جستجو
Menu

عنوان: پارک ملی کلاه قاضی

تاریخ انتشار: 1395/9/23

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 644

خلاصه مطلب:

نام انگلیسی: Kolah- Ghazi national park

نام فارسی : پارک ملی کلاه قاضی 

 

 

پارك ملي كلاه قاضي در استان اصفهان بين E5145 الي E5215 طول شرقي و N3200 الي N3230 عرض شمالي واقع شده است. مساحت آن درحدود 47142 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: انجير، بادام كوهي، انار، عناب، شيپوري، بيد، خارشتر، درمنه، اسپند، گل جاليز، شنگ، انواع گرامينه، كلاغك، گل مريم، سیلن، انواع گون، گل گندم، علف شوره، علف مار، ريواس، اسپرس، چوبك .

پستانداران: كل ، بز ، قوچ ، ميش، آهو، خرگوش، پلنگ، گرگ، كفتار، يوزپلنگ، ‌روباه، شغال، تشي وگربه وحشي.

پرندگان: كبك، تيهو، باقرقره، كلاغ سياه، چكاوك ،كاكلي، دم جنبانك، زاغ نوك سرخ، زاغي،گنجشك سانان و عقابها .

خزندگان: مارجعفري، افعي شاخدار، مارقيطاني، مار پلنگي، مارمولك، لاك پشت .

كوه كلاه قاضي قسمتي از رشته كوه ماه دشت مي باشد. بلندترين قله اين كوه به ارتفاع 2534 متر مي باشدكه در جنوب خاوري اصفهان واقع و شكلي شبيه كلاه قاضيان در ادوار گذشته دارد. كوه كلاه قاضي از مناطق حفاظت شده شكار ممنوع و پناهگاه حيات وحش مي باشد و داراي پاسگاه هاي مختلف شكارباني است و چشمه هاي زيادي در دامنه هاي اين كوه وجود دارد كه گله هاي حفاظت شده بز و پازن از آن استفاده مي كنند. اين كوه را معمولأ از گردنه ای موسوم به گردنه لاشتر در فاصله حدود 30 كيلومتري اصفهان در جاده اصفهان به شهرضا صعود مي كنند. اين كوهستان داراي دره هاي متعدد شمالي و جنوبي است و وجه تسميه آن شكل كاملأ مشخصي است كه قله آن دارد و از شهر اصفهان به شكل كلاه قاضيان قديم ديده مي شود.


كوه كلاه قاضي داراي ديواره هاي بلند با سنگ هاي مناسب جهت صخره نوردي مي باشد به همين دليل مورد توجه صخره نوردان قرار گرفته و مسيرهاي گوناگوني در آن گشايش شده است.

در دره اي به نام دره شاهين كه در قسمت جنوب خاوري كوه واقع شده گروه كوه نوردي چكاد كوهستان اصفهان به همت ساير علاقه مندان در صدد ايجاد محلي با مسيرهاي متنوع آموزشي مي باشد كه تا پایان سال 1381 هجده مسير مختلف در آن باز گرديده است.


راه دسترسي
از ميدان دروازه شيراز اصفهان به وسيله خودروهاي دربستي يا خودروهايي كه به شهر مباركه يا شهرضا مي روند مي توان به ديواره ها دسترسي پيدا كرد. (قبل از پليس راه بايد پياده شد).

منطقه كلاه قاضي به موجب شرايط خاص از ديرباز زيست گاه وحوش بوده و داراي قدمت تاريخي زيادي است. چنان كه در تاريخ آمده است از زمان شاه عباس صفوي و بعد از آن به خصوص در دوره قاجاريه اين كوه ها از شكارگاه هاي مخصوص اين سلاطين محسوب مي شده است. در اواخر قرن نوزدهم ظل السلطان پسر ارشد ناصرالدين شاه كه سالهاي متمادي حاكم اصفهان بوده در كتاب خود از كلاه قاضي و شاه كوه به عنوان شكارگاه هاي غني و زيبا ياد كرده است. وجود اكوسيستم خوب و زيستگاه هاي قابل توجه باعث گرديد كه در سال 1346 شوراي عالي شكارباني و نظارت بر صيد طي مصوب هاي ارتفاعات كلاه قاضي را به نام منطقه حفاظت شده كلاه قاضي قرق اعلام نمود.

اين منطقه به دليل دارا بودن تنوع بوم شناختي، حفاظت از تنوع زيستي، حفاظت از منابع ژنتيكي و بقاي تعادل طبيعي همچنين كاهش ناهنجاريهاي حاصل از فعاليت صنايع و عوارض جمعيتي، برخورداري از چشم اندازهاي زيباي نواحي كوهستاني و تپه ماهوري، وجود انواع گياهان و گونه هاي متعدد حيات وحش جانوري و استفادههاي علمي، پژوهشي، اقتصادي و گردشگري داراي ارزش وجودي پارك ملي بوده است. از اين رو پس از فراز و نشيب هاي بسيار نهايتاُ در سال 1374 با پيگري هاي مستمر و وجود كمترين تعارضات يعني نداشتن هرگونه عرصه و اعياني تحت تملك اشخاص حقيقي و حقوقي و حل مسأله دامداران توسط نهادهاي عضو شوراي كشاورزي استان با اعتبارات پيش بيني شده در جهت اسكان عشاير از طريق اداره كل امور عشاير استان اصفهان و تأييد مسؤولين استان طي مصوبه شماره 74/7/6 شوراي عالي محيط زيست به عنوان پارك ملي معرفي گرديد.


موقعيت جغرافيايي: پارك ملي كلاه قاضي با مساحتي در حدود 50 هزار هكتار در منطقه جنوب شرقي اصفهان واقع شده است و جاده آسفالته اصفهان ـ شيراز از كناره شمالي و غربي آن مي گذرد. نزديك ترين گوشه پارك كه گوشه شمال غرب آن است در حدود 36 كيلومتري شهر اصفهان قرار دارد. در اين منطقه رشته كوه هايي به موازات هم وجود دارند كه جهت آنها شمال غربي به جنوب شرقي است. اين پارك شامل رشته كوه شيدان در رشته كوه كلاه قاضي مي باشد كه اين كوه نام خود را از دو ارتفاع سنگي گرفته كه هر دو از دو طرف با شيب هاي تند كه به دشت ختم مي شود و به صورت دو برج سنگي برافراشته اند.

پوشش گياهي: پارك ملي كلاه قاضي كه يك منطقه صخره اي مي باشد، علاوه بر پوشش گياهي علفي، گونه هاي درخت و درختچه دارد كه اين گو نه ها در نقاط مختلف دره ها و كوهپايه ها مي رويند و از نظر طراوت و سرسبزي جلوه خاصي به منطقه داده اند. انواع مختلفي از گياهان بوته اي از جمله درمنه، گل گندم، شقايق وحشي، آويشن، لاله وحشي، اسپند، خارشتر و درختان و درختچه ها مانند تنگرس، بادام كوهي، انجير و بنه در اين پارك مي رويند. هم چنين تعدادي از گياهان دارويي از جمله چوبك، قدومه، هميشه بهار، ريواس، خاكشير، گل گاوزبان، شنگ، كاسني سمي و … در اين پارك مي رويند.

پارك ملي كلاه قاضي زيستگاه گونه هاي مختلفي از پستانداران، پرندگان و خزندگان مي باشد كه برخي از آنها بسيار با ارزش مي باشند و تعدادي نيز در معرض خطر انقراض بوده و تحت حفاظت و حمايت شديد مي باشند. از جمله پستانداران موجود در اين پارك مي توان به موارد ذيل اشاره كرد:
كل و بز وحشي قوچ و ميش وحشي، آهو، پلنگ، گرگ، روباه معمولي، كفتار، شغال، خرگوش، تشي، دوپا، جرد و انواع موش.

بيش از 40 گونه پرنده در اين پارك شناسايي شده كه برخي از آنها بومي و برخي مهاجر بهاره و تابستانه يا مهاجر زمستانه مي باشند و تعدادي نيز عبوري ديده مي شوند. از مهمترين گونه هاي پرندگان مي توان به عقاب طلايي، شاهين، سارگپه، كبك، تيهو، پرستو، چكچك، كمركلي، كبوتر چاهي و باقرقره اشاره كرد. از گونه هاي خزندگان مي توان لاك پشت مهميزدار، بزمجه بياباني، انواع آگاما، مار و افعي را نام برد.


تاريخ حفاظت منطقه از ابتدا تاكنون
شكارگاه سلطنتي از زمان صفويه و بعد از آن به خصوص درزمان قاجاريه و حكومت ظل السلطان بر اصفهان
سال 1346: اعلام محدوده فعلي كلاه قاضي تا كوه صفه در جنوب غرب اصفهان به عنوان منطقه قرق از سوي شوراي عالي شكارباني و نظارت برصيد
سال 1348: تقسيم منطقه به دو قسمت و اعلام بخشي به عنوان پارك وحش (محدوده فعلي كلاه قاضي) و بخشي به عنوان حفاظت شده
سال1354: تنزل سطح حفاظتي قسمت پارك حيات وحش به پناهگاه حيات وحش
سال 1369: اعلام قسمت حفاظت شده به عنوان منطقه آزاد
سال1374: ارتقاء 47184 هكتار به پارك ملي و 3227 هكتار باقي ماندن به عنوان پناهگاه حيات وحش طي مصوبه شوراي عالي حفاظت محيط زيست


موقعيت عمومي
جنوب شرقي شهر اصفهان و در مجاورت شهر جديد بهارستان


وسعت : 50911 هكتار


ويژگي و سيماي عمومي 

توپوگرافي: تغييرات ارتفاع از 1350 متر تا 2534 و متوسط ارتفاع منطقه 1720 متر است. دو رشته كوه اصلي به نام هاي شيدان در شمال منطقه و رشته كوه كلاه قاضي در غرب و جنوب قرار دارد.
چشم انداز: سيماي كوهستاني - دشتي


پوشش گياهي : مراتع 70 درصد، اراضي كشاورزي 0/5 درصد ، رخنمون هاي سنگي 25/8 درصد و اراضي بدون پوشش 3/1 درصد هستند.گياهان بوته‌اي و درختچه‌اي در اين منطقه رويش دارند و تيپ اصلي پوشش گياهي آن درمنه زار مي باشد. و حدود 252 گونه گياهي از اين منطقه گزارش شده است:


وضعيت عمومي حيات وحش
گونه زوج سم غالب در منطقه كل و بز وحشي مي باشد و گونه بعدي آهوي ايراني است طبق آمار آخرين سرشماري (سال 1390) جمعيت زوج سمان منطقه به شرح زير مي باشد:
كل و بز : 1862 آهوي ايراني :1551 قوچ وميش :58
گونه هاي شاخص : كل و بز وحشي ،آهوي ايراني، قوچ وميش، پلنگ،گرگ، كبك، تيهو

جاذبه هاي اكوتوريستي
رشته كوه كلاه قاضي عامل جذب بسياري از گروه هاي كوه نوردي و طبيعت گردان مي باشد.
ذخاير فسيلي عامل حضور بسياري از دانشجويان، استادان و محققين در منطقه است .
گونه هاي حيات وحش اعم ازگياهي و جانوري موجود در منطقه عامل جذب پژوهشگران و دانشجويان مي باشد.


برگرفته از سایت بیابانها و کویر ایران

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir