جستجو
Menu

عنوان: پارک ملی کیاسر

تاریخ انتشار: 1395/9/23

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 555

خلاصه مطلب:

نام انگلیسی: Kyasar national park

نام فارسی : پارک ملی کیاسر

 

 


پارک ملی کیاسر از شمال به روستاي سعيدآباد به سمت شرق در امتداد رودخانه لنگ تا روستاي علي كل از شرق علي كل به سمت جنوب در امتداد يال ۲۴۵۵، ۲۳۹۰، ۲۸۰۸، ۲۸۱۵، ۲۳۵۶، ۲۴۴۲، ۲۴۷۰ متر، از جنوب از قله ۲۴۷۰ متر در امتداد خط القعر تا تقاطع روخانه تيلك و سپس در امتداد همين رودخانه به سمت غرب تا روستاي رودبار، از غرب از ادامه رودخانه تيلك - گل خواران در محل روستاي رودبار تا سعيدآباد (ميلا دشت) گسترش یافته است.


اين منطقه كه در شمال پناهگاه حيات وحش دو دانگه در استان مازندران قرار دارد، با مساحت 7312 هكتار درسال 1383 به عنوان پارك ملي تعيين شد. داراي اقليم نيمه مرطوب معتدل است. اين منطقه كوهستاني در قسمت هاي ميان بند و بالا بند جنگل هاي خزري واقع شده است .


این منطقه در جنوب شهرستان ساري و به صورت جنگل هاي طبيعي بكر و اراضي مرتعي مشجر و صــــخره اي و رويشگاه گون هاي گياهي منحصر به فرد چون بلوط اوري ، سرخدار و ... و است. پارک ملی کیاسر شامل دو حوزه بخشي از عرصه جنگلي واقع در قسمت هاي غرب و شمال منطقه به عنوان ذخيره گاه بيوسفر و بخش ديگر در قسمت هاي شرق و جنوب به عنوان پارك ملي است.


گونه هاي جانوري مهم منطقه مرال، شوكا، پلنگ، خرس قهوه اي، گراز، شغال، روباه معمولي،گربه جنگلي، گربه وحشي، راسو، سمورسنگي، تشي، كركس، لسارگپه جنگلي،كبوتر جنگلي، كبك، كوكو و هدهد. وجود تنوع زيستي بالا، جنگل هاي كم نظير و كم دست خورده هيركاني، گونه هاي با ارزش شوكا و مرال زمينه فعاليتهاي گردشگري را در اين پارك مهيا ساخته است.


تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تاکنون : مصوبه شماره 24 شورای عالی حفاظت محیط زیست و از سال 1383 بعنوان پارک ملی تعیین گردید .


موقعیت عمومی منطقه: جنوب شهرستان ساری ( حدود 70 کیلومتری ) و به صورت دامنه های کوهستانی و جنگلی


وسعت منطقه : 7312 هکتار


ویژگی و سیمای عمومی منطقه (شامل وضعیت توپوگرافی، چشم انداز، پوشش گیاهی وگونه های شاخص گیاهی، وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدورها)

دامنه ها و ارتفاعات کوهستانی با پوشش جنگلی تنک ، مرتعی، کوهستانی و صخره ای و گونه های جانوری کل و بز، پرندگان شکاری، کبک، روباه، پلنگ


جاذبه های اکوتوریستی : دامنه های کوهستانی پوشیده از گیاهان گلدار و مرتعی، آثار تاریخی و فرهنگی (قلعه قدیمی) چشم انداز منحصر به فرد


وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی : جوامع محلی و سکونت گاه های روستائی و معیشت دامداری و کشاورزی


برگرفته از سایت بیابانها و کویر ایران

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir