جستجو
Menu
image

عنوان: سرخس شاخ گوزنی

تاریخ انتشار: 1395/10/15

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 549

خلاصه مطلب: نام علمی: Platicerium bifurcatum

خانواده: POLYPODIACEAE - سرخس ها، پلي پودياسه

همه گونه های سرخس شاخ گوزنی بومی استرالیا هستند. این گیاهان در وضع طبیعی خود یعنی در نواحی جنگلی استرالیا روی تنه پوسیده درختان زندگی می کنند. آن ها از مواد غذایی آماده که در تنه درختان وجود دارد، استفاده می کنند. شما نیز برای اینکه خاک ایده آلی برای این گیاه تهیه کنید، بهتر است فقط از خاک برگ استفاده کنید. مقداری خزه نیز به خاک اضافه کرده و برای حفظ رطوبت خاک سطح گلدان را با خزه بپوشانید.

گونه مورد نظر بومی استرالیا بوده و ارتفاع آن در طبیعت به ۵۰ تا ۸۰ سانتی متر می رسد.

سرخس شاخ گوزنی دارای دو نوع فروند ( برگ سرخس) است. برگ ها یا فروندهای مدور با لبه مواج در قسمت عقب گیاه و برگهای شاخ گوزنی که تولید اسپور می کند در جلوی برگ های قبلی قرار می گیرند. هر دو نوع فروند، سبز نسبتا روشن هستند. این نوع سرخس تولید استولون یا ساقه رونده کرده و بعد پایه های جدید ایجاد می نماید.

این گونه از سرخس به طور خیلی گسترده ای به عنوان یک گیاه زینتی در جهان استفاده می شود.

شکل برگ های این گیاه با سایر سرخس ها متفاوت است. برگ هایش به رنگ سبز روشن هستند و به شاخ های گوزن شباهت دارند؛ به همین دلیل آن را سرخس شاخ گوزنی نامیده اند.

در اوایل بهار پشت برگ ها به رنگ سیاه در می آید. سیاه شدن برگ های سرخس شاخ گوزنی بیماری نیست، بلکه به دلیل ظهور دانه های گرد مانند و سیاه رنگی است که اسپور یا هاگ نامیده می شود. وقتی هاگها رسیده می شوند، خود به خود می ریزند، و اگر در خاک مرطوب قرار گیرند، دوباره سبز می شوند و به این وسیله سرخس شاخ گوزنی ازدیاد می یابد. برای اینکه شاخ گوزنی را تکثیر کنید، می توانید در اوایل بهار برگ هایش را تکان داده و هاگهایش را جمع آوری نموده، سپس آنها را در خاک مرطوب ریخته و به آرامی آب را روی هاگها اسپری کنید. به این ترتیب می توان به تعداد زیادی سرخس شاخ گوزنی تولید کرد. وقتی گیاهان جوان سبز شدند و کمی رشد کردند، هر یک از آنها را به گلدان جدید منتقل کنید.

این گیاه را هنگام زمستان ۱۰ درجه سانتی گراد نگهداری می نمایند.

پلاتی سریوم به سایه تا نور متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک اسیدی احتیاج دارد.

کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۱ گرم در لیتر، هر سه هفته یک بار از فروردین تا شهریور ماه، مورد استفاده قرار داد.

مخلوطی از خاک برگ خزه مخصوصا از نوع اسفاگنوم برای رشد پلاتی سریوم مناسب است.

در تابستان با نصب پرده در مقابل پنجره های آفتاب گیر شدت نور را کم کنید. نسبت به نور کم حساسیت چندانی ندارد، اما از نور تند آفتاب آزار می بیند. سعی نمایید خاک گلدان همیشه کمی مرطوب باشد. قبل از اینکه خاک کاملاً خشک شود، مقدار کمی به آن آب بدهید.

این گیاه را می توان به آسانی تکثیر کرد. دو روش برای تکثیر پلاتی سریوم وجود دارد. بعضی اوقات گیاه بالغ، گیاه دیگری را کنار خود تولید می کند که می توانید با دقت زیاد گیاه کوچک را جدا کنید. سپس مجددا گیاه مادری را در گلدان خود بکارید. گیاه جدید را هم در گلدان حاوی کمپوست بذر و قلمه با پایه پیت قرار دهید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. گیاه را در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب، برای چند هفته نگاه دارید. ضمنا خاک را همیشه مرطوب کنید و این سرخس را می توانید از طریق هاگ های جمع شده از زیر برگ ها نیز تکثیر کنید. هاگ ها را در سینی بذر حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه، بکارید و با کیسه پلاستیکی شفاف و یا شیشه بپوشانید و در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد نگاه دارید. وقتی هاگ ها جوانه زده به اندازه کافی رشد کردند، هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتی متر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید. زمانی که بزرگتر شدند می توانید آنها را به تکه‌ای از پوست درخت متصل کرده و با خزه و کمپوست، پایه گیاه را محکم کنید.


 منابع:  

http://en.wikipedia.org/wiki/Platycerium_bifurcatum

http://www.golestan-ali.com

http://iranyoungplant.com

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir