جستجو
Menu
image

عنوان: مانگروهای سحر آمیز

تاریخ انتشار: 1387/11/23

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 5452

خلاصه مطلب:

مانگروها گروهی از درختان و درختچه های اسکلروفیل پهن برگ همیشه سبز هستند که در باتلاق ها و امتداد کرانه های ساحلی در منطقه جزر و مدی نواحی استوایی و در مصب رودخانه ها (محل برخورد آب شور و شیرین) بین عرض های 25 درجه شمالی و 25 درجه جنوبی رویش دارند. 

حدود 110 گونه گیاهی به عنوان گیاهان مانگرو شناخته شده اند که تنها تعدادی از آنها از مانگروهای حقیقی به شمار می آیند.
از گونه های مهم آن می توان به حرا Avicennia marina ، مانگرو خاکستری Rhizophora mucronata و مانگرو قرمز Rizophora mangle اشاره نمود. مانگروها حدود 75% رویشهای ساحلی را در مناطق استوایی و زیر استوایی جهان تشکیل می دهند و در آسیا، آفریقا، آمریکا و استرالیا رویش دارند. تنوع گونه ای در گیاهان مانگرو در نیمکره شرقی  به مراتب بیشتر از نیمکره غربی است به گونه ای که بزرگ ترین جنگل های مانگرو جهان در بنگلادش و هند واقع هستند. در ایران مانگروها در قسمت شمالی خلیج فارس و دریای عمان در حاشیه جنوبی سه استان بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان دیده می شود. جنگل های مانگرو از اجزاء بسیار پر تولید در زنجیره های غذایی مناطق ساحلی بوده و منبع تامین انرژی می باشند. گیاهان مانگرو، هم در بخش هوایـی (تاج) و هم در بخش زیر آب بـرای تعدادی از موجودات زنـده پناهگاه ایجاد می کنند، به گـونه ای که تاج، آشیانی برای پرندگان متنوع نظیر پلیکانها است و سیستمهای ریشه ای منحصر به فرد آنها، زیستگاهی پیچیده را برای جلبک ها، ماهی ها و بی مهرگان دریازی از قبیل اسفنج ها و صدف ها فراهم می نماید. ریشه یک درخت مانگرو بالغ می تواند به عنوان بستر تخم ریزی 8/2 تن از ماهیها باشد. از طرفی برگهای مانگرو دارای ارزش غذایی بوده و این برگها پس از ریزش توسط قارچها و دیگر تجزیه کنندگان مصرف می شوند. علاوه بر اهمیت غذایی و زیستگاهی ذکر شده، جنگلهای مانگرو، مناطق پست ساحلی را از پیامدهای طوفان و آب لرزه حفاظت می کنند و به لحاظ جلوگیری از فرسایش حاصل از امواج و ممانعت از انتقال خاک به درون دریا ارزش بسیار دارند .
اعتقاد بر این است که مانگرو یک سد موثر در مقابل تاثیر تغییرات آب و هوایی ایجاد می کند و یکی از سریع ترین جاذبهای  CO2 می باشد.
گونه های مانگرو جهت تطابق با محیط ویژگی های خاصی پیدا کرده اند که مهمترین آنها عبارتند از :
1- تولید ریشه های هوایی تنفس کننده به نام  pneumatophores : مانگرو ها با کمک ریشه های هوایی علاوه بر جذب مستفیم گازها از اتمسفر، انواع مواد مغذی از قبیل آهن را نیز از خاک ساحلی فقیر جذب می کنند.

2- خاصیت زنده زایی: مانگروها برای بقای نسل در شرایط نا مساعد دارای مکانیسم ویژه ای شده اند، بر خلاف بیشتر گیاهان، در مانگروها دانه ها هنگامی که هنوز به گیاه والد متصلند جوانه می زنند.

3- غدد دفع کننده نمک : برخی از مانگروها دارای غدد دفع کننده نمک هستند که این غدد بر روی برگ ها قرار دارند. برخی دیگر نمک را از طریق ریشه و به روش اولترا فیلتراسیون دفع می کنند.

4- سازش در مقابل کم آبی : به علت محدودیت دسترسی به آب شیرین سازش های ذیل در این گیاهان رخ داده است.

الف) کاهش باز شدن روزنه ها.
ب) ممانعت از جهت گیری برگها به سمت خورشید در نیمروز و در نتیجه کاهش تبخیر.
بـا توجه به ویژگیهـای خاص مـانگـروها و خصوصا نقـش آنهـا در جلوگیری از تـاثیـرات تغیـیـرات آب و هوایی ، لزوم حفظ و گسترش جنگلهای مانگرو بیش از پیش بر متولیان این امر آشکار می گردد.


منبع:Wikipedia

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir