جستجو
Menu
image

عنوان: مدیرعامل سازمان بوستان‌ها خبر داد: باغات تهران شناسنامه‌دار می شوند

تاریخ انتشار: 1397/6/17

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 78

خلاصه مطلب: مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران با اشاره به شناسنامه دار شدن باغات تهران، گفت: از 5000 قطعه مشجر تهران تاکنون 3428 قطعه شناسنامه دار شده است.

علی محمد مختاری در گفت و گو با خبرنگار شهرنوشت با اشاره به لغو مصوبه برج باغ ها در شورای شهر، اظهار کرد: شهرداری تهران درحال تهیه لایحه ای است تا باغ داران در عوض فکر کردن به سود ناشی از ساخت و ساز و قطع و خشکاندن درختان، با مشوق هایی برای کاربری های سازگار، باغ خود را حفظ کنند.
وی با اشاره به مشکلات زیرساختی مالکان باغات از قبیل خشک شدن چاه های آب و تخریب قنوات، از کمک شهرداری تهران در این زمینه خبر داد و گفت: درمورد آبیاری و به‌زارعی این باغ ها، کارشناسی هایی انجام می شود تا از خشک شدن درختان جلوگیری شود.
به گفته مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران تکمیل شناسنامه و تهیه پایگاه امدادی باغات و اراضی مشجر شهر تهران برای امکان پیشبرد صیانت از باغات در دستور کار سازمان بوستان ها قرار گرفته که ضمن شناسایی تمام اراضی مشجر شهر تهران، برای هر یک از آن‌ها شناسنامه شهرسازی مشتمل بر وضعیت موجود آن در طرح تفضیلی و شناسنامه اکولوژیکی؛ مشتمل بر تعداد درختان، نوع گونه، محیط، سن هر یک از گونه ها و وضعیت آبیاری ذکر می شود.

خریداری و حفظ دو باغ در مناطق کم برخوردار شهری
مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به اینکه در پایتخت5000 قطعه مشجر وجود دارد، عنوان کرد: برای 3428 پلاک شناسنامه تهیه شده و شناسنامه باقی این پلاک ها نیز با صدور مجوز ورود دادستان، تهیه خواهد شد.
وی با بیان اینکه تعدادی از باغات تهران به منظور حفظ و نگهداری، خریداری شده است، گفت: اخیرا به دستور شهردار تهران دو باغ در مناطق کم برخوردار 7 و 10 به مساحت 5 هزار و 5500 متر خریداری شده تا ضمن حفظ و نگهداری در اختیار مردم قرار گیرد.

جرایم باغات صرف ارتقاء سرانه فضای سبز می شود
مختاری با بیان اینکه سرانه فضای سبز در برخی مناطق با بافت فشرده مسکونی محدود است، گفت: افزایش سرانه فضای سبز این مناطق در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفته و شورا نیز اعتبارات خوبی را برای آن، در نظر گرفته است. همچنین درآمد ناشی از جرایم باغات در مناطق کم برخوردار هزینه می شود تا سرانه فضای سبز به سطح قابل قبولی برسد.
وی تصریح کرد: درحوزه نظارت نیز با توجه به راه اندازی سامانه کمیسیون ماده 7، تمام امور باغات رصد شده تا از بروز تخلف ممانعت شود. بر این اساس تمام مناطق شهری موظف هستند اقدامات لازم را به منظور صیانت از باغات انجام دهند. درصورت اهمال مالکان در نگهداشت باغ، در مرحله اول اخطار داده می شود و در مرحله بعد با مجوز دادستان، با متخلفان از طریق مراجع قضایی برخورد می شود.
به گفته مختاری، برای حفظ و نگهداشت باغات در اختیار ارگان ها نیز براساس نشست‌های صورت گرفته و بنیاد مستضعفان آمادگی هرگونه همکاری در این زمینه را اعلام کرد.


منبع: پرتال شهرداری تهران، مورخ 97/6/17

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir