جستجو
Menu

عنوان: سینره یا سینرر

تاریخ انتشار: 1397/5/10

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 240

خلاصه مطلب: نام انگلیسی: Cineraria
نام علمی: Pericallis

خانواده: Asteraceae

 
شکل 1- تصویر برگ گل سینره

گیاهی علفی، متراکم، گلدار و زینتی مناسب برای آپارتمان، گلخانه و یا اتاق آفتابگیر در فصل بهار است. این گیاه دورگه ای بین دو گونه P. cruenthus و P. heritieri می باشد. سینره شب عید وارد بازار می شود و دارای برگ های بزرگ قلبی به رنگ سبز چمنی یا تیره با لبه دندانه دار است که به صورت طوقه ای قرار  و پشت آنها ارغوانی یا آبی رنگ و می باشد. این گیاه چندساله نیمه خشبی که به طور معمول در گلخانه ها به صورت گیاه دوساله پرورش داده می شود بهترین رشد و نمو و گلدهی را در سال اول دارد. این گل برای پرورش در گلدان و به صورت گل آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بر اساس اندازه گل به سه گروه تقسیم می شوند:

داشته

1) سینره هیبریدگل درشت با بلندی 40 سانتی متر
2) سینره ستاره ای در رنگ های بسیار متنوع و بلندی 45 تا 70 سانتی متر
3) سینره پر گل و پاکوتاه با بلندی بوته بین 30 تا 60 سانتی متر
گل در سینره در رنگ های آبی، صورتی، قرمز، بنفش، ارغوانی، نارنجی، سفید و ... دیده می شود و در اغلب موارد گل ها به طور کامل سطح گیاه را می پوشانند.                                                                                                        

   
 شکل 2 و 3- تصاویرگل های رنگارنگ

گلدهی:

گیاه سینره 6 تا ۹ ماه پس از کاشت بذر، به گل می نشیند. اغلب بذر آن طوری کشت می شود که در نوروز گل بدهد. یک دوره سرمای۱0-۱3 درجه سانتی گراد به مدت 5-6 هفته برای گل آغازی و نمو گل کافی است. پس از به گل نشستن جهت نمو سریع می توان دما را افزایش داد. اگر بذر گل خیلی مانده به بهار گل داد و با آمدن بهار پژمرده شد، با بریدن قسمت‌های بالایی و نوک گل، بعد از سه الی چهار هفته دوباره گل خواهد داد. سینره در ماههای گرم سال گل نمی دهد. گلهای پلاسیده را باید جدا نمود تا عمر بقیه گلها زیاد شود چون با تولید گاز اتیلن فرایند پیری را در گلهای باقی مانده تسریع می بخشند.

 
شکل 4- گل سینره هیبرید گل درشت( لب آبی)

شکل5- سینره پاکوتاه و پرگل(سفید)

نیازها :
سینره جزء گل های گلخانه سرد بوده و باید در شرایط خنک کشت شود. به سرما حساس بوده و کمترین دما برای آن ۷ درجه سانتی گراد است. برای گلدهی، تیمار

به دماهای پایین(کمتر از ۱۵ درجه سانتی گراد) نیاز دارد. در رقم های مختلف، این دما می تواند از ۱2-۱8 درجه سانتی گراد متفاوت باشد. دمای گلخانه ای که سینره در آن نگهداری می شود نباید از ۱۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود چون دمای بالا در تشکیل و تکمیل جوانه های گل اختلال ایجاد می کند. هنگام گلدهی سینره در آستانه فصل بهار، باید از تابش مستقیم آفتاب به آن جلوگیری شود.
در مجموع نیاز آبی سینره بالا است. رطوبت نسبی محیط باید زیاد باشد و برای شاداب نگه داشتن گیاه در روزهای آفتابی، لازم است گیاه روزانه چند بار آب پاشی شود. خشکی هوا موجب سوختگی و قهوه ای شدن نوک و حاشیه برگها خواهد شد.برای آبیاری سینره بهتر است آبیاری از پایین به بالا صورت گیرد، یعنی گلدان را در ظرفی پر از آب قرار دهید تا با جذب آب، خاک آن مرطوب گردد. در فصل زمستان و هوای سرد، نیاز کمی به آب داشته و به ویژه از خیس کردن برگ های آن خودداری شود. در صورت خشک شدن خاک اطراف ریشه، گیاه خشک شده و از بین می رود. سینره در اثر آبیاری زیاد آسیب می بیند و ابیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه گیاه و پژمردگی ان خواهد شد اما آبیاری متوالی به دلیل داشتن سطح برگ گسترده، ضروری است.


شکل6-گل سینره هیبرید(لب صورتی)
 
شکل7- گل سینره ستاره ای

 

این گیاه به خاک حاصلخیز و سبک با زهکشی مناسب نیاز دارد. برای این منظور دو سوم حجمی خاک حاصلخیز و سبک باغچه با یک سوم خاک برگ کاملاٌ پوسیده مخلوط می شود. بهتر است خاک مرطوب باشد و آبیاری باید از پایین صورت گیرد .به دلیل دوره سرمایی که این گیاه طی می کند، کود نیتروژنه با نیترات بالا توصیه می شود. از آنجا که شرایط محیطی بیشتر منازل گرم و خشک است، طول عمر سینره پس از خارج شدن از گلخانه اغلب کوتاه است. پس از پایان دوره گلدهی نیازی به تعویض گلدان نبوده و گیاه دور انداخته می شود چون فقط برای یکبار گلدهی دارد. چنانچه این گیاه در دمای کمتر از ۱۳ درجه سانتی گراد، رطوبت بالا و محل آفتابی نگهداری شود مدت زمان بیشتری عمر خواهد کرد.
ازدیاد :
سینره به طور معمول با بذر افزایش می یابد. زمان لازم از کشت بذر تا گلدهی، حدود ۹ ماه است که اگر همه شرایط فراهم باشد این زمان را می توان به ۷-6 ماه کاهش داد. بنابراین بذر را از اوایل تابستان در جعبه و در خاک خیلی نرم با خاک برگ سیلیس دار می کارند. بذر این گیاه خیلی ریز است و نباید بیش از ۱تا ۲ میلی متر خاک روی بذرها قرارگیرد. محل کشت باید سایه دار و خنک باشد. دمای مناسب برای بذر ۲0-۲2 درجه سانتی گراد است. پس از دو برگه شدن، گیاهان را بازکاشت کرده و فواصل آنها را بیشتر می کنند و سپس گیاهان را که به تدریج بزرگتر می شوند در گلدان های بزرگتر قرار می دهند. در زمان کاشت در گلدان باید گیاهان قوی و پربرگ حذف شوند و گیاهان متوسط که مقدار زیادی گل می دهند انتخاب شوند. در زمان انتقال گیاه به گلدان، نباید به ریشه و خاک اطراف آن آسیبی وارد شود. گلدان های آماده شده را از زمان آغاز سرما، در شاسی نیم گرم یا گلخانه معتدل روشنی گذاشته و مواظبت می کنند. دمای گلخانه نباید از ۱۵ درجه سانتی گراد بالاتر رود. سینره هایی که در شاسی نگهداری می شوند، پر پشت و پاکوتاه شده، گل های درشت تری خواهند داد ولی در گلخانه، گیاهان تا حدودی کشیده و بلند می شوند. زمان گلدهی از اواخر زمستان تا اواسط فصل بهار است.

   

شکل8- شاسی گرم و سرد به ترتیب از راست به چپ

آفات و بیماریها :
سینره به دلیل نگهداری یکساله در منزل احتمال کمی وجود دارد که به آفت یا بیماری مبتلا شود. از مهمترین آفات آن که از شیره گیاه استفاده می کنند شته، کنه، مگس سفید، تریپس و لاروها را می توان نام برد که موجب کاهش رشد، عدم شکل گیری برگها و یا غنچه های گل، ریزش برگهای جوان یا غنچه های گل، زردی برگ و بد رنگ و بد شکل شدن گلها می شوند و باید در صورت مشاهده با آنها به صورت شیمیایی مبارزه کرد ولی باید دقت کرد چون برگ های این گیاه به سم خیلی حساس است و غلظت سم نباید زیاد باشد. از مهمترین بیماریهای آن می توان سفیدک پودری، پوسیدگی ریشه و طوقه، زنگ و بیماری ویروسی را نام برد که بیماری های قارچی با استفاده از سموم قارچ کش قابل کنترل است. 

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir