جستجو
Menu
image

عنوان: دگرگوني چهره جنوب شهر تهران طي 10 سال کار جهادي

تاریخ انتشار: 1395/1/21

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 388

خلاصه مطلب:

سازمان بوستان‌ها و فضاي سبز شهر تهران در طول ده سال گذشته تلاش کرده تا چهره مناطق جنوبي شهر تهران را که به واسطه بافت متراکم شهري، سرانه سکونت بالا، توزيع نامتقارن خدمات اجتماعي و فرهنگي و .... مأمن آسيب‌هاي اجتماعي بود با يک کار جهاد گونه بهبود بخشد.

تهران سما: سازمان بوستانها و فضای سبز شهر تهران در سال 1339 با عنوان اداره باغات در شهرداري تهران ايجاد شد، در سال 1340 با افزايش حوزه مسئوليت، نام آن به اداره امور پارکها و ميادين تغيير يافت.

اين سازمان در راستاي تحقق راهبردهاي سند طرح جامع شهر تهران و برنامه هاي مصوب 5 ساله شهرداري فعاليت هايي همچون ساماندهي ، توسعه ، نگهداري و نظارت بر فضاهاي سبز عمومي ، تفرجگاهي ، گردشگري ، بوستانها و توسعه کمربند سبز پيرامون شهر تهران با هماهنگي و همکاري نهادهاي دولتي ، عمومي ، مدني و مشارکت عمومي شهروندان تهران در چارچوب قوانين و مقررات موضوعه بويژه اسناد موضوعي و موضعي مرتبط با سند طرح جامع شهر تهران وضوابط طرح هاي تفصيلي مصوب را بر عهده دارد.
با توجه به تعاريفي که از فضاي سبز، لزوم ايجاد آن واهميت آن ذکر شد، مديريت شهري تهران با انجام مطالعات گسترده ، افزايش ميزان سرانه فضاي سبز را با جديت در دستور کار خود قرار داده است ؛ اين دغدغه را مي توان در وضعيت فضاي سبز شهر به روشني ديد.
موفقيت در اجراي پروژه هاي فضاي سبز شهري تنها در صورتي محقق خواهد شد كه مجموعه اين اقدامات در جهت تأمين نيازهاي مردم با اتكاء به خواست و نظرات آنها و براساس احترام به آراء و عقايد شهروندان با توجه به تعميم عدالت اجتماعي و رعايت حقوق جنسيتي و تامين نيازهاي اقشار مختلف جامعه صورت گيرد.
سازمان بوستان‌ها و فضاي سبز شهر تهران در طول ده سال گذشته تلاش کرده تا چهره مناطق جنوبي شهر تهران را که به واسطه بافت متراکم شهري، سرانه سکونت بالا، توزيع نامتقارن خدمات اجتماعي و فرهنگي و .... مأمن آسيب‌هاي اجتماعي بود با يک کار جهاد گونه بهبود بخشد به نحوي که هم اکنون بزرگ‌ترين بوستان‌هاي شهر تهران ، با برخورداري از کليه امکانات تفريحي، ورزشي، آموزشي، فرهنگي و اجتماعي در اين مناطق احداث و مورد بهره‌برداري قرار گرفته اند. در اين راستا بوستان بزرگ آزادگان واقع در منطقه 15 تهران به مساحت 112 هکتار، بوستان پرديس بانوان به مساحت 27 هکتار در منطقه 15 تهران، بوستان جامع ري به مساحت 20 هکتار در منطقه 20، بوستان بانوان نرگس به مساحت 24 هکتار در منطقه 18 و بوستان بزرگ ولايت به عنوان بزرگ‌ترين بوستان شهري کشور به مساحت 300 هکتار در منطقه 19 از جمله اقدامات مديريت شهري در زمينه بسط عدالت اجتماعي و توزيع عادلانه خدمات در پايتخت جمهوري اسلامي ايران است.
يکي ديگر از اقدامات مديريت شهري در افزايش کاربري بوستان ها تجهيز آن ها با وسايل ورزشي است . همچنين بوستان هاي بانوان بنا به نياز شهروندان طي ده ساله اخير طراحي و احداث شده اند . ساخت بوستان‌هاي بانوان در تهران از سال 1387 براساس مصوبه شوراي اسلامي شهر تهران آغاز و تا تيرماه سال 1391 چهار مجموعه از آن احداث و مورد بهره برداري قرار گرفته (بهشت مادران در محدوده منطقه 3 به مساحت 17 هکتار ،پرديس بانوان در محدوده منطقه 15به مساحت 27 هکتار ، نرگس در محدوده منطقه 18 به مساحت 24 هکتار و شهربانو واقع در بوستان بزرگ ولايت به مساحت 6 هکتار ). به منظور ايجاد بوستاني اختصاصي براي بانوان در پهنه‌ي شرقي تهران نيز ، در سال 1393 طراحي و احداث پنجمين بوستان ويژه بانوان (بوستان بانوان لويزان ) در محدوده منطقه 4 به وسعت 30 هکتار آغاز شده است .
علاوه بر اين و با توجه به نياز به ايجاد محيطي اجتماعي جهت تبادل اطلاعات فني ، هنري و اقتصادي مرتبط با فعاليت هاي شهرداري تهران و لزوم آشنايي که با فناوري هاي جديد احساس مي شد ، مديريت شهري با همت سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران اقدام به طراحي و احداث محل دائمي نمايشگاه هاي تخصصي شهرداري تهران در غرب بزرگراه شهيد چمران و ضلع جنوبي بوستان گفتگو نمود که در سال 1387 با برگزاري ششمين نمايشگاه بين المللي گل و گياه فعاليت آن آغاز شد.
سازمان بوستان‌ها و فضاي سبز تهران در طول يک دهه گذشته اقدام به برپايي هشت دوره نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه در شهر تهران نموده هم‌چنين تعداد هفت نمايشگاه فصلي گل وگياه نيز در طي سال‌هاي 1389 تا 1394 در محل دائمي نمايشگاه‌هاي تخصصي شهرداري تهران در ضلع جنوبي بوستان گفتگو برگزار کرده است.
از سال 1389 به پيشنهاد شهردار تهران همزمان با برگزاري نمايشگاه هاي گل و گياه ، کارواني از احجام تزيين شده با گلهاي رنگارنگ در خيابان ها و ميادين اصلي شهر به حرکت در مي آيند .
لازم به يادآوري است؛ با توجه به فراواني جمعيت و تعداد آلاينده‌ها و بالا بودن سطح اشغال فضاهاي شهري و کمبود شديد زمين مناسب براي توسعه فضاي سبز در شهر تهران، پيشبرد توسعه با دشواري‌هاي زيادي روبه‌روست. چنان‌که توسعه فضاي سبز شهري و توزيع عادلانه آن در محله‌ها و مناطق مرکزي شهر به‌گونه‌اي که متناسب با ساخت و ساز شهري باشد يکي از چالش‌هاي عمده تلقي مي‌شود. شوراي اسلامي شهر تهران طرحي را در نيمه دوم سال 1387 تصويب و جهت اجرا به سازمان بوستان‌ها و فضاي سبز ابلاغ کرد که طي آن مأموريت توسعه فضاي سبز عمودي در نما و بام و به طور کلي فضاهاي بلااستفاده ساختمان‌هاي شهر تهران، صورت بگيرد.
همچنين با توجه به جنبه هاي زيستي و عملکرد فضاهاي سبز بزرگراهي به عنوان دالان هاي اکولوژيک در بستر شهري و نقش مؤثر آنها در مديريت آبهاي سطحي، سيلابها و جلوگيري از فرسايش خاک، طي ده سال اخير بدنه و حاشيه بسياري از بزرگراه‌هاي شهري به طول بيش از 330 کيلومتر در مسير رفت و برگشت تبديل به فضاي سبز شده‌اند.


منبع: به نقل از ساب پرتال شهرداری تهران مورخ 18/1/94

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir