جستجو
Menu
image

عنوان: در گفت و گو با مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران: بیش از یک میلیون و سیصدهزار اصله از درختان شهر تهران با روش تگ گذاری الکترومغناطیسی شناسنامه دار شدند.

تاریخ انتشار: 1397/6/5

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 77

خلاصه مطلب: آقای مهندس علی محمد مختاری ضمن بیان اینکه شناسنامه دار نمودن درختان تهران گام موثری در حفاظت از آنها برای نسل های آینده می باشد گفت :

براساس لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز درشهرها مصوب 1359/03/03 شورای انقلاب اسلامی و مصوبه یکصد و چهلمین جلسه شورای محترم اسلامی شهرتهران، وظیفه شناسنامه دار نمودن الکترونیکی درختان تهران با استفاده از فناوری نوین (تگ الکترومغناطیسی) بر عهده ی سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران قرار گرفت. در همین راستا، عملیات مورد نظر به صورت آزمایشی از خیابان ولیعصر (عج) آغاز گردید و تا مرداد ماه 1397 بیش از 1/350/000 ( یک میلیون و سیصدو پنجاه هزار ) اصله از درختان شهر تهران که دارای محیط بن بالای 30 سانتیمتر بودند از طریق نصب تگ الکترومغناطیسی، شناسنامه دار شده اند.

مختاری در خصوص روش کار این تگ های الکترومغناطیسی گفت: این تگ ها، در برگیرنده یک چیپ الکترومغناطیسی می باشند که تنها یک شماره RFID ( کد شناسایی) بر روی آن ذخیره شده است. هر درخت توسط  شماره کد شناسایی خود توسط دستگاه ریدر و تبلت هایی که نرم افزار "مدیریت درختان" بر روی آن ها نصب شده تشخیص داده شده و از این طریق می توان به جزئیات شناسنامه ی درخت از جمله آیتم های منطقه و نشانی استقرار درخت، نوع گونه گیاهی، محیط بن، ارتفاع، تاج پوشش (به درصد)، شادابی (به درصد)، میزان انحراف، وضعیت طوقه، آفت و بیماری آن، عملیات به زراعی انجام شده روی درخت  دسترسی پیدا نمود.

مختاری در ادامه تاکید نمود که: پروژه پلاک کوبی الکترومغناطیسی درختان با هدف جمع آوری و حفظ اطلاعات درختان و بررسی وضعیت فعلی آن ها و هم چنین برنامه ریزی کلان برای آینده آن ها به انجام می رسد .

مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به این موضوع که پروژه پلاک کوبی درختان یکی از برنامه های حفاظت از درختان شهر تهران با تدوین استراتژی ثبت مشخصات مورفولوژیکی و جغرافیایی درختان می باشد، گفت: این فرایند در تکمیل طرح مستمر حفظ درختان ارزشمند شهر و در قالب طرحهای تغذیه ای، کنترل آفات و بیماریها، هرس، آزادسازی طوقه درختان و رفع عوارض محیطی ( کابل برق، انحراف شاخه و ...) به اجرا در آمده و امیدواریم با ادامه و تکمیل  این پروژه شاهد همکاری و همیاری بیشتر مسئولان و شهروندان گرامی برای حفاظت از درختان شهرمان باشیم .

  

منبع: روابط عمومی سازمان بوستانها و فضای سبز شهر تهران مورخ 97/6/5
براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir