جستجو
Menu
image

عنوان: زامی فولیا

تاریخ انتشار: 1395/10/12

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 346

خلاصه مطلب:

 نام علمی: Zamioculcas zamiifolia

نام انگلیسی:  Zanzibar Gem , ZZ plant

خانواده: گل شیپوریان (Araceae)

زادگاه این گیاه همیشه سبز و کم توقع، شرق آفریقاست. ارتفاع معمول آن 90 -60 سانتی متر است و برگ های جذاب آن دلیل نگهداری این گیاه در آپارتمان است. زامی فولیا دارای ریزوم هایی (ساقه های زیرزمینی) متراکم و غده ای شکل است و رشد ریزوم ها در خاک موجب تولید برگ های جدید در بالای خاک می شود.

برگ های گیاه در واقع یک محور ساقه ای شکل است که 8 - 6 جفت برگچه در دو سوی آن روییده است. برگچه ها 15-7 سانتی متر طول دارند و تخم مرغی شکل و براق هستند.
گل ها بر گیاه بالغ زامی فولیا ظاهر می شوند. گل زامی فولیا از گل های ریز و پر تعداد شیری رنگ بر گل آذین سنبله ای محصور در برگ واره (اسپات) سبز رنگ غلاف مانند تشکیل می شود.

 

نیازمندی های محیطی:

خاک:
به خاکی سبک با زهکش عالی نیاز دارد. ترکیب خاکی از خاک معمولی + خاک برگ (کوکوپیت) + پرلایت (شن) برای آن مناسب است. می توان هر دو ماه یکبار در فصل رشد آن را تغذیه مصنوعی کرد. استفاده از کود 20-20-200 با نصف غلظت برای آن مناسب است.

در صورتی که ریشه های گیاه از منافذ کف گلدان بیرون زد، گلدان آن را با یک سایز بزرگ تر تعویض کنید. بهترین زمان تعویض گلدان اوایل فصل بهار است.

 

آبیاری:

این گیاه نسبت به کم آبی مقاومت بیشتری دارد تا آبیاری بیش از اندازه. میزان نیاز به آبیاری آن در حد متوسط است و آبیاری دوباره زمانی انجام می شود که 5 سانتیمتر از خاک رویی، رطوبت خود را از دست داده باشد. ساقه های زیرزمینی (ریزوم) های این گیاه نسبت به خاک غرقابی حساس است و می پوسد. در طی فصل زمستان اهمیت عدم رطوبت زیاد در پای ریشه ها بیشتر است.

 

نور:

ایده آل آن مکانی با نور متوسط است. با این حال جزء گیاهان آپارتمانی است که با نور کم محیط هم سازگار می شود و برای آپارتمان هایی که نور کم دارد گزینه فوق العاده مناسبی است.

 

دما:

دامنه دمایی برای رشد گیاه 32-24 درجه است و در فصل سرد نباید دمای محیط نگهداری آن به زیر 16 درجه برسد.

 

تکثیر:

متداول ترین راه تکثیر تقسیم ریزوم های آن است. هنگام تعویض گلدان گیاهان متراکم، توده های ریزوم گیاه را از هم جدا کرده و هر قسمت را در گلدانی جداگانه می کارند.

با قلمه برگ هم می توان گیاهان جدید بدست آورد. هر چند این روش بسیار زمان بر است و به صبر زیادی نیاز دارد.


منابع:

http://www.akairan.com
http://homeguides.sfgate.com/care-zamioculcas-zamiifolia
golvagiah.com

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir