشک شود. هنگام گلدهی کود پتاس بالا در فواصل منظم ضروری است.

 

 

 

Regal  یا Martha Washington هیبرید های P. grandiflorum   و P. cordatum و دیگر گونه ها هستند. این ها دارای گل های درشت تر، چین دار، رنگارنگ و زیبا تر از شمعدانی های معمولی هستند. برگ ها دالبری با حاشیه ی دندانه دار به قطر حدود cm 7/5 و فاقد ناحیه ی مشخص رنگی یا تیره هستند. این گیاهان در گلدان به بلندی cm 30-60  رشد می کنند. فصل گلدهی از اوایل بهار تا اواسط تابستان و کوتاهتر از شمعدانی های  Zonal  است. این واریته های زیبا کمتر مستعد بیماری هستند. مشکل عمده آنها آفت مگس سفید است.


Ivy-leaved  یا رونده هیبرید های  P. peltatum  هستند. دارای برگ های مشابه عشه و ساقه های آویز، گل ها کم پر یا پرپر ستاره ای، معمولا در رنگهای متنوع مانند صورتی، قرمز یا سفید می باشند. این گیاه معمولا  در سبد های آویز و یا گلدان های پایه دار به جهت برگ های زینتی و گل های زیبا  کاشته می شوند.

 

 


یا شمعدانی برگ عطری- این شمعدانی ها دارای گل های کوچک نامشخصی هستند اما به جهت برگ های بسیار معطرشان کشت می شوند. این نوع شمعدانی ها از روی عطر برگ آنها وقتی که ساییده می شوند توصیف می شوند، از جمله رز، لیمو، نعناع، سیب. برگ های شمعدانی های معطر مصارف زیادی در آشپزی و بالشتکهای معطر و انواع بوگیر دارد. در زمستان این گیاهان را باید خنک و نسبتا خشک نگه داشت و در بهار ساقه ها را هرس کرد تا رشد انبوهی داشته باشند. برخی انواع شمعدانی برگ معطر عبارتند از:

-        P.capitatum  یا Rose Geranium  دارای برگ های با بریدگی های عمیق که بوی رز می دهند. گل ها ارغوانی روشن. اندازه گیاه تا cm 90 .

-        P.crispum  یا Lemon Geranium  دارای برگهای کوچک کمی لبه دار، سبز و کرم رنگ با عطر لیمو ، گلها صورتی، اندازه گیاه تا cm 60 .

-        P. graveolens  یا  Rose Geranium  دارای برگهای لبه دار بسیار منقسم، با عطر رز. گل ها صورتی تا قرمز، اندازه گیاه تا  cm 90 .

-        P. odoratissimum  یا Apple Geranium دارای برگ های با بوی سیب، گلهای سفید، اندازه گیاه تا cm 30 .

        -        P. tomentosum  یا Mint Geranium   دارای برگهای درشت، کمی لبه دار، با بوی نعناع. گلها سفید کوچک، اندازه گیاه تاcm 60 .

 

 

نیازهای محیطی

دما :گرمای متوسط با شب های خنک. در زمستان دمای حداقل°C 7.

رطوبت : هوای خشک بهتر است. برگ ها را نباید مه پاشی کرد. از محیط های مرطوب و خیلی گرم دوری شود.

مکان: نور خوب همراه با آفتاب مستقیم. برای گلدهی خوب  12 ساعت نور روز تامین شود.

آبیاری و تغذیه : آبیاری متوسط از بهار تا پاییز- بایستی خاک گلدان کمی خشک شود. از آبیاری بیش از حد خودداری شود. اگر گیاه در گل نیست رطوبت خاک بسیار کم باشد.

کوددهی از بهار تا پاییز به طور منظم انجام شود. شمعدانی های گلدار هنگام گلدهی در فواصل منظم با کود پتاس بالا کوددهی شوند. واریته های Regal نسبت به سایرین به آبیاری بیشتری در تابستان نیاز دارند.

مراقبت: گیاهانی که برای فضای باز هستند پاییز به گلخانه منتقل، تا اندازه ی cm 12  کوتاه و تعویض گلدان شوند. در این شرایط گیاه در وضعیت نیمه خوابیده به سر می برد. انواعی که برای گلدان های داخل خانه پرورش داده می شوند را در دمای حد اقل°C  13 و نور خوب می توان در برگ نگه داشت. در صورت نیاز در بهار تعویض گلدان شود و بخشهای خشکیده حذف شود.

ساقه های بلند باید در بهار ( در انواع Regal  در پاییز ) کوتاه شوند. برای رشد انبوه در گیاهان جوان جوانه راسی حذف شود.


تکثیر
 

 قلمه چوب نرم از بهار تا پاییز- نیازی به هورمون ریشه زایی وپوشاندن روی گلدان نیست . در بهار از طریق کاشت بذر می توان برخی واریته ها را تکثیر کرد.

 

مشکلات ویژه ی شمعدانی

 

زرد شدن برگ های پایینی – علت : اگر برگها سفت هستند یا حاشیه برگها خشک شده است دلیل اصلی می تواند آبیاری کم باشد. اگر برگها پژمرده یا پوسیده هستند آبیاری بیش از حد دلیل مشکل است. در هر دو صورت ممکن است برگها ریزش یابند.

قرمز شدن حاشیه برگها – علت : دما بسیار پایین است. باید گلدان را در شب های خیلی سرد از کنار پنجره  دور کرد.

سیاه شدن پایه ساقه – علت : نوعی بیماری است . گیاه آلوده باید معدوم شود. بهتر است در دفعات بعد از کمپوست استریل استفاده و از آبیاری زیاد خودداری شود.
رشد دراز و نحیف ، فقدان برگ های پایینی – علت : نور بسیار کم . شمعدانی ها نمی توانند سایه را تحمل کنند.

لکه های متورم چوب پنبه ای روی برگ ها – علت : بیماری نیست ، مشکل تورم ناشی از محیط بسیار مرطوب است. آبیاری کاهش یابد.

کپک خاکستری روی برگها – علت : بوتریتیس همراه با شرایط بیش از حد مرطوب. برگ های آلوده حذف شوند و با یک قارچ کش سیستمیک اسپری شود ، تهویه انجام و آبیاری کم شود.
در شمعدانی های Regal گلی تولید نمی شود- علت : اگر گیاه سالم است دلیل می تواند گرمای خیلی زیاد در زمستان باشد.

حشراتی از قبیل مگس سفید ، شته و شپشک مو مشکل ساز شده است :

مگس سفید – مبارزه با آن دشوار است . از اسپری Permethrin با تکرار در فواصل 3  روزه استفاده شود.
شته – اسپریPermethrin  ، Malathion  یا Derris  استفاده و در صورت نیاز تکرار شود.
شپشک مو – حشرات بالغ برگها را مورد هجوم قرار می دهند اما صدمه اصلی به وسیله ی کرم های 5/2 سانتیمتری کرم رنگ ایجاد می شود که در خاک رشد می کنند و به سرعت ریشه ها را می بلعند. کنترل آن دشوار است . باید سریعا" با Lindane (HCH)  آبیاری شود.
توجه : استفاده از سموم آفت کش در مواقع بسیار ضروری و در محیط بیرون از منزل استفاده شود.

تعداد مشاهده: 60816
1390/9/1
print
  نظرات

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir