جستجو
Menu
image

عنوان: پیله آ

تاریخ انتشار: 1395/10/14

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 437

خلاصه مطلب:

نام علمی: Pilea cadierei
خانواده: Urticaceae

 

مشخصات:
این جنس دارای 400 گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی است. گونه مورد نظر بومی ویتنام است و ارتفاع آن به 30 سانتی متر می‌رسد. گونه مذكور شاخه های منشعب و برگ های مستطیلی - تخم مرغی به طول 8 سانتیمتر دارد كه به طور متقابل قرار می‌گیرند. برگها سبز تیره با لكه های نقره ای در فواصل بین رگبرگها می باشند.
ارزش تزئینی آن بیشتر به خاطر برگ های بیضی شکل و نوک تیز آن است. رنگ برگ ها سبز پر رنگ است ولی در فاصله بین سه رگبرگ اصلی آنها لکه هایی به رنگ سفید نقره ای دیده می شود.


مراقبت:

پیله آ به نور متوسط، حرارت زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای 70 تا 90 درصد و خاک کمی اسیدی، احتیاج دارد. 

 

کود:
كود موردنیاز این گیاه را می توان به میزان 3 گرم درلیتر، هرهفته یك بار، از فروردین تا مهر هر ماه، مصرف نمود.

خاک:
مخلوطی از خاك باغچه، ماسه و تورب خاك مطلوب پیله‌آ می باشد.

ازدیاد:
پیله‌آ را می توانید به آسانی تكثیر كرده و در طول چند هفته گیاهی با اندازه مناسب تولید كنید. عمل تكثیر این گیاه بهتر است از اواسط تا اواخر بهار انجام شود ابتدا با یك جاقوی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول6 تا 7 سانتیمتر جدا كنید و انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زیایی فرو ببرید، سپس هر 5 قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر بكارید. خاك را نسبتا مرطو ب كنید و دما را روی 18 تا 20 درجه سانتی گراد، نگاه دارید. ریشه دهی یك ماه طول خواهد كشید. پس از آن تغذیه گیاه را شروع نمایید. در این مدت بهتر است كود مایع از حد طبیعی رقیق تر باشد. برای اینكه گیاهی پر پشت داشته باشید، می توانید جوانه های جانبی را با دست بچینید.

عوارض و درمان:
اگر گلدان پیله‌آ را در جای سردی بگذارید ممكن است یخ بزند و كلیه اندام گیاهی حالت افتادگی پیدا كند در این صورت، خشك شدن گیاه حتمی است. قارچ بوتریتیس در اثر آبیاری و رطوبت زیاد فعال شده و به گیاه حمله می كند و نقاط خاكستری و زخم هایی روی برگ ها دیده می شود. می توانید با سم قارچ كش گلدان را سمپاشی كنید. لكه های سوخته روی برگ در اثر استفاده از مواد براق كننده شیمیایی ایجاد می شود و یا اینكه گلدان در اثر اشعه مستقیم آفتاب دچار این عارضه می گردد. غبار پاشی در آفتاب هم لكه های سوخته روی برگ ایجاد می كند. برگ ها در اثر هوای خیلی سرد سیاه می شوند. در صورتی كه نور محیط كم باشد، ساقه های پیله‌آ دراز و منحرف شده و فاصله بین برگ هایش زیاد می گردد. هم چنین به برگ های جدید توجه كنید. اگر كوچك و ریز هستند، ریشه را بازدید كرده و در صورت متراكم بودن گلدان را تعویض كنید. در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یك بار و یا تعویض خاك سطحی گلدان در جبران این عارضه موثر خواهد بود.

http://nargil.ir
http://en.wikipedia.org/wiki/Pilea_cadierei
http://www.golestan-ali.com/18/pilea

 

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir