جستجو
Menu
image

عنوان: تمهيدات شهرداري در کاهش سرانه مصرف آب و انرژي در فضاي سبز پايتخت

تاریخ انتشار: 1396/10/3

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 258

خلاصه مطلب: مديرعامل سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران از تمهيدات شهرداري در کاهش سرانه مصرف آب و انرژي در فضاي سبز تهران خبر داد.

علي محمد مختاري در گفت و گو با خبرنگار شهر نوشت، با اشاره به اينکه تغيير الگوي کاشت گياهان و جايگزيني تدريجي آن ها با گياهان با نياز آبي کم، تاثير بسزايي در کاهش سرانه مصرف آب در فضاي سبز خواهد داشت ، گفت: تمامي امور ستادي و عملياتي در راستاي جلوگيري از کاشت چمن وکاهش سطوح چمن کاري و جايگزيني با گياهان پوششي، درختان و درختچه هاي مقاوم به کم آبي و سازگار باشرايط اقليمي تهران با جديت در جريان بوده و اجراي اين عمليات توسط مناطق 22 گانه شهرداري تهران با نظارت مستمر و مستقيم ناظرين کميسيون عالي توسعه و بازپيرايي فضاي سبز سازمان در حال انجام است.
وي در خصوص ديگر اقدامات به انجام رسيده تصريح کرد: ارائه دستورالعمل هاي لازم به مناطق شهرداري و نظارت مستقيم به منظور انتخاب گونه هاي گياهي سازگار و مقاوم به تنش هاي شهري (آلودگي ،خشكي ، دماي بالا و....) با تاکيد بر استفاده از گونه هاي بومي، خودداري از كاشت چمن در حاشيه بزرگراه ها و رمپ و لوپ و لچكي ها و استفاده از درختان و درختچه هاي مقاوم به كم آبي، توسعه به کارگيري روش هاي مکانيزه و نوين آبياري و مبحث بازچرخاني آب در فضاي سبز درون شهري و برون شهري، از ديگر اقدامات انجام شده به منظور نيل به کاهش مصرف آب در فضاي سبز شهر تهران بوده است.
مديرعامل سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران ادامه داد: لازم به يادآوري است که با ساماندهي و احياي قنوات و احداث مخازن ذخيره آب هاي جاري پساب ها و نزولات آسماني، صد در صد آبياري فضاي سبز تمامي مناطق شهر تهران با آب غير شرب به انجام مي رسد.
مختاري در ادامه با تاکيد بر اينکه کاهش مصرف منابع انرژي و افزايش بهره وري اقتصادي همواره از مباحث مهم در بحث طراحي و احداث فضاهاي سبز و بوستان ها بوده است، اظهار کرد: استفاده از سيستم هاي آب گرم خورشيدي (سولار) در سرويس بهداشتي و استفاده از لامپ هاي کم مصرف در تمامي پروژه هاي در دست طراحي و اجراي اين سازمان و مناطق شهرداري تهران و همچنين جايگزيني لامپ هاي قديمي با چراغ هاي LED در فضاهاي سبز موجود الزامي است. 
وي خاطر نشان کرد: در طراحي ميزان روشنايي بوستان هاي شهري كه توسط اين سازمان انجام مي پذيرد محاسبات روشنايي ملاك عمل قرار مي گيرد تا ضمن برخورداري پروژه از حداقل روشنايي يكنواخت و مطابق استانداردهاي روشنايي از مصرف بيهوده انرژي كه در اثر طراحي نادرست و سليقه اي شبكه روشنايي انجام مي پذيرد، جلوگيري شود. به عنوان مثال روشنايي بوستان جنگلي ياس فاطمي با استفاده از چراغ هاي  كم مصرف LED در دست اجرا است .


منبع : پرتال شهرداری ، مورخ : 96/10/3 

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir