جستجو
Menu
image

عنوان: درخت انار

تاریخ انتشار: 1397/7/29

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 329

خلاصه مطلب: نام قرآنی : رُمّان
نام علمی : Punica 
خانواده : Punicaceae

بسمه تعالی

جهان آفرینش مملو از آیات و نشانه‎های الهی است و بی شک گیاهان یکی از این نشانه‎های بارز عظمت خداوندی هستند که در کلام الهی نیز راه یافته‎اند.
گیاهانی که در قرآن مجید به آنها اشاره شده از نظر خواص و کاربرد از اهمیت ویژه‎ای برخوردار بوده که شناخت آنها برای درک بهتر ما از آیات آن نیز، روشن و مبرهن می‎باشد.
با توجه به لزوم آشنائی هر چه بیشتر با گیاهان قرآنی، معاونت آموزش و پژوهش سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران اقدام به تهیه دستورالعملی با عنوان "انار" نموده است. امید آنکه این متن مورد استفاده و مفید برای علاقمندان واقع گردد.

مشخصات گیاه شناسی:

انار درختچه‎ای خاردار و یا درختی کوتاه است که در ارقام اصلاح شده ‎بدون خار ‎می‎باشد. برگ های خزان پذیر آن مستطیلی یا واژ تخم‎مرغی و متقابل است. این درختچه خزان‎کننده در نواحی گرم و مرطوب با زمستان های معتدل، همیشه سبز است. طول برگ ها 6-3 سانتی‎متر و عرض آنها 3-1 سانتی‎متر ‎می‎باشد. گل های‎ نر- ماده زنگوله‎ای شکل آن به قطر 4-3 سانتی‎متر و به رنگ‎های سفید یا ‎قرمز است. کاسه گل چرمی و قرمز رنگ با دندانه‎های سرنیزه‎ای و گلبرگ‎های آن قرمز و به ندرت سفید رنگ ‎می‎باشد. قطر میوه 8-5 سانتی‎متر و به رنگ‎های قرمز تا قهوه‎ای یافت ‎می‎شود.
گل های انار بر دو نوعند. دسته اول گل های بارآور یا ثمری (fruitful) که ‎دارای خامه و پرچم بلند هستند. در این گل ها، بساک ها و کلاله‎ها تقریباً هم قد هستند. گل ها کشیده و قطر گل در محل اتصال بیشتر از قطر آن در گردن گل می‎باشد. دسته دوم گل های نازا و یا علفی (barren) که اندازه آنها کوچک تر بوده و دارای خامه و پرچم کوتاه می باشند و کلاله‎ها کوتاه‎تر از بساک ها و در زیر آنها ‎قرار دارند. این گل ها که قطرشان در محل اتصال کمتر از قطرشان در گردن است بعداً ریزش می‎کنند. گاهی گل های حد واسط (intermediate) نیز به وجود می‎آیند.
انار مثمر سه نوبت گلدهی دارد. گل اول انار از اواسط فروردین پدیدار شده و به مرور تا اواسط اردیبهشت افزایش می‎یابد. تعداد این گل ها زیاد و بیشتر از نوع علفی هستند. 25 درصد از کل گل ها به میوه تبدیل و بقیه ریزش می‎کنند. میوه حاصل از گل های اول بزرگ و بازار پسند می‎باشند. گل‎های دوم انار به تعداد محدود در اواخر بهار رویش و میوه حاصل از آنها کوچک تا متوسط می‎باشد. گل های سوم در اواسط تابستان به میزان محدود می‎روید که میوه حاصل از آنها ریز و ناقص بوده و ارزش تجاری ندارد.

 

واریته های مختلف انار

جنس انار دارای واریتههای متنوعی میباشد که برخی از مهم­ ترین آنها عبارتند از:

 Punica granatum L. انار وحشی
Punica granatum var. sativa K. Maly انار خوراکی
Punica granatum var. nana (L.) Pers انار زینتی پاکوتاه (اصلاح شده)
Punica granatum var. planiflora Hayne انار پُر پر زینتی با گل های به رنگ قرمز آتشین
Punica granatum var. albescence DC انار پُر پر زینتی با گل های به رنگ سفید
Punica granatum var. multiplex Aweet گل ها دو ردیفی سفید.

Punica granatum var. flavescens Aweet انار با گل ها زرد.


رویشگاه:

از نظر پراکنش در ایران، بوتههای خودروی آن در گرگان، مازندران، گیلان، کردستان، لرستان و بلوچستان یافت میشود و انواع اصلاح شده در اغلب مناطق معتدل و معتدل گرم کاشته میشود. پراکنش جهانی این گیاه مناطق مدیترانهای اروپا، افریقا، آسیا آناتولی، افغانستان و پاکستان است.

نیازها:
 انار به سرما مقاوم نبوده و برای تولید میوه، به تابستان­ های گرم و طولانی و پائیز بدون باران نیاز دارد. بارندگی در پائیز و سرمای زودرس هوا موجب ترکیدکی پوست میوه آن میگردد. از طرفی گرمای زیاد نیز موجب سوختگی پوست میوه میشود. پایههای انار گل، در طول سال گل­دهی دارند. انار به جز در مناطقی با زمستان سرد و طولانی، بطور طبیعی در دامنه وسیعی از شرایط آب و هوایی رشد مینماید و به انواع خاک­ها سازگاری نشان میدهد. بهترین خاک جهت کشت انار خاکهای رسی شنی با pH بین 7/5 تا 8 است. اگر سرمای هوای 12- درجه سانتیگراد بیش از دو روز ادامه یابد، بخش هوائی آن آسیب میبیند و در صورت استمرار سرما، ریشهها نیز آسیب دیده و از بین میروند. اگر انار را در گلخانه نگهداری میکنید، آن را به طور مستقیم در خاک و یا گلدان­ های بزرگ واجد خاک لومی و در مکانی کاملاً آفتابی بکارید و به طور مرتب آبیاری نمائید. برای کود دهی، ماهیانه از کودهای مایع استفاده نموده و در فصول سرد سال آبیاری را به حداقل برسانید.

در صورت کاشت انار در فضای باز، انار را در خاکی غنی با زهکش مناسب و مکانی کاملاً آفتابی بکارید. شاخههای در هم رفته و ناموزون را در اواخر زمستان و یا اوایل بهار هرس نمائید. در مورد انواعی که روی دیوارها آرایش میکنید، نوشاخههای ناموزون را در بهار هرس نمائید.

 

آبیاری انارستان:

باغ انار را تا نیمه اردیبهشت آب نمیدهند تا گلهای باردهنده بیشتری روی درخت ظاهرشده و ریشههای جدید به فعالیت بیشتری وادار شوند. علاوه بر این از رویش شاخ و برگ اضافی نیز جلوگیری میگردد. در آبیاری نوبت اول و دوم سعی شود درختان انار کاملاً سیراب شوند زیرا این دو نوبت مهم ­ترین و موثرترین آبیاری از لحاظ تشکیل تعداد میوه روی درخت میباشد. پس از این دو نوبت، آبیاری در زمینهای سبک هفتهای یک بار و در زمینهای سنگین هر ده روز یک بار صورت میگیرد. وجود تغییرات نامنظم در آبیاری سبب ترک خوردن پوست میوه میشود.

ازدیاد:

تکثیر از طریق کاشت بذر در بهار، تقسیم ریشه و یا گرفتن قلمههای نیمه خشبی امکان پذیر است.

ارقام انار از نظر زمان رسيدن :

از نظر زمان رسيدن و موقع برداشت، ارقام انار را ميتوان به سه گروه تقسيم كرد:


 

 واريته‎هاي زودرس شيرين 

واريته‎هاي زودرس شيرين شامل‎ قند (مشكي) بردسكن، بريت شيراز، آقا محمدعلي، پوست سياه شيرين، پوست سفيد شيرين، ملس شيرين و آلك شيرين مي‎باشند. انارهاي مذكور تا اواسط شهريور مي‎رسند.
واريته‎هاي زودرس ترش
واريته‎هاي زودرس ترش شامل انارهاي تابستاني ترش و آلك ترش مي‎باشند كه اين ارقام تا اوايل مهرماه مي‎رسند و بايد به موقع برداشت گردند، چون هر دو واريته تقريباً فاقد خاصيت انباري هستند و بايد به محض رسيدن برداشت و به بازار حمل گردند.
واريته‎هاي انار ديررس 
واريته‎هاي انار ديررس شامل رباب ني‎ريز، شيشه كپ فردوس، ملس يزد، نادري بادرود، خزر بردسكن، اردستاني مه ولات، بجستان، قجاق قم، ملس ترش و پوست سفيد ترش مي‎باشند، كه بهترين و مرغوب- ترين واريته‎ها از نظر نگهداري، بازارپسندي، طعم، تهيه آب، رب و كنسانتره می‎باشند. اين واريته ها در اواخر مهر يا اوايل آبان ماه مي‎رسند و به منظور جلوگيري از عارضه تركيدگي بايد هر چه زودتر برداشت و به بازار مصرف حمل گردند. به طور كلي زمان برداشت متجاوز از 90% محصول توليدي انار در مهرماه ‎می‎باشد.
ميوه انار را به محض رسيدن بايد چيد در غير اين صورت اغلب ميوه‎هاي درشت در اثر سردي هوا صدمه ديده و ترک بر ‎می‎دارند. برداشت محصول در مواقع بارندگي و يا وجود شبنم توصیه نمی‎شود زيرا انار آبديده، ترك خورده و در انبار مي‎گندد. براي چيدن انار مي‎توان يا از قيچي باغباني استفاده كرد و يا يك دست نقطه اتصال ميوه به شاخه را گرفته و با دست ديگر ميوه را عكس جهتي كه روي شاخه قرار گرفته، چرخاند و يا ميوه را در دست گرفته و به طرف چپ و راست چرخانده تا از شاخه جدا شود. هرگز نبايد ميوه را با كشيدن از شاخه جدا كرد زيرا در اثر اين عمل اكثر شاخه‎هايي كه در سال بعد بايد ميوه توليدكنند، كنده مي‎شوند. 
بعد از جداشدن ميوه از شاخه بايد دم آنها را قطع كرده و به آرامي در جعبه‎هاي مخصوص قرار داد. در هنگام حمل نيز بايد دقت كرد كه به ميوه‎ها آسيبي نرسد زيرا ميوه‎هاي آسيب ديده خاصيت انباري نداشته و به دليل نفوذ عوامل بيماري زا از محل‎هاي آسيب ديده، به زودي پوسيده و از بين مي‎روند. ذكر اين نكته ضروري است كه در هنگام برداشت، باغداران با تجربه ابتدا انارهاي درشت، سرخ و بدون سوختگي (انارهاي شاه چين) و سپس انارهاي متوسط (انارهاي معمولي و رسمي) و پس از دو هفته انارهاي ريز (انارهاي خرمني) را برداشت مي‎كنند. انارهاي دسته اول جهت حمل به بازار و صادرات، انارهاي دسته دوم جهت نگهداري در انبار و انارهاي دسته سوم جهت حمل به كارخانجات توليد ‎فرآورده، مورد استفاده قرار ‎می‎گیرند.

برداشت میوه انار

درخت انار معمولاً از سال سوم كاشت گل و ميوه ميدهد. رسيدن ميوه تدريجي بوده و با توجه به آب و هوا و واريتههاي گوناگون از اواسط شهريور تا آخر آبان ادامه مييابد. زمان رسيدن ميوه موقعي است كه نسبت قند به اسيد (طعم ميوه) ثابت بماند.

شستشو و ضد عفونی میوه انار

يكي از بهترين شيوه‎هاي گندزدايي انار كه در عين حال كيفيت محصول و رنگ پوست انار را بهتر حفظ مي‎نمايد، استفاده از روش آبگرم درماني است. ‎براي اين منظور تحقيقـــات گسترده‎اي در مؤسسه تحقيقات اصلاح و تهيه نهال و بذر انجام شده و نمونه‎هاي انار در دماهاي مختلف آب گرم و زمان‎هاي 30، 60 و 180 ثانيه حمام داده شده و سپس انبار گرديدند. بهترين نتايج از دماي 51 درجه سانتي‎گراد به مدت 60 ثانيه به دست آمد. يكي ديگر از بررسي‎هاي انجام شده در اين ارتباط استفاده از نوعي واكس براي طولانی نمودن دوره انبارداری میوه انار است. در اين ارتباط نوعي واكس جامد قابل حل در آب به نام پرولانگ (Prolong) انتخاب شده و انارها را پيش از انبار كردن توسط اين ماده حمام داده و در سردخانه نگهداري مي‎نمايند. اين روش بهترين عامل در افزايش عمر انبارداری انار و حفظ كيفيت آن براي مدت زمان طولاني تشخيص داده شده است. نمونه‎هايي كه قبلاً آب گرم درماني شده و سپس توسط واكس پوشش داده شده‎اند ‎از كيفيت نگهداری ‎بهتري برخوردار بوده و درصد آلودگي بسيار كمي را نشان ‎می‎دهند.

کاربرد در طراحی فضای سبز:
درختچه انار گل یکی از خوش‎فرم‎ترین و سازگارترین درختچه‎های کاربردی در طراحی فضای سبز شهری در مناطق معتدل و معتدل گرم ‎می‎باشد. شکل و اندازه درختچه توسط هرس فرم دهی قابل کنترل بوده و رنگ شکوفه‎ها و میوه‎های آن یکی از جاذبه‎های کاشت درختچه فوق در فضای سبز ‎می‎باشد. هم چنین توازن ‎و هماهنگی این درختچه خزان پذیر با سایر درختچه‎های همیشه سبز (نظیر میخک هندی و برگ بو) چشم اندازهای متضاد و درخور توجهی را فراهم ‎می‎سازند.
از دیگر ویژگی های مهم، واریته‎های مختلف این جنس، سازگاری به خاک‎های قلیائی و مقاوم بودن نسبت به کم آبی است. این ویژگی هزینه نگهداری در سطح وسیع را کاهش می دهد.
همان گونه که ذکر شد این درختچه قابلیت انجام هرس فرم و عملیات توپیاری را داشته و در محوطه‎ها به صورت تک درختچه، دوتایی، گروهی و حتی به صورت پرچین و دیوار سبز نیز کاشته شده و کاربرد دارد. امروزه پرورش انار گل به صورت لوکس و بن‎سای نیز مورد توجه قرار گرفته است.


آفات مهم انار:

آفات مهم انار عبارتند از: کرم گلوگاه انار، شتههای انار، کنه پاکوتاه انار، سوسک چوبخوار انار و مگس سفید انار.

کرم گلوگاه انار (Spectrobates cerataniae(zell

کرم گلوگاه انار آفت مهم و کلیدی انار میباشد و در اغلب استان­ های کشور حالت طغیانی داشته و در بعضی از سال­ها تا 80 درصد محصول انار را در مراحل سردرختی و انبارداری ضایع و غیر قابل مصرف نموده است.

 


مشخصات آفت: حشره کامل پروانهای کوچک به رنگ خاکستری میباشد که طول بدن آن حدود 11- 9 میلیمتر و عرض آن با بال­های باز حدود 28- 15 میلیمتر است، بال­ های رویی خاکستری و گاهی تیره میباشد.

شاخکها نخی شکل و بلند و سر، سینه و شکم آن از فلسهای خاکستری پوشیده شده است. تخم ها به رنگ قرمز و رنگ لاروها بسته به نوع تغذیه از قرمز تا سفید تغییر کرده و در سنین بالا متمایل به قهوهای میشوند. زمستان گذرانی آفت به صورت لارو در تاج و داخل میوههای انباری و یا میوههای روی درخت و یا کف باغ میباشد.

نحوه خسارت: پس از مختصر تغذیه، از گلوگاه انار به زیر پوست نفوذ کرده و شروع به تغذیه مینماید و باعث نازک شدن پوست میگردد. در این حال بر روی میوههای آلوده، لکههای تیره و نازک فرو رفته ظاهر شده که زیر فشار انگشت کاملا نرم به نظر میرسد. در محل نازک شده که معمولا ترک میخورد، قارچها و کپکها نفوذ کرده و سبب آلودگی ثانویه و در نتیجه پوسیدگی میوه انار میشود.

روش مبارزه با آفت:

مبارزه مکانیکی: این نوع مبارزه برای کنترل آفت به تنهایی کافی نبوده بلکه باید مجموعهای از تدابیر زراعی، بیولوژیکی و استفاده از ارقام مقاوم در قالب یک مبارزه تلفیقی به کار گرفته شود.

جمعآوری انارهای پوسیده و یا باقیمانده در باغات، منازل و انبارها مشروط به اینکه بطور کامل و بصورت همگانی انجام شود در کنترل آفت مؤثر میباشد.

مبارزه شیمیایی: بهتر است سم پاشی بهاره در زمان گلدهی انار و قبل از ورود کرم به گلوگاه انار باشد. پس از ورود، آفت در مقابل هر نوع سمپاشی مصون مانده و روش شیمیایی نه تنها عملاً هیچ نتیجهای در کنترل آفت ندارد بلکه موجب برهم زدن تعادل طبیعی و از بین رفتن موجودات مفید و نهایتاً طغیان سایر آفات انار میگردد.

مبارزه تلفيقي با كرم گلوگاه انار(IPM):

این نوع مبارزه به معنی به كار بردن مجموعه عوامل و روش‌هاي ممكن در كنترل آفت میباشد. اين روش مبارزه در باغاتي امكان پذير است كه شرايط زير را داشته باشد:

1-      تراكم اصولي و مطلوب درختان.

2-      انجام شخم پاييزه، كرت بندي، تقويت، هرس و پاكسازي به موقع.

3-      جمعآوري به موقع انارهاي سردرختي و يا زيردرختي آلوده و انهدام آنها.

4- آبياري مناسب با در نظر گرفتن ميزان رطوبت باغ در زمان رهاسازي زنبورها و جلوگيري از تركيدگي انار.

4-      حفظ پوشش گياهي مناسب در باغ و امكان كشت گياهان شهدزا مانند يونجه و شبدر.

 

شته انار Aphis punicae

شته انار عمومي‎ترين آفت درختان انار محسوب مي‎گردد و در بعضي از سال ها و در باغ هاي محصور كه شرايط براي رشد و تكثير آفت فراهم باشد، موجب ريزش غير طبيعي گل هاي اول انار در ابتداي فصل مي‎گردد.


 روش مبارزه:

هرچند بعضي از باغداران در سطوحي محدود با استفاده از شتهكش اختصاصي پريمور اقدام به كنترل اين آفت ميكنند، اما با رعايت چند نكته ساده ميتوان از خسارت زياد آن جلوگيري و از مبارزه شيميايي اجتناب كرد.

توصيه ميشود پاجوشهاي انار را تا زمان جفتگيري و تخم­گذاري شتههاي جنسي در پاي درختان حفظ نموده و حذف آنها را به بعد از اين زمان، كه به ­طور مثال در شرايط آب و هوايي استان يزد حداكثر پايان آذرماه ميباشد، موكول كرد. هم چنين بايد از هرس نركهاي درختان انار در فصل بهار خودداري و زمان حذف آنها را تا اواسط تابستان به تاًخير انداخت. استقرار كلنيهاي شته انار روي اينها باعث مصون ماندن بقيه درخت ميگردد.

سوسك چوبخوار انار Chrysobothris parvipunctata

سوسك چوبخوار انار عامل ثانويه و تشديد كننده عارضه سبز خشكي و يا زرد خشكي تنه و سرشاخه‎هاي درختان انار مي‎باشد.

مشخصات آفت:
لاروهاي آفت به رنگ كرم تا زرد مي‎باشند كه اندازه آنها به بيش از 3 سانتي‎متر مي‎رسد. حشرات كامل آفت با بال پوش‎هايي به رنگ قهوه‎اي و نقاط سفيد رنگ فرورفته، اواسط بهار ظاهر مي‎شوند. اين سوسك ها بسيار فعال بوده و پس از مقداري تغذيه از بافت هاي نازك، بر روي شاخه‎هاي درختان ضعيف تخم گذاري مي‎كنند. لاروهاي آفت در طول تابستان و اوايل پاييز در زير پوست درخت فعاليت دارند. شاخه‎ها و تنه‎هاي آلوده به تدريج ضعيف شده و در صورت آلودگي شديد در فصل تابستان سبز خشك و يا زرد خشك می شوند.
 روش مبارزه:

اين آفت در شرايط عادي توسط حشرات مفيد تحت كنترل ميباشد. بهترين روش كاهش جمعيت اين آفت، اعمال مديريت صحيح و رعايت مسائل به زراعي، به ويژه رعايت دور آبياري و بهداشت عمومي باغ ميباشد.

سوسك پرچم خوار انار :
اين سوسك پس از باز شدن تاج گل هاي انار ظاهر شده و از پرچم‎هاي داخل تاج تغذيه مي‎كند. هر دو نوع گل مثمر و غير مثمر انار، مورد هجوم اين سوسك مي‎باشد. در بسياري موارد كلاله انار سالم مي‎ماند و علي رغم آسيب به پرچم‎ها، انار بارور مي‎شود.

 


 

آبياري در زمان گل دهي و استفاده از كود ازته در اين دوران از عوامل طغيان اين سوسك ميباشد.

روش مبارزه:

هنوز از ميزان خسارت اين سوسك آمار قابل استنادی در دست نيست. اكثر حشره كشهاي معمولي توان از بين بردن اين سوسك را دارند. توصيه میشود با آبياري به موقع در دوران قبل از باز شدن گل­ها و پرهيز از آبياري تا اواخر ارديبهشت و عدم استفاده از كود شيميايي، آفت را كنترل نمود.

مگس سفيد انار Siphoninus granati  

مگس سفيد انار حشره كوچكي است از راسته جوربافان يا Homoptera و از خانوادهAleurodidae   كه به­ دليل كوچكي و شباهت به مگس، اصطلاحاً به آن مگس سفيد اطلاق ميشود.


 

 

حشره كامل به طول 1 تا 2 ميليمتر و داراي بال­ هاي سفيد چرمي میباشد. تخم­ ها بيضي شكل، به رنگ زرد و در سطح زيرين برگ­ ها مشاهده ميشوند. پورههاي سن اول متحرك و پس از چند ساعت حركت، خرطوم خود را در نسج برگ فرو برده و ثابت ميشوند. پوره‎‎ها با اولين تغيير جلد، پاها و شاخكهاي خود را از دست ميدهند. در عوض شروع به ترشح مواد مومي در سطح و اطراف بدن ميكنند. از ويژگي­هاي بيولوژيك اين آفت اطلاعات كافي در دست نيست.

مگس سفيد انار آفت اقتصادي باغات انار محسوب نميشود و اين آفت از طريق دشمنان طبيعي كنترل ميگردد و نيازي به مبارزه نيست. زنبور پارازيت Trichaporus sp از خانواده Aphelinidae  موفق به جمعآوري اين مگس از باغات آفت زده انار كن در تهران شده است.

كنه قرمز پاکوتاه انار Tenuipalpus punicae

كنه قرمز پاكوتاه انار مهم ترين كنه‎ي خسارت‎زا در باغ هاي انار مي‎باشد. اين كنه از شيره برگ و پوست ميوه تغذيه و موجب ضخيم شدن و زنگ زدگي برگ ها مي‎گردد.


 روش مبارزه:

 معمولاً در باغ­ هايي كه از سموم شيميايي دور بودهاند، خسارت كنه انار بسيار ناچيز بوده و نيازي به مبارزه نیست. آبياري منظم و جلوگيري از كاهش شديد رطوبت نسبي باغ، با حفظ يك پوشش نرم از علف­هاي هرز در كف باغ در كنترل اين آفت مؤثر است. بر اساس يك تجربه عملي محلول پاشي درختان آلوده با محلول مايع شوينده ظروف به غلظت 0/25 در هزار، در كنترل آفت مؤثر میباشد.
از مهم­ترین عوامل موثر در کاهش جمعیت این کنه، وجود شکارگرهای فراوان از حشرات و کنهها در فون باغات انار است.

باغات انار تقریباً یک میکروکلیمای دست نخورده ‎می‎باشند و به علت اینکه کمتر عملیات مبارزه شیمیایی در آنها صورت ‎می‎گیرد، فون بسیار قوی از انواع بند پایان مفید را دارند که تعدادي از مهم ترین آنها کنه‎های زیر هستند:
Neophyllobius sp از خانواده Camerobiidae
Molothrognathus sp از خانواده Camerobiidae
Euseius libanesi از خانواده Phytoseiidae
Typhlodromus sp از خانواده Phytoseiidae

در ضمن پاشيدن روغن معدني به جاي سم اثر مطلوبي در كاهش جمعيت كنه داشته، كه در دو مرحله يكي اوایل اسفند به نسبت 3 درصد و ديگري اوايل خرداد به نسبت 2 درصد توصيه میشود.

در شرایط حاد ميتوان يكي از تركيبات كنه كش نظير كلتان به نسبت 2 در هزار را به كار برد. در صورت وجود شته و كنه بصورت توأم استفاده از متاسيستوكس به نسبت 1 در هزار توصیه میگردد.

اشارات قرآنی:

1- وهوالذی انزل من السماء ماء فاخرجنا به نبات كل شیء فاخرجنا منه خضرا نخرج منه حبا متراكبا و من النخل من طلعها قنوان دانیة و جنات من اعناب والزیتون والرمان مشتبها وغیرمتشابه انظروا الی ثمره اذا اثمر وینعه ان فی ذلكم لایات لقوم یومنون (انعام/99).

اوست خدایی كه از آسمان باران فرستاد و بدان باران هر گونه نباتی را رویانیدیم، و از آن نبات ساقهای سبز و از آن دانههایی بر یكدیگر چیده و نیز از جوانههای نخل، خوشههایی سر فروهشته پدید آوردیم، و نیز بستانهایی از تاك­ها، زیتون و انار، همانند و ناهمانند. به میوههایش آنگاه كه پدید میآیند و آنگاه كه میرسند بنگرید كه در آنها عبرتهاست برای آنان كه ایمان میآورند.

2- و هوالذی انشا جنات معروشات و غیرمعروشات والنخل و الزرع مختلفا اكله و الزیتون والرمان متشابها و غیرمتشابه كلوا من ثمره اذا اثمر و اتوا حقه یوم حصاده ولا تسرفوا انه لا یحب المسرفین (انعام/141).

و اوست كه باغهایی آفرید نیازمند به داربست و بی نیاز از داربست و درخت خرما و كشتزار، با طعمهای گوناگون، و زیتون و انار، همانند، در عین حال ناهمانند. چون ثمره آوردند از آنها بخورید و در روز درو حق آن را نیز بپردازید و اسراف نكنید كه خدا اسراف كاران را دوست ندارد .

فیهما فاكهة و نخل و رمان( الرحمن/68) در آن دو، میوه هست و نخل هست و انار هست .

انار سه بار در قرآن مطرح شده است. يكى در كنار خرما، انگور و زيتون كه در آن از انسانها دعوت شده است به هنگام پديد آمدن و رسيدن انار در آن بنگرند و نشانههاى خداوندى را ببينند. ديگر بار در كنار خرما و زيتون و از آدميان خواسته شده از انار استفاده كنند و حق ديگران را همچون مستمندان بپردازند و اسراف نكنند. يادكرد سوم قرآن از انار، بيان وجود انار در بهشت است.

خواص درمانی:

انار مادهای غذایی مطبوع و دارای خواص طبی بسیار است. دارویی مقوی برای قلب است. برای التهاب معده و جلوگیری از درد دل نافع میباشد. آب انار در درمان اسهال ساده و اسهال خونی مؤثر بوده هم چنین برای انواع ناخوشیها از قبیل كم خونی، یرقان، فشارخون، بواسیر و درد مفاصل دارویی مفید است. جوشانده پوست ریشه انار كه شامل ماده قلیایی پلاتریرین و جوهر مازواست، دارویی بسیار مؤثر برای دفع كرمها از جمله كرم روده است.

پوست ضخیم انار سبب میشود كه این میوه با كیفیت خوبی نگهداری شود. انار را میتوان تا شش ماه نگهداری كرد. پوست انار بیش از 20% جوهر مازو دارد و در صنعت چرم سازی کاربرد دارد. چرم معروف مراكشی و اسپانیایی در زمان گذشته با پوست انار دباغی میشد.

منابع:

1-    بیستونی، محمد. 1383. گیاه شناسی از دیدگاه قرآن کریم. تهران بیان جوان. 276 صفحه.

2-    شیراوند، داریوش. 1390. طراحی منظر و فضای سبز با درختان و درختچههای زینتی. انتشارات آموزش و ترویج کشاورزی. 600 صفحه.

3-    مظفریان، ولی اله. 1383. درختان و درختچههای ایران، فرهنگ معاصر، 1003 صفحه.

4-    مظفریان، ولی اله. 1391. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران، فرهنگ معاصر. 1444 صفحه.

5-    مظفریان، ولی اله. 1392. فرهنگ نامهای گیاهان ایران. فرهنگ معاصر. 756 صفحه.

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir