جستجو
Menu
image

عنوان: عاج گیاهی

تاریخ انتشار: 1387/11/8

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 4700

خلاصه مطلب:

خرما ( palm ) یکی از مشهورترین خانواده های گیاهی است و نقش مهمی در طول تاریخ زندگی بشر داشته است. غذاهای زیادی با استفاده از خرما تهیه می شود. این گیاه هم چنین به طور گسترده در طراحی منظر مورد استفاده قرار می گیرد . همین موارد آن را به یکی از گیاهان مهم دارای ارزش اقتصادی تبدیل کرده است .

در بسیاری از فرهنگ ها، خرما سمبل ارزش هایی همچون پیروزی، صلح و یا باروری است. همچنین خرما به عنوان سمبل مناطق گرمسیری شناخته می شود .
خانواده خرما ( Palmaceae ) از گیاهان گلدار و متعلق به راسته تک لپه ای ها می باشد . 202 جنس و حدود 2600 گونه از این خانواده شناخته شده که اغلب بومی مناطق گرمسیری ، نیمه گرمسیری و به طور کلی آب و هوا ی گرم می باشند . گیاهانی دو پایه ، باساقه های منفرد افراشته و یا خزنده بسیار کوتاه می باشند و اغلب با برگ های شانه ای  فرد و همیشه سبزشان شناخته می شوند. اعضای این خانواده نه تنها از لحاظ ریخت شناسی ( مورفولوژیکی ) بلکه از نظر زیستگاهی ( اکولوژِیکی ) نیز بسیار متنوع بوده و طیف وسیعی از زیستگاه ها، از جنگلهای بارانی گرفته تا بیابان ها را در بر می گیرند .

Phytelephas macrocarpa  یک خرمای  کند رشد و بومی آمریکای جنوبی ( برزیل و پرو ) است. نام جنس آن از واژه یونانی Phyton به معنی گیاه و elephas به معنی فیل گرفته شده است و علت چنین نام گذاری تولید عاج گیاهی توسط این گیاه می باشد.

این گیاه دارای ساقه ای خزنده  با ریشه های نابجا ، برگ های شانه ای به طول 6 متر و گل های تک جنسی روی پایه های جداگانه می باشد. گل های نر خوشه ای در اسپادیسهای غیر منشعب بلند و استوانه ای و گل های ماده در گل آذین گویچه ای بسیار فشرده و کوچک قرار دارند. میوه ها دارای 6 تا 9 دانه بوده و دانه ها حاوی ماده مغذی آلبومن می باشند .

 

آلبومن در ابتدا شیر مانند و خوش طعم است که با رسیدن دانه به ماده فوق العاده سختی شبیه عاج تبدیل می شود. این ماده به عاج گیاهی معروف بوده و در ساخت وسایل تزیینی کاربرد دارد .
 

         

 


منبع  :      Wikipedia        

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir