جستجو
Menu

عنوان: پارک ملی بوجاق

تاریخ انتشار: 1396/9/28

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 362

خلاصه مطلب: نام فارسی : پارک ملی بوجاق
نام انگلیسی: Bojagh national park 

 

پارك ملی بوجاق با مساحتی بالغ بر3250 هكتار اولین با ر در سال 1377 با عنوان منطقه شكار ممنوع تحت حفاظت قرارگرفت و در حال حاضر طی مصوبه شماره 232مورخ 81/3/21  به مجموعه پاركهای ملی كشور پیوسته است.

موقعیت جغرافیائی: 
پارك ملی بوجاق در شمال شرق شهر رشت واقع گردیده است.

ویژگیهای منطقه: 
پارك ملی بوجاق كه لاگون كیاشهر را به عنوان تالاب بین المللی به مجامع جهانی معرفی نموده است و دلتای رودخانه سفیدرود را در خود جای داده است یكی از زیستگاه های مهم پرندگانوآبزیان می باشد. از گونه های شاخص جانوری می توان از رود كر و شنگر انواع پرندگان اردك سرحنایی و قوی گنگ، خزندگان و دوزیستان و ماهیان (ماهی سفید و كپور) نام برد. از گونه های گیاهی می توان از آزولا، ‌آلاله، نیلوفر آبی، توسكا، نام برد. قسمتی از پارك ملی بوجاق به عنوان تالاب بین المللی در سال 1354 تحت نام لاگون كیاشهر و دهانه سفید رود با مساحت 500 هكتار در فهرست كنوانسیون رامسر به ثبت رسید. در سال 1377 با وسعت 800 هكتار به مدت 5 سال با نام منطقه شكار ممنوع بوجاق كیاشهر و سپس در تاریخ 1381/3/21 با افزایش سطح به میزان فعلی به عنوان نخستین پارك ملی خشكی - دریایی كشور تحت مدیریت قرار گرفت . از نظر وضعیت ظاهری به شكل های مرتعی، تالابی و ساحلی می باشد. 


   

از گونه های مهم پرندگان پارك ملی بوجاق :
غاز خاكستری، عروس غاز، فلامینگو، پلیكان، آوست چوب پا، باكلان، انواع حواصیل، اكراس، كله سبز، خوتكا، اردك ارده ای، كفچه نوك، آنقوت، تنجه، نوك پهن، كشیم، قو، طاووسك، بحری، لیل، سنقر تالابی، خروس كولی، چنگر، آبچلیك، گیلانشاه، كاكایی، اردك سرحنایی وگیلار.

از گونه های گیاهی پارك ملی بوجاق :
نی، لویی، آقطی، تمشك، عدسك آبی، تراپا (سه كله خیز)، میریوفیلوم، سراتوفیلوم، اسپرغان، كلونی درختچه های گز، توسكا، انار، توده دست كاشت درختان.
سوزنی برگ شامل گونه های مختلف سرو و پوشش های علفی شامل بوته های ساز و و تمشك زار است.

راههای قابل دسترسی به پارک ملی بوجاق: 
این منطقه از طریق جاده های حسن رود به زیباکنار، لشت نشاء به زیباکنار و نیز از طریق جاده خاکی زیباکنار هم که در جوار رودخانه اشمک قرار دارد و مسیرهای خاکی متعدد دیگر قابل دسترسی برای بازدیدکنندگان و محققان می باشد.

شرایط زیست محیطی پارک ملی بوجاق:
سیمای طبیعی پارک ملی بوجاق شامل عوامل اکولوژیکی (مناطق دریایی تا عمق 6 متر، ساحل دریای- تالابی، تالاب، اراضی چمن زاری) و عوامل بیولوژیکی شامل پوشش گیاهی (گیاهان آبزی، کنار آبزی، خشکی) و حیات وحش جانوری (پستانداران، پرندگان، دوزیستان، خزندگان، آبزیان) قابل تقسیم است.

منبع: سایت بیابانها و کویر ایران

 

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir