جستجو
Menu

عنوان: بوستان پدر

تاریخ انتشار: 1398/5/6

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 70

خلاصه مطلب:

آدرس: سعادت آباد، بین خیابان عبقری و خیابان باغستان یکم
سال تاسیس: 98/4/29
نوع بوستان: باغ سازی اسلامی - ایرانی
مساحت: 11000 متر مربع 

بوستان پدر دارای 3 ورودی اصلی است که در امتداد محور اصلی باغ با الهام از ایده "جلوخان" در فضای باغ اسلامی - ایرانی طراحی شده است. در بوستان پدر، جلوخان با حوض مرکزی و ردیف درختان کناره آن، فضایی واسط بین باغ و شهر ایجاد می کند که به عنوان نقطه اصلی تعاملات شهری در طرح دیده شده است.

عملیات تبدیل این باغ به بوستان عمومی از 29 اسفند 1397 هم زمان با سالروز ولادت مولای متقیان حضرت علی (ع) آغاز شد و به همین مناسبت توسط کمیته نام گذاری شورای محترم اسلامی شهر تهران به عنوان بوستان پدر نام گذاری گردید.

گونه های گیاهی: طی اجرای پروژه درختان قدیمی موجود در باغ، تیمار و حفظ گردیده و گونه های گیاهی متناسب با سبک طراحی و شرایط اکولوژیکی منطقه در آن کاشته شده است، از جمله: درختان بلوط، چنار، درختچه های توری، برگ نو، انواع زرشک، به ژاپنی، یاس هلندی، برگ بو، یوکا، ارغوان، انواع شمشاد، یاس زرد و انواع رز

آبیاری فضای سبز بوستان با استفاده از سیستم تحت فشار و به شیوه بارانی انجام می پذیرد و آب آن از قنات موجود در باغ تامین می شود.

با وجود اینکه چمن یکی ازعناصر پس زمینه ی اصلی در طراحی فضای سبز شهری به شمار می رود، ولی به دلیل ممنوعیت کاشت چمن و صرفه جویی در مصرف منلبع آب، در فضای سبز این بوستان چمن کاشته نشده است.

     

ابنیه و امکانات:
محور آب و آبنماهای متعدد که در طول محور اصلی بوستان احداث گردیده و از مشخصه های باغ سازی اسلامی - ایرانی است، زمین بازی کودکان، سازه سر در ورودی جنوبی، جلوخان (فضای واسط بین شهر و باغ)، سه صفه در امتداد محور اصلی (فضاهایی باز برای مکث و تعاملات اجتماعی)، سرویس بهداشتی در شرق باغ، مخزن ذخیره آب و نمازخانه از دیگر امکانات بوستان مذکور می باشد.

کلیه مسیرها و کاربری های این بوستان جهت استفاده معلولان و توان یابان گرامی مناسب سازی شده است.

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir