جستجو
Menu

بنفشه آفریقایی

نام علمی :Saintpaulia

نام انگلیسی :African Violet

خانواده :Gesneriaceae

 جنس کوچکی از گیاهان دائمی، همیشه سبز و روزت مانند بومی جنگلهای حاره ی شرق آفریقا است. دامنه ی بزرگ رنگ و تنوع گل آن نتیجه ی معرفی ارقام جدید گونه هایی مانند   S. confusa   و    S. ionantha است. گونه های اصلی به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داده نمی شوند. واریته های جدید از نظر گلدهی قوی تر هستند. یکی از امتیازات این گیاه توانایی گلدهی در طول سال و اندازه ی کوچک آن است که می تواند در لبه ی پنجره نیز جای بگیرد. اگر بتوان شدت های نور مناسب را تامین کرد، بنفشه آفریقایی را می توان در سراسر سال به گل نشاند.

   

اندازه

-        واریته های بزرگ به قطر cm 40  یا بیشتر رشد می کنند.

-        واریته های استاندارد به قطر cm 20  -040  رشد می کنند.

-        واریته های متوسط به قطر cm 15 – 20 رشد می کنند.

-        واریته های مینیاتور به قطرcm 5/7– 15 رشد می کنند.

-        واریته های میکرو مینیاتور به قطر کمتر از cm 5/7 رشد می کنند.

-        انواع رونده نیز وجود دارند که فاصله ی برگها بیشتر از انواع عادی است، ساقه ها آویزان و به شکل کمان روی گلدان خم می شوند.

 

اشکال گل

-        گل های کم پر بسیار متداول است . به طور معمول دارای دو گلبرگ کوچک و سه گلبرگ بزرگ است.

-        گل های نیمه پرپر دارای بیش از 5  گلبرگ است ، مرکز گل دیده می شود.

-        گل های پرپر دارای حداقل ده گلبرگ است ، مرکز زرد رنگ گل دیده نمی شود.

-        گل های چین دار دارای گلبرگ هایی با حاشیه موجدار.

-        گل های ستاره ای دارای 5  گلبرگ مساوی و جدا از هم .

-        گل های دو رنگ ، گلبرگ ها دارای دو یا بیشتر از دو سایه از یک رنگ .

-        گل های چند رنگ، گلبرگ ها دارای دو یا چند رنگ مختلف .

-        گل های Geneva گلبرگ ها دارای حاشیه سفید یا صورتی یا سبز است.

 

اشکال برگ

-        برگ های نر سبز ساده و بدون لکه در پایه ی برگ می باشند.

-        برگ های ماده شبیه برگ های نر اما دارای یک لکه ی کوچک سفید در پایه می باشند.

-        برگ های سرنیزه ای بلندتر و در انتها نوک دار هستند.

-        برگ های قاشقی دارای لبه ی پیچ خورده رو به بالا هستند.

-       برگ های ابلق به رنگ سبز با لکه ها یا حاشیه ی سفید یا کرم رنگ هستند.

-       برگ های دندانه دار دارای حاشیه ی اره مانند هستند.

       -        برگ های مانند خاس دارای حاشیه تا خورده رو به بالا هستند.      

 

نیازهای محیطی

دما : گرمای متوسط، دمای حداقل °C 15  در زمستان. از کوران هوای سرد و تغییرات ناگهانی دما جلوگیری شود.

رطوبت : رطوبت بالا ضروری است اما مه پاشی مکرر زیان بار است زیرا رطوبت بر روی برگ های کرکدار باقی مانده و موجب پوسیدگی می شود. بهتر است گلدان را با پیت مرطوب احاطه کرد یا آن را در یک سینی محتوی آب بر روی سنگ ریزه قرار داد به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.

مکان : نور خوب اما به دور از آفتاب مستقیم در تابستان. برای گلدهی در زمستان کمی نور مصنوعی در شب باید تامین شود. برای رشد در نور مصنوعی دایم می توان از دو لامپ مهتابی  40  وات به فاصله ی   cm 30 در بالای گیاهان به مدت  14 ساعت در هر روز استفاده کرد.

آبیاری و تغذیه : آبیاری فراوان در بهار تا پاییز، آبیاری متوسط در زمستان. ترجیحا از آب بدون املاح و ولرم برای آبیاری استفاده شود. قبل از آبیاری مجدد باید سطح خاک کمی خشک شود و هرگز نباید ریشه ها خیس بمانند. سعی شود هنگام آبیاری برگ ها خیس نشوند. می توان از روش آبیاری مستقیم از زیر برگ ها یا روش غوطه وری گلدان در آب استفاده کرد. در دوره ی رشد فعال یک بار در ماه کوددهی انجام شود. اگر گیاه با وجود نور کافی برگ های زیاد و گل های کم تولید می کند، ممکن است کوددهی زیاده از حد انجام شده باشد. بهتر است از کود با نیتروژن کم استفاده شود.

مراقبت : اغلب این گیاهان که در پشت پنجره رویش داده می شوند در بهار و تابستان که نور مناسب است گل می دهند ، اما اگر نور جبرانی وجود داشته باشد به گلدهی در بیشتر سال ادامه می دهند. بهتر است به گیاه یک ماه استراحت داد. در این شرایط دما را پایین می آوریم ( نزدیک مینیمم )، آبیاری را کم و طول روز را کوتاه می کنیم. پس از یک ماه گلدان را در مکانی پر نور قرار می دهیم تا رشد فعال مجددا شروع شود. برگ های کهنه را حذف می کنیم.

تعویض گلدان : در بهار گلدان تعویض شود. مقادیر بالای مواد معدنی که در خاک ته نشین می شوند برای گیاه زیان بار است. از گلدان های کم عمق با زهکش خوب و مخلوط کمپوست پایه خاک استاندارد و پیت استفاده شود.

تکثیر : قلمه ی برگ در تابستان، برگها به صورت ایستاده در محیط کشت زیر شیشه در دمای °C 22-20  قرار داده شوند.– کشت بذر در بهار.

 

مشکلات ویژه

لکه های کاهی رنگ بر روی برگ ها – علت : نور مستقیم زیاد در تابستان – ممکن است حاشیه برگ ها زرد و سوراخ ایجاد شود.

نقطه های قهوه ای بر روی برگ ها – علت : از آب سرد برای آبیاری استفاده شده است . همیشه از آب ولرم استفاده شود.

زرد شدن برگ ها – علت : چندین دلیل وجود دارد .دلیل اصلی هوای خشک است . آبیاری غیر اصولی، آفتاب زیاد و کوددهی زیاد نیز می توانند منجر به زرد شدن برگ ها شوند.

برگ ها سبز کمرنگ با دمبرگهای بلند، حاشیه برگ ها پیچ خورده– علت : گیاه سرما زده شده است. دمای حداقل باید C°  15  باشد. در روزهای کوتاه می توان دما را تا C° 10  نیز کاهش دادبه شرطی که خاک نسبتا خشک باشد. در شب های یخبندان بایستی گلدان ها را دور از پنجره قرار داد.

برگ های سست و نرم، پوسیدگی تاج مرکزی – علت : بیماری پوسیدگی تاج ناشی از آبیاری زیاد و نوسانات شدید دمایی است. بیماری عفونی است، گیاه باید معدوم شود.

گیاه بدون گل- علت : دلایل احتمالی زیادی وجود دارد. علت اصلی می تواند نور ناکافی به ویژه در زمستان باشد. دلایل احتمالی دیگر عبارتند از : هوای خشک، هوای سرد، جابجایی مکرر گلدان، عدم حذف شاخه های جانبی.

برگ ها و گل های کپک زده – علت :بیماری بوتریتیس یا کپک پودری. مه پاشی متوقف شود. بخش های بیمار جدا و معدوم شود. گیاه با یک قارچ کش سیستمیک اسپری شود. برای اسپری از آب ولرم استفاده شود و تا خشک شدن قطرات اسپری دور از تابش خورشید نگه داشته شود.

حشرات مگس سفید، شپشک آردی (mealy bug ) و کنه سیکلمن می توانند مشکل ساز باشند :

مگس سفید حشرات کوچک بید مانند هستند که لاروهای مایل به سبز آنها بر سطح زیرین برگ ها شیره ی گیاه را مکیده و عسلک چسبنده ای باقی می گذارند. برگ ها در نهایت زرد شده می افتند. مگس سفید می تواند در مقادیر زیاد به سرعت به پایه های دیگر منتقل شود. ریشه کنی دشوار است . لازم است با  Permethrin  هنگام شب و در خارج از منزل اسپری شود و در فواصل 3 روز یک بار تکرار شود.

شپشک آردی آفات کوچک پوشیده از کرک های سفید پنبه ای است. خوشه های بزرگی از این آفات بر روی ساقه و در زیر برگ ها  ایجاد می شود که منجر به پژمرده شدن، زردی و ریزش برگ ها می شود. آلودگی ضعیف را می توان به راحتی با پارچه ی مرطوب برطرف کرد. آلودگی شدید باید به صورت هفتگی با مالاتیون یا آفت کش سیستمیک دیگر در خارج از منزل کنترل شود.

کنه سیکلمن- کنه های کوچک مانند لایه ی گرد و غبار بر سطح زیرین برگ ها دیده می شوند. رشد گیاه آلوده متوقف می شود. حاشیه ی برگ ها لوله شده ساقه ها پیچ خورده، جوانه های گل پژمرده می شود. این آفت در شرایط مرطوب به خوبی رشد می کند. اسپری گیاه با آفت کش های استاندارد موثر نیست. بهتر است برگهای آسیب دیده معدوم شوند.


تعداد مشاهده: 24922
1390/8/7
print
  نظرات

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir