جستجو
Menu
image

عنوان: افزایش ۱۰۰۰ هکتاری کمربند سبز تهران هفته آینده

تاریخ انتشار: 1394/12/11

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 381

خلاصه مطلب:

شنبه هفته آینده طی مراسمی از هزارهکتار کمربند سبز پیرامون شهر تهران با حضور‌ شهردار تهران بهره‌برداری خواهد شد.

گونه‌هاي گياهي كاشته شده در اين كمربند سبز از نوع ماندگار و مقاوم در برابر كم آبي و سازگار با اقليم نيمه خشك تهران هستند كه در دامنه جنوبي البرز در محور شمال بزرگراه شهيد بابايي و دانشگاه امام حسين(ع) به مساحت 400هكتار، در اراضي غرب بوستان ياس فاطمي به مساحت 200 هكتار، در اراضي شمال بوستان ياس فاطمي به مساحت 250 هكتار و در اراضي بالاتر از باشگاه طلاييه در خيابان استخر نيز 120هكتار كاشته شده‌اند و در 15 اسفند‌ماه ‌به بهره‌برداري خواهد رسيد.

به گفته علي محمد مختاري، مديرعامل سازمان بوستان‌ها و فضاي سبز شهر تهران بيش از 1200نفر كارگر از آبان‌ ماه گذشته تا‌كنون يعني ظرف 6‌ ماه كار درختكاري يك هزار هكتار از اراضي دامنه‌هاي جنوبي البرز را به انجام رسانده‌اند. قرار است نحوه آبياري جنگلكاري‌هاي صورت گرفته به‌صورت مكانيزه و بدون استفاده از تانكر باشد، همچنين به گفته مختاري تا‌كنون 38 هزار و 700 هكتار جنگلكاري كمربند سبز اطراف تهران به پايان رسيده كه اين ميزان تا پايان برنامه 5 ساله دوم شهرداري تهران يعني ظرف 3 سال آينده به 50 هزار هكتار خواهد رسيد.

وي با اشاره به اينكه 10سال پيش سرانه فضاي سبز درون شهري براي هر نفر 9 مترمربع بود، گفت: امروز اين سرانه در بخش درون شهري به 16مترمربع افزايش يافته و در بخش برون شهري نيز به 24 مترمربع رسيده است اما با وجود پيشرفت‌هاي صورت گرفته ما هنوز در اول راه هستيم و بايد همچنان در توسعه سرانه‌هاي فضاي سبز بكوشيم.

كمپين «هر تهراني يك درخت»

آقای مهندس مختاري با اشاره به راه‌اندازي كمپين هر تهراني يك درخت در توضيح به كاري مشترك با سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران اشاره كرد كه تحت عنوان هم عهدي با شهدا قرار است 23 هزار درخت به نام و ياد 23 هزار شهيد تهران در بوستان‌هاي آزادگان در منطقه 15، ايثار درمنطقه 22، محوطه دانشگاه امام حسين در منطقه 4 و بوستان ولايت در منطقه 19كاشته شود. در كنار آن قرار است 24هزار اصله درخت ديگر در بهشت زهرا كاشته شود.  مديرعامل سازمان بوستان‌ها و فضاي سبز شهرداري تهران از 2 پروژه مهم ديگر يكي در شهرآفتاب و ديگري محله هرندي خبر داد و گفت:‌ دوشنبه هفته آينده از همه سفراي كشورهاي خارجي دعوت به عمل آمده تا با حضور در نمايشگاه شهر آفتاب درمراسم غرس نهال شركت كنند.

بنابراين گزارش در40 هكتار از مجموعه نمايشگاهي شهر آفتاب درختان توت نرك و درخت توت 6 تا10ساله كاشته شده كه در برخي موارد از درختان بزرگراه امام علي استفاده شده است. مختاري يادآور شد: در محله هرندي نيز بعد از آنكه شهرداري تهران همه معتادان را جمع‌آوري كرد و به كمپ‌هاي ترك اعتياد فرستاد كاشت 800 هزار لاله در 4 بوستان حقاني، خواجوي كرماني، ‌شوش و بهاران را به اتمام رسانديم.

مختاري گفت: بنابراين از مردم دعوت مي‌كنيم كه 15 فروردين‌ ماه سال آينده به بوستان‌هاي محله سر بزنند و از نزديك لاله‌هاي كاشته شده در رنگ‌ها و انواع مختلف را مشاهده كنند. وي درعين حال از كاشت 30 هزار لاله در قطعه شهداي بهشت زهرا خبر داد.

مديرعامل سازمان بوستان‌ها و فضاي سبز شهرتهران در نشست خبري ديروز از تهيه شناسنامه براي تمام باغات خصوصي و نيمه خصوصي تهران تا پايان سال خبر داد. همچنين به گفته وي تاكنون بيش از يك ميليون درخت در خيابان‌هاي وليعصر و شريعتي و همچنين بوستان‌هاي فرامنطقه‌اي پلاك كوبي شده‌اند.


منبع: به نقل از همشهری آنلاین مورخ 11/12/94

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir