جستجو
Menu
image

عنوان: تقدير رئيس جمهوري از اقدامات شهرداري تهران در توسعه کمربند سبز پايتخت

تاریخ انتشار: 1396/12/16

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 187

خلاصه مطلب:

با حضور رئیس جمهوری، شهردار تهران و وزیر جهاد کشاورزی پروژه هزار و 200 هکتاری کمربند سبز شهر تهران افتتاح شد.

رئيس جمهوري در مراسم روز درختکاري از اقدامات شهرداري تهران در جنگل کاري 1200 هکتار از اراضي اطراف تهران تقدير کرد.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، حسن روحاني، رئيس جمهوري صبح امروز طي سخناني در مراسم افتتاح و بهره برداري از پروژه 1200 هکتاري کمربند سبز پيرامون شهر تهران که با حضور شهردار تهران، وزير جهاد کشاورزي و جمعي از مسئولان کشوري در محل اراضي گردنه قوچک برگزار شد، تصريح کرد: اميدواريم مردم از همه توان و امکان خود در اين مهم براي تنفس طبيعت و سلامت جامعه استفاده کنند.
وي تاکيد کرد: براي سلامت جامعه و نشاط مردم نيازمند محيط زيست سالم هستيم؛ در يک بخش بزرگ از اين مسئله نيز موضوع نهال کاري، درختکاري، حفظ و توسعه جنگل ها و منابع طبيعي است.
روحاني با اشاره به تخريب و از دست رفتن ميليون ها هکتار جنگل در طول سال هاي گذشته، تاکيد کرد: در اين زمينه سودجويان و متصرفان و يا بي احتياطي ها جزو عواملي بوده است که ما کمتر از اين نعمت بزرگ خدادادي استفاده کنيم. در نتيجه هم اکنون سرانه مردم ايران نسبت به جمعيت و سطح مرتع کمتر از متوسط جهاني بوده و اين بدان معني است که در اين زمينه بايد تلاش بيشتري انجام دهيم.
رئيس جمهوري در ادامه از خدمات همه ارگان ها شامل شهرداري ها و به ويژه شهرداري تهران، وزارت جهاد کشاورزي تشکر کرد و گفت: تلاش شهرداري تهران بر اين بوده است تا کمربند سبز در اطراف تهران ايجاد شود که اين موضوع براي محيط زيست تهران بسيار اهميت دارد چرا که از توسعه بي رويه شهر تهران جلوگيري شده و بر زيبايي شهر نيز مي افزايد.
وي تاکيد کرد: شهرداري امسال موفق شده است که هزار و 200 هکتار را در پوشش جنگل کاري قرار دهد و امروز نيز آغاز بهره برداري از هزار و 200 هکتار در سال 96 است؛ همچنين اميدواريم سال 97 سطح بالاتري از اراضي را تحت کشت درختان قرار دهند.
روحاني در ادامه از همه عوامل مربوطه در شهرداري تهران و سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران در به ثمر رسيدن اين اقدام تشکر و ابراز اميدواري کرد تا در سطح کشور نيز جنگل ها، درختان و مراتع را حفاظت کرده و مسائلي که در سال هاي گذشته به وجود آمده را جبران کنيم.
وي توسعه فضاي سبز و جنگل ها را در مقابله با آلودگي هوا و ريزگردها موثر دانست و گفت: امروز با بيابان زايي به عنوان يک خطر مواجه هستيم که جامعه ما را تخريب مي کند؛ همچنين تخريب جنگل ها نيز يکي از خطرات است که اميدواريم در اين راستا وزارت جهاد کشاورزي کشاورزان را در زمينه زراعت چوب تشويق کند. چرا که هم مي تواتد در امد خوبي داشته باشد و هم بخشي از مشکلات ما را جبران مي کند.
رئيس جمهوري تاکيد کرد: براي مسئله ريزگردها در بسياري از موارد مي توانيم از طريق نهال کاري ها در آينده اقدامات خوبي انجام دهيم.
روحاني از ضمن دعوت از همه اقشار مردم و سمن ها به ويژه سمن هاي محيط زيستي براي فعاليت در زمينه درختکاري تصريح کرد: بايد از هر راهي که پيدا مي شود، مردم را به درختکاري تشويق کنيم؛ در اين زمينه مي توانيم بخش بزرگي را به نام يک سمن، نهاد و ختي دانشگاه، دبيرستان، طايفه، شهر و استان داشته باشيم تا خود آنها وارد شوند. بنابر اين بايد از هر راهي مي توانيم مردم را تشويق کنيم تا در اين امر بسيار مهم که براي سلامت و حيات جامعه ما بسيار ضروري است، وارد عمل شوند.
وي خاطر نشان کرد: اميدواريم همه مردم در اين زمينه مساعدت کنند چرا که اين کار بدون مشارکت عموم مردم امکان پذير نيست و حتما مردم غيور ايران اين کار را انجام مي دهند.
رئيس جمهوري در پايان از مردم درخواست کرد که در ايام عيد نوروز و در جريان سفرها، گردشگري و طبيعت گردي خود از محيط زيست به خوبي حفاظت و مراقبت کنند.

با حضور رئیس جمهوری، شهردار تهران و وزیر جهاد کشاورزی؛ پروژه هزار و 200 هکتاری کمربند سبز شهر تهران افتتاح شد
مراسم افتتاح و بهره برداری از پروژه 1200 هکتاری کمربند سبز پیرامون شهر تهران صبح امروز با حضور رئیس جمهوری، شهردار تهران، وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولان کشوری و مدیران شهری در محل اراضی گردنه قوچک برگزار شد.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، در جریان این مراسم علی محمد مختاری، مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران به ارایه گزارشی به رئیس جمهوری درباره طرح توسعه کمربند سبز پایتخت پرداخت و گفت: در سال 1359 طرح توسعه 5 هزار هکتاری کمربند سبز در جنوب تهران به تصویب رسید و در ادامه نیز در سال 68 ما طرح 50 هزار هکتاری کمربند سبز تهران را از طریق کمیسیون زیربنایی دولت پیشنهاد دادیم.
وی با اشاره به افتتاح هزار و 200 هکتار کمربند سبز شهر تهران تصریح کرد: با این افتتاح مساحت کمربند سبز شهر تهران به 40 هزار و 300 هکتار افزایش پیدا می کند.
مختاری در ادامه به اجرای طرح توسعه دامنه جنوبی البرز در پارسل های مختلف بر اجرای طرح جنگلکاری از جاجرود تا فرحزاد طی سال های پیش رو خبر داد.
مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران درباره تامین اراضی مورد نیاز برای اجرای طرح کمربند سبز شهر تهران نیز گفت: در جریان نامه ای به مقام معظم رهبری و با موافقت ایشان، دستور داده شد تا اراضی مربوط به سپاه و ارتش تحویل سازمان بوستان ها و فضای سبز شود بر این اساس هزار هکتار از این اراضی با دستور مقام معظم رهبری و 200 هکتار نیز با دستور شهرداری تهران برای اجرای این طرح در اختیار قرار گرفت.
به گفته مختاری از مهر ماه سال جاری تا کنون روزی هزار کارگر به مدت زمان پنج ماه نسبت به اجرای طرح هزار و 200 هکتاری کمربند فضای سبز شهر تهران اقدام کرده اند.
وی از اجرای طرح کمربند فضای سبز در محدوده منطقه 22 تا پنج کیلومتری کرج خبر داد و گفت: هم اکنون در رودخانه جاجرود نیز 600 هکتار جنگل کاری صورت گرفته است.
مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران درباره برنامه های پیش رو به منظور تکمیل طرح کمربند سبز نیز عنوان کرد: هم اکنون هزار و 500 هکتار از اراضی شناسایی شده که با کمک سازمان جنگل ها و مراتع و وزیر جهان کشاورزی، اراضی ملی در اختیار ما گذاشته شده است.
به گفته مختاری در جریان جنگلکاری اطراف تهران از گونه های مقاوم به کم آبی و درختان پهن برگ و بومی تهران استفاده شده و از روش آبیاری قطره ای استفاده می شود. همچنین برای آبیاری بوستان ها نیز علاوه بر تامین بیش از 400 مخزن به منظور بهره برداری از نزولات آسمانی در مواقع بحرانی، از پساب فاضلاب نیز برای آبیاری استفاده می شود.
در ادامه این مراسم دکتر روحانی نسبت به غرس یک اصله نهال درخت مثمر در اراضی گردنه قوچک اقدام کرد.
رئیس جمهوری در ادامه پس از استماع گزارش شهردار تهران درباره درختکاری 750 اصله درخت چنار در خیابان ولی عصر (عج) از این خیابان به عنوان یکی از نماد های تهران یاد کرد و بر ضرورت اجرای این اقدام تاکید کرد.
شهردار تهران نیز در این مراسم تاکید کرد که در ایام پیش رو 200 هزار اصله درخت در منازل شهروندان تهرانی کاشته خواهد شد و علاوه بر این درختکاری مسیر فرودگاه امام خمینی (ره) نیز دنبال خواهد شد.


 


 


 

 

 
 


 
 


 
 

منبع: به نقل از ساب پرتال شهرداری تهران، مورخ 96/12/16

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir