جستجو
Menu
image

عنوان: نظارت از سوی شهرداری بر شرایط نگهداری درختان موجود در فضای سبز داخل خانه ها

تاریخ انتشار: 1397/4/9

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 154

خلاصه مطلب:

 مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا مطرح نمود.

 به گزارش گروه اجتماعی برنا؛

درختان ریه‌های یک شهر هستند؛ تصور کنید اگر از تعداد درختان کلانشهری مثل تهران کاسته شود، دیگر چگونه از هوای پاک برخوردار باشیم و ریه‌هایمان را از هوای سالم پُر کنیم؟ با همین مقدار از فضای سبز و درختان، تعداد روزهایی که هوای تهران آلوده و ناسالم بوده، بسیار است.

در این میان بخشی از این درختان که نقش نفس شهر را دارند ساکن حیاط منازل هستند که دیده شده بعضا به دلیل مشغله زندگی یا بی توجهی مالکان در شرایط نامطلوب قرار گرفته و حتی خشک شده اند.
حال برای آگاهی یافتن از چگونگی نظارت سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران بر وضعیت حیات درختان محدوده حیاط های منازل، با مدیرعامل این سازمان به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه آن را خواهید خواند.

آقای مهندس علی محمد مختاری - مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز تهران در گفت‌وگو با خبرنگار شهری خبرگزاری برنا، در پاسخ به این سوال که آیا نظارتی روی درختان در کوچه و خیابان‌های فرعی تهران وجود دارد، بیان کرد: «نگهداری فضای سبز کلیه نواحی مناطق بیست و دوگانه (شامل درختان معابر فرعی و کوچه‌ها) به پیمانکاران واجد شرایط واگذار شده است. لذا پیمانکاران بر اساس شرح خدمات ابلاغی موظف به انجام کلیه عملیات نگهداری و زراعی این درختان از جمله آبیاری، هرس، سمپاشی و ... هستند و نظارت مستمر نیز توسط ناظران فضای سبز شهرداری به عمل می‌آید. با توجه به اینکه شهروندان محترم و مسئول، با نظارت و توجه خود نقش مهمی در بهبود فعالیت های نگهداشت شهر تهران دارند، انتظار داریم که این عزیزان هم چون گذشته در صورت مشاهده مواردی از اهمال، کم توجهی و کوتاهی عوامل نگهداری فضای سبز، مراتب را به سامانه 137 یا 1888 اعلام کنند تا رسیدگی لازم و فوری به عمل آید.»

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز تهران در پاسخ به این سوال که آیا نظارتی از سوی شهرداری  بر شرایط نگهداری  درختان موجود در فضای سبز داخل خانه ها وجود دارد  با توجه به اینکه  در بسیاری از موارد شاهد هستیم فضای سبز حیاط منازل در اثر بی توجهی مالکان خشک یا در وضعیت نامناسب قرار گرفته اند که به هر حال بخشی از فضای سبز شهر محسوب می شوند اظهار کرد: «خوشبختانه طی سال‌های اخیر با توجه به فرهنگ سازی‌های به عمل آمده از سوی شهرداری و سازمان‌های مردم نهاد، حساسیت شهروندان نسبت به فضای سبز  بیشتر شده و به محض مشاهده آسیب رسانی به درختان، از طریق اطلاع رسانی به  سامانه‌های شهرداری و رسانه‌ها اقدام کرده و موضوع سریعاً از طریق کارشناسان ذیربط پیگیری و رسیدگی لازم صورت می‌پذیرد. از آنجائی که شهرداری اجازه ورود به منازل و بازدیدهای مستمر از مکان‌های خصوصی را ندارد، هنگام درخواست پروانه تخریب و نوسازی کلیه املاک، پس از بازدید کارشناسان، برای درختان موجود در ملک مورد نظر پرونده تشکیل و حفظ درختان در حین عملیات عمرانی شدیداً کنترل می‌شود. در صورتی که مالکین به هر نحوی درختان موجود را از بین برده باشند، با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و آرشیوهای موجود موضوع مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس مفاد مصرح لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها، اقدامات قانونی لازم صورت می‌پذیرد. وی در پایان مجدداً از کلیه شهروندان  تقاضا کرد به محض مشاهده قطع درختان در مکان های عمومی و خصوصی موضوع را به سامانه های 137 و 1888 اعلام کنند.»


منبع: روابط عمومی سازمان بوستانها و فضای سبز شهر تهران، مورخ 97/4/9

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir