جستجو
Menu
image

عنوان: ایجاد ۳۸ هزار هکتار فضای کمربند سبز شهر تهران قابل ستایش است

تاریخ انتشار: 1394/12/16

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 1145

خلاصه مطلب:

رییس محترم شورای اسلامی شهر تهران در مراسم آغاز بهره برداری از توسعه هزار هکتاری کمربند سبز پیرامون شهر تهران، ایجاد ۳۸هزار هکتار کمربند فضای سبز شهر تهران را قابل ستایش دانست.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت خدمات شهری شهرداری تهران، مهندس مهدی چمران با اعلام این مطلب گفت: با وجود تلاش های صورت گرفته هنوز در فضای شمالی و جنوبی شهر تهران فضای خشک وجود دارد که باید توسعه فضای سبز در این فضاها مورد توجه قرار گیرد. چمران توجه به آبخیزداری را از وظایف وزارت جهاد کشاورزی دانست و گفت: مدیریت آبخیزداری در شمال شهر تهران می تواند به حفظ فضای سبز شهر تهران کمک کند. به گفته رییس شورای اسلامی شهر تهران با وجود وسعت جنگلکاری، پایتخت هنوز از مشکل آلودگی هوا رنج می برد، از این رو توسعه فضای سبز هنوز باید در دستو کار باشد و باز هم درخت و نهال بکاریم. وی با اشاره به خریداری شدن تعدادی از باغ ها در منطقه یک تهران و تبدیل آنها به بوستان از مدیریت شهری در این باره قدردانی کرد و گفت: امیدواریم برای مناطقی که کمبود بوستان دارند نیز اقدامات موثر انجام شود. رییس شورای اسلامی شهر تهران با قدردانی از مقام معظم رهبری به دلیل افزودن ۱۶۰۰هکتار جنگلکاری به فضای سبز تهران بیان کرد: آنچه ایشان به فضای سبز تهران اضافه کردند بیش از آن چیزی است که ما در مدیریت شهری انجام دادیم که جای تقدیر و تشکر دارد.

عبدالهی: چشم انداز 50 هزار هکتار دامنه سبز تهران را دنبال می کنیم
معاون خدمات شهری شهرداری تهران از تلاش مدیریت شهری برای جنگل کاری از منتهی الیه شرق تا منتهی الیه غرب در منطقه 22 و دامنه جنوبی البرز خبر داد و گفت: در حال حاضر 38600 هکتار کمربند سبز در شهر تهران کاشته شده است و مصمم هستیم این میزان را به 50 هزار هکتار افزایش دهیم. دکتر مجتبی عبدالهی در مراسم روز درختکاری و افتتاح 1000 هکتار جنگلکاری در دامنه جنوبی البرز در قالب طرح کمربند سبز پیرامون شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: در چشم انداز مدیریت شهری تلاش می کنیم تا از منتهی الیه شرق تا منتهی الیه غرب تهران در منطقه 22 و دامنه جنوبی البرز تماما و یکپارچه به فضای سبز و جنگلکاری تبدیل شود و این نیازمند کمک و همراهی تمامی دستگاه هاست تا بتوانیم در این بخش موفق باشیم. عبدالهی در ادامه تاکید کرد: شهرداری تهران فرمایشات مقام معظم رهبری را سرلوحه فعالیت های خود در توسعه جنگل کاری، فضای سبز و حفظ محیط زیست قرار داده است.
وی تصریح کرد: به دنبال آن هستیم که دامنه های جنوبی البرز را به صورت یکپارچه و پیوسته به فضای سبز و کمربند سبز تبدیل کنیم و در این میان نیازمند همراهی سازمان ها و نهادها هستیم تا زمین هایی که قابلیت ایجاد کمربند فضای سبز و کاشت درخت دارند را به شهرداری تحویل دهند و در این صورت طی یک تا دو سال آینده تمام دامنه جنوبی البرز و شمال شهر تهران به کمربند فضای سبز تبدیل خواهد شد.
عبدالهی در ادامه به برنامه ریزی های انجام شده در مناطق 22گانه در خصوص غرس درخت پرداخت و گفت: تمامی مناطق شهرداری تهران در مکان هایی که قابلیت کاشت درخت دارند با مشارکت مردم و خانواده معظم شهدا درخت غرس خواهند کرد و این سنت حسنه در نقاط مختلف شهر تهران توسط مردم عزیز و علاقمندان تا پایان سال اجرایی خواهد شد.

مختاری: افزایش تعداد بوستان های تهران به 2135 بوستان طی یک دهه
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران نیز در این مراسم گفت: مبارزه با پدیده زمین خواری و کوه خواری از دغدغه های مقام معظم رهبری بوده است که شهرداری تهران با افزایش فضای جنگل کاری به 38 هزار و 700 هکتار تلاش کرده است در رابطه با توسعه کمربند سبز شهر تهران گام بردارد. علی محمد مختاری افزود: امروز کمربند سبز شهر تهران همچون غلاف سبزی از رشد حاشیه شهری جلوگیری کرده و همانند ریه های سبز هوای شهر تهران را پالایش می کند. وی اعلام کرد: اجرای طرح کمربند سبز از خرداد سال 1359 از جنوب شهر تهران و در دوره شهید رجایی آغاز شد اما تا سال 1369 تنها 900 هکتار وسعت داشت. مختاری افزود: از سال 69 با در دستور کار قرار گرفتن موضوع، توسعه کمربند سبز تهران تا سال 84 به میزان 22 هزار هکتار جنگل کاری رسید به طوری که در ادامه این مسیر با ابلاغ مصوبه توسعه 50 هزار هکتاری فضای سبز در سال 84، امروز موفق شده ایم 38 هزار و 700 هکتار از این برنامه را تحقق بخشیم. به گفته مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران، اجرای طرح توسعه کمربند سبز شهر تهران نه تنها از ساخت و ساز در اطراف شهر جلوگیری کرده بلکه همچون فیلتری بر اقلیم شهر تهران اثر گذاشته است.
666 هزار متر مکعب ذخیره آب از نزولات آسمانی
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با بیان این که اجرای طرح جامع آب خام فضای شهر تهران از برنامه هایی است که از سال 1384 در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد، در این باره گفت: سال 1365 صد درصد آبیاری فضای سبز شهر تهران یا آب شرب انجام می شد اما امروز با به انجام رساندن طرح جامع آب خام فضای شهر تهران نه تنها صد در صد آبیاری از آب غیر شرب چاه ها و قنوات انجام می شود بلکه منابع آب برای زمان بحران نیز ذخیره می شود، به طوری که امروز 666 هزار متر مکعب از نزولات آسمانی ذخیره شده است. وی افزود: با توسعه 300 کیلومتری فضای سبز در حاشیه بزرگراه ها سرانه فضای سبز برون شهری برای هر نفر به 24 متر مربع رسیده است . مختاری اعلام کرد: در سال های قبل از انقلاب تعداد پارک های شهر تهران 75 قطعه بود که در دهه اول انقلاب این تعداد به 123 پارک افزایش یافت و در سال 84 این آمار به 1100 پارک رسید اما امروز شهر تهران دارای 2135پارک منطقه ای و فرا منطقه ای است. مختاری اعلام کرد هنوز در برخی نقاط شهر تهران شاهد توزیع عادلانه فضای سبز نیستیم به طوری که در مناطق 17،10،11،7 با کمبود بوستان ها مواجه ایم ولی در راستای توزیع عادلانه فضای سبز مقرر شده است تا بافت های فرسوده تملک و تجمیع شوند و سرانه سبز محلات تبدیل شوند. مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به این که سرانه فضای سبز هر شهروند از 9 متر مربع در سال 84 به 16 متر مربع در حال حاضر رسیده است افزود: شورای شهر چهارم در این زمینه مدیریت شهری را به خوبی یاری کرده است به طوری که  بودجه سال 95 توسعه فضای سبز به150 میلیارد تومان افزایش یافته است.

 

 

 

 

منبع: پرتال داخلی شهرداری تهران مورخ 16/12/1394

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir