جستجو
Menu
image

عنوان: شهردار تهران آقای دکتر حناچی در آئین بهره برداری از بوستان بانوان مرضیه حدیدچی (دباغ) اعلام کرد: وجود 28 زیرساخت مختص بانوان در تهران

تاریخ انتشار: 1398/7/15

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 84

خلاصه مطلب: شهرنوشت: شهردار تهران گفت: 28 زیرساخت مختص بانوان در تهران وجود دارد و 5 بوستان فرامنطقه ای به مساحت 25 هکتار در پایتخت ویژه زنان فعالیت می کنند.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی در آیین بهره برداری از بوستان مرضیه حدیدچی (دباغ) به عنوان پنجمین بوستان ویژه بانوان در تهران، گفت: به پاسداشت مرحومه مرضیه حدیدچی، یکی از بانوان زحمتکش انقلاب و یکی از یاران امام (ره) امروز پارکی به نام وی در تهران به بهره برداری می رسد. سرکار خانم دباغ بخشی از شناسنامه انقلاب اسلامی ایران است و امام (ره) این خصیصه را داشتند که یاران نزدیکشان مصداق این عبارت حضرت سیدالشهدا بودند: «مردم عبید دنیا هستند و دین مانند لقلقه لسان است و فقط در شرایط سخت است که افراد پایبند از سایرین جدا می شوند».
وی ادامه داد: البته نامگذاری این بوستان نمی تواند مجاهدت های سخت این بانو را جبران کند، افرادی مانند ایشان که همه وجودشان را برای انقلاب دادند. این نامگذاری ها در برابر زحمات شهیدان دفاع مقدس و شهدای حرم چیزی نیست.
شهردار تهران در ادامه با بیان اینکه 28 زیرساخت مختص بانوان در تهران وجود دارد، گفت: در پایتخت 5 بوستان فرامنطقه ای به مساحت 25 هکتار برای زنان فعالیت می کند که این مقدار به نسبت جمعیت شهر تهران متناسب نیست. البته، بنا بر تفکیک نیست، اما فضای مخصوص بانوان باید متناسب با جمعیت این افراد باشد.
به گفته حناچی؛ 19.3 درصد تهرانی ها از چاقی مفرط رنج می برند و این درصد در بانوان بیشتر از سایر گروه ها است. میزان ویتامین
D موجود در بدن شهروندان پایین است که بخشی از این موضوع به دلیل زندگی شهری و محدودیت های بانوان است.
وی افزود: بر اساس مصوبه اخیر شورای شهر تهران بخشی از اعتبارات برای مدارس باید مخصوص مدارس دخترانه باشد تا شرایط حضور دختران بهبود یابد. واقعیت این است که سلامت همه شهروندان به خصوص بانوان بسیار مهم است و اگر زنان در سلامت و آسایش باشند، حال همه اعضای خانواده خوب می شود.
شهردار تهران تصریح کرد: در منطقه 11 ، بانوان از فضای مختص بانوان محروم اند و امیدوارم با راه اندازی موزه سلامت و موزه دخانیات این مشکل حل شود.
حناچی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: همان طور که پیشتر قول داده بودیم و پیرو دستور مقام معظم رهبری برای حفظ باغات تهران و جلوگیری از کوه خواری، شورای شهر تهران لایحه جلوگیری از تخریب باغات را ارائه کرد. واقعیت این است که علی رغم شرایط سخت ما با سلامت مردم معامله نکردیم و باغات را به فروش نگذاشتیم. اگر تهران شرایط خاصی برای زندگی دارد به این دلیل این است که جمعیت متمرکز به طبیعت امکان جبران نمی دهد در نتیجه ما باید هم از تخریب طبیعت جلوگیری کنیم و هم نهضتی برای حفظ فضای سبز ایجاد کنیم. هر فردی باغ خود را حفظ کند یا توسعه دهد می تواند از مزایای طرح های تشویقی استفاده کند. باید کاری کنیم که به جای نقره داغ کردن مردم، زمینه توسعه و ایجاد فضای سبز فراهم شود. اگر فردی جریمه می شود ما به ازا باید فضای سبز را توسعه دهد تا مردم در این زمینه مشارکت کنند.
وی با تاکید بر حفظ فضای سبز تهران عنوان کرد: در زمینه فضای سبز صرفا خودمان را به موضوع درختان سبز محدود نمی کنیم؛ هر چند تهران به درختان چنار خود شناخته می شود، درختان مثمر هم در تهران می توانند رشد کنند. باید کاشت توت ها و درختان میوه دار دیگر در دستور کار قرار گیرد.
شهردار تهران با بیان اینکه هفته تهران بهانه ای است برای اینکه به موجودیت، سابقه و ارزش های تهران و اتفاقاتی که می تواند ما را به گذشته مان پیوند بزند، نزدیک تر شویم، گفت: باید اطلاعات و ریشه های این شهر حفظ و به آینده گان منتقل شود.
حناچی در ادامه با اشاره به مناظره ای که شب گذشته از صداوسیما پخش شد، عنوان کرد: در این برنامه فردی اعلام کرد از کرباسچی تا حناچی همه شهرداران تراکم می فروختند، در حالی که چنین نیست. ما می توانیم در شرایط سخت فعلی تراکم فروشی کنیم، اما در حال مقاومت هستیم. دو لایحه «مالیات بر ارزش افزوده» و «لایحه منابع مالی پایدار» را هم با هدف ایجاد منابع پایدار برای شهر و جلوگیری از تراکم فروشی پیگیری می کنیم. متهم کردن ما به فروش تراکم کم لطفی است البته رویه های اشتباه قبل به راحتی قطع نمی شود اما ما شهر را نمی فروشیم. اعضای شورای شهر و ما به شعارهایی که دادیم پایبند هستیم و تلاش می کنیم آن ها را محقق کنیم.
وی با قدردانی از مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران گفت: سال هاست از سن بازنشستگی این مدیر شهری گذشته است اما به خاطر تلاش و عشقی دارند همگان تلاش های او را ارج می نهند.
حناچی ادامه داد: در محدوده جنوبی تهران، اطراف خزانه همکاری داریم که یکی از سرویس های عمومی را به قدری تمیز و با علاقه نگه می دارد که به یکی از جاذبه های تهران تبدیل شده است. این به آن معناست که هر فردی در هر جایی اگر عاشقانه با مسئولیت خود رفتار کند، دیده خواهد شد.

وی در پایان درباره مرحومه خانم دباغ گفت: ایشان کسی است که با عزت نفس زندگی کرد و بعد از مجلس سوم شورای اسلامی با عزت نفس به وظایف خود عمل کرد و کریمانه هیچ درخواستی نداشت.


حناچی در حاشیه مراسم افتتاح بوستان مرضیه حدیدچی تاکید کرد
لزوم شکل گیری جریانی اجتماعی برای حفظ و توسعه فضای سبز پایتخت/تلاش شهرداری برای تامین فضای سبز در محدوده های مرکزی پایتخت
شهرنوشت: رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: ما به یک جریان اجتماعی نیاز داریم چراکه وقتی فضای شهرمان آلوده می شود و شرایط زیستی آن کاهش می یابد باید این خلا جبران شود.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی در حاشیه مراسم افتتاح بوستان مرضیه حدیدچی گفت: امروز در محدوده شرق تهران در منطقه چهار، پارکی مختص بانوان را افتتاح کردیم که 34 هکتار مساحت دارد و به نام یکی از زحمتکشان انقلاب یعنی سرکار خانم دباغ، نامگذاری شده است؛ بانویی که در جریان انقلاب نقش بسیار مهمی داشته است.
وی ادامه داد: در تهران اقدامات بسیاری را با هدف توزیع عادلانه امکانات انجام می دهیم و امیدوارم بتوانیم در همه مناطق در مقیاس محلی امکاناتی برای بانوان داشته باشیم.
شهردار تهران درباره نگرش جدید در زمینه جریمه شهروندانی که به فضای سبز آسیب می زنند، گفت: از همکاران خود خواسته ام به شکل موثر و نه صرفا جریمه بحث توسعه فضای سبز را تعقیب کنند. ما به یک جریان اجتماعی نیاز داریم چراکه وقتی فضای شهرمان آلوده می شود و شرایط زیستی آن کاهش می یابد، باید این خلا جبران شود. یکی از راه های جبران حفظ و نگهداری همین درختانی است که در کشور اکسیژن تولید می کنند. امیدوارم این جریان به شکل عمومی با کمک مردم راه بیفتد.
حناچی در پاسخ به این سوال که چرا درختان در تهران در حال خشک شدن هستند، عنوان کرد: این مشکل دلایل زیادی دارد؛ فتوسنتز از طریق برگ درختان صورت می گیرد، وقتی چربی و دوده روی برگ های درختان را می گیرد ما این چرخه را مختل می کنیم. اگر این شهر قرار است مکانی برای زیستن باشد باید این مشکلات را حل کنیم. یکی از راه ها، استفاده کمتر از خودروهای شخصی، گسترش فضای سبز و تغییر سبک زندگی مردم است.
وی در پاسخ به سوالی درباره کمبود سرانه فضای سبز در مناطق مرکزی و بافت فرسوده گفت: در بافت فرسوده توسعه زیرساخت ها در دستور کار است، در محدوده های مرکزی هم به دلیل قیمت بالای زمین تامین فضای سبز مشکل است با این حال شهرداری تهران به این موضوع ورود کرده است. ما اخیرا دو باغ یکی در منطقه چهارده و یکی در منطقه دو را برای تبدیل به فضای سبز آماده کردیم. بخشی از این کار به مذاکره با نهادهای عمومی مربوط است که در حال پیگیری هستیم.


سرکار خانم صدراعظم نوری در حاشیه مراسم افتتاح بوستان مرضیه حدیدچی:
احداث بوستان زنان در راستای توجه به سلامت زنان است/اختصاص عوارض و جرایم قطع درختان به تملک باغ ها
شهرنوشت: رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: باید در هر منطقه یک بوستان مختص زنان احداث شود تا تمامی زنان شهر بتوانند از این بوستان‌ها بهره برداری کنند.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، زهرا صدراعظم نوری در حاشیه افتتاح بوستان مرضیه حدیدچی در جمع خبرنگاران، بیان کرد: این بوستان در راستای ایجاد عدالت و برقراری امکانات برابر برای تمامی شهروندان، به منظور استفاده زنان و دختران از فضاهای عمومی احداث شده است. به علت ارزش‌هایی که باید در جامعه رعایت شود، زنان با لحاظ شرایطی می توانند از فضاهای عمومی استفاده کنند. این موضوع موجب بروز مشکلات جسمی و تحت تأثیرقرار دادن سلامتی زنان ما می‌شود. به همین علت در شهرداری تهران براساس سیاست‌های شورای اسلامی شهر تهران مقرر شده که بوستان‌های ویژه زنان در مناطق احداث شود.
وی با اشاره به اینکه زنان می‌توانند آزادانه در این بوستان‌ها به فعالیت ورزشی بپردازند و از نورخورشید برای سلامتی خود استفاده کنند، گفت: با افزایش و توسعه این بوستان‌ها سلامت زنان افزایش پیدا خواهد کرد.
عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: درحال حاضر بوستان مرضیه حدیدچی هشتمین بوستان زنان موجود در تهران است.
به گفته‌ی صدراعظم نوری؛ بوستان مرضیه حدیدچی بزرگ‌ترین بوستان زنان به مساحت 35 هکتار مترمربع است که امروز مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
وی اظهار داشت: باید با توجه به شرایط مناطق، در هر منطقه یک بوستان مختص زنان احداث شود تا تمامی زنان بتوانند از این بوستان‌ها بهره برداری کنند.
صدراعظم نوری افزود: در بودجه‌ی سال 97 و 98 مصوب شده که کلیه عوارض و جرایمی که از قطع درختان بدست می‌آید، برای تملک باغات و فضاهایی که می‌تواند به کاربری باغات تبدیل پیدا کند

 تخصیص یابد.
به گفته‌ی این عضو شورای اسلامی شهر تهران برنامه ریزی شده که در مناطق مرکزی و کم برخوردار تهران فضاهایی برای تبدیل به باغ و فضای سبز تملک شود.


 
 
 
 
 
 
 

منبع: پرتال شهرداری تهران مورخ 1398/7/15

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir