جستجو
Menu
image

عنوان: افتتاح 1250 هکتار از کمربند سبز تهران در روز یکشنبه 98/1/18

تاریخ انتشار: 1398/1/17

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 265

خلاصه مطلب:

شهرنوشت: یکشنبه مورخ 98/1/18 یکی از بزرگترین پروژه های فضای سبز پایتخت با حضور رئیس جمهور و شهردار تهران افتتاح می شود.

می گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست. گرچه سال 98 با ناخوشایندی های زیادی آغاز شد اما بهار ادامه دارد و تهرانی ها بهار متفاوتی را تجربه خواهند کرد. فردا یکشنبه مورخ 98/1/18 یکی از بزرگترین پروژه های فضای سبز پایتخت افتتاح شود. پروژه ای که با اجرای آن یک هزار و 250 هکتار به کمربند سبز تهران اضافه خواهد شد.
پیشتر قرار بود این بخش کمربند سبز تهران در اواسط اسفند پارسال و هم زمان با روز درختکاری افتتاح شود اما افتتاحیه این بخش به این زمان موکول شده است. عرصه‌های جنگل‌کاری در اراضی حاشیه ای مناطق 22 و 5 و 4 و 2 واقع شده است.

اکسیژن به تهران می رسد
گفته می شود کمربند سبز تهران حکم فیلتر هوای تهران را دارد و مهم ترین اثرش تولید اکسیژن. گرچه این طرح به تنهایی نمیتواند جلوی آلودگی خودروها و موتور سیکلت ها را بگیرد اما حداقل تاثیر زیادی در جلوگیری از ساخت و سازها در دامنه های البرز دارد.
طرح کمربند سبز پیرامون تهران از سال 1365 از جنوب تهران آغاز شد و تاکنون مساحت آن نزدیک به به 41 هزار و 500 هکتار رسیده است. حالا مسئولان شهرداری تهران می‌گویند؛ در صورت رفع بعضی از معارضات و مسایل حقوقی مرتبط با آن و براساس احکام برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران انتظار می رود که در کمتر از یک دهه 50 هزار هکتار کمربند سبز تکمیل شود.

آبیاری کمربند سبز با پساب تسویه شده
علی محمد مختاری مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز تهران پیش از این گفته بود: «بخش هایی از کمربند سبز با پساب تسویه شده آبیاری می‌شود و تمام تلاش ما بر این است که در آینده ای نزدیک برای آبیاری کلیه جنگل کاری های این پروژه از پساب تسویه شده استفاده شود؛ چرا که معتقدیم برای جلوگیری از فرونشست زمین باید منابع آب زیرزمینی را حفظ کنیم.»
به گفته او؛ «در سال گذشته پس از پیگیری ها و اخذ توافقات و مجوزهای لازم، عرصه هایی با مجموع مساحتی حدود 1250 هکتار در دامنه جنوبی البرز جهت جنگل‌‌کاری در قالب طرح کمربند سبز پیرامون شهر تهران شناسایی شد و عملیات کاشت صدها هزار اصله درخت در این عرصه ها پایان یافته است.»
پیروز حناچی شهردار تهران هم یکی از راه‌های کمک به کلانشهرها را توسعه فضای سبز و ایجاد کمربند سبز خوانده بود.
زهرا صدر اعظم نوری رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران هم درباره این طرح گفته است:« تلاش هایی برای  نصب مخازن آبیاری این درختان شده است. کاشت این درختان هم از ساخت و سازهای غیر مجاز جلوگیری می کند و هم حریمی برای تهران است. درختکاری ها در زمین هایی که صاحب دارند انجام نمی شود.»
برخی ناظران شهری و محیط زیست بر این باورند که طرح کمربند سبز اگر کامل شود تاثیرات زیادی بر اقلیم و محیط زیست پایتخت خواهد داشت.  


منبع: پرتال شهرداری تهران مورخ 98/1/16


براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir