جستجو
Menu
image

عنوان: آغاز کاشت دو میلیون پیاز لاله و نرگس در شهر تهران

تاریخ انتشار: 1394/10/6

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 454

خلاصه مطلب:

هرسال در آغاز فصل زمستان و شروع خواب زمستانی طبیعت فرصت مناسبی برای کاشت پیاز گل‌هایی فراهم می‌شود که قرار است با ظهور خود در بهار چهره شهر ما را دگرگون کرده و پیام‌ آور آغاز سالی جدید باشند.

برای امسال نیز مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران از آغاز عملیات اجرایی توسعه بیش از هزار هكتار جنگلكاری در دامنه جنوبی البرز و كاشت بالغ بر 2میلیون پیاز گل‌لاله و نرگس در شهر تهران خبر می‌دهد بنابراین باید همچون سال‌های گذشته همزمان با روز درختكاری شاهد بهره‌برداری از هزار هكتار جنگلكاری در دامنه جنوبی البرز اطراف تهران در محدوده مناطق یك، 4، 5 و 22 باشیم تا وسعت جنگلكاری برون شهری تهران در قالب طرح كمربند سبز به بیش از 38هزار هكتار برسد.

مختاری در گفت‌وگو با همشهری درباره گونههای گیاهی كه قرار است در طرح كمربند سبز مورد استفاده قرار گیرند، گفت: این درختان تماماً از گونههای مقاوم با حداقل نیاز آبی و سازگار با شرایط اقلیم شهر تهران انتخاب می‌شوند؛ ضمن اینكه برای آبیاری نهالهای كاشته شده از روش تحت فشار استفاده می‌شود كه ضمن مصرف بهینه منابع آبی، كاهش هزینه آبیاری از طریق حذف تانكر را بهدنبال دارد. در این پروژه همچنین كاشت انواع درخت و درختچه ازجمله داغداغان، زالزالك، بنه، بادامك، بلوط، اقاقیا، زبان گنجشك و ارغوان نیز انجام می‌شود. در واقع این درخت‌ها از گونه‌های بومی یا سازگار با شرایط محیطی و اكولوژیكی مناطقی كه ذكر شد، هستند.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرتهران در مورد كاشت پیاز گل‌ نیز گفت: امسال قرار است این پیازها عمدتا در فضاهای سبز و بوستان‌هایی نظیر بهاران، هرندی (دروازه غار)، خواجوی كرمانی و حقانی واقع در محله شهید هرندی، پارك شهر، محوطه برج میلاد، بوستان گفتگو، باغ ایرانی و بوستان‌های نهج‌البلاغه، نیایش، ملت، شریعتی ، فدك و همچنین میدان آزادی و میدان بسیج كاشته شوند.

مختاری در ادامه گفت‌وگو طرح توسعه كمربند سبز در دامنه جنوبی البرز و پیرامون شهر تهران را راهی برای حفظ توازن طبیعت و محیط‌زیست در گستره شهر دانست و افزود: این طرح با هدف تعدیل اثرات آلودگی هوا و جلوگیری از ساختوسازهای غیرمجاز در دامنه جنوبی البرز و پیرامون شهر تهران و همچنین ایجاد فضای تفرجی برای استفاده شهروندان آغاز شده؛ ضمن اینكه یكی از مهمترین كاركردهایش این است كه امكان تعارض و دستاندازی به اراضی ملی و بالای خط تراز 1800متر را از سودجویان گرفته است.

هم‌اكنون تهران دارای بیش از 12هزار و 800 هكتار فضای سبز داخل محدوده، شامل بوستان‌های درون‌ شهری در ابعاد محله‌ای، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، بوستان‌های جنگلی داخل محدوده، رفیوژها، میدان‌ها، لچكی‌ها، حواشی بزرگراه‌ها و درختان معابر است. اگرچه فضای سبز می‌تواند تا حدی بر كاهش آلودگی هوای پایتخت تأثیر بگذارد اما نكته اینجاست كه نباید انتظار داشت فضای سبز به‌تنهایی وظیفه كاهش آلودگی هوا را برعهده بگیرد؛ نكته‌ای كه مختاری نیز آن‌را مورد تأیید قرار داد.

وی در پاسخ به نقش فضای سبز در روزهایی كه شهر با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌كند گفت: فضای سبز با جذب عناصر مضر مانند سرب و ذرات معلق موجود در هوا در تعدیل آلودگی‌های هوا بسیار مؤثر است اما در شرایط وارونگی فصل زمستان، ریزش برگ درختان و حجم زیاد آلاینده‌های تولیدی از منابع گرماساز و اتومبیل‌ها، طبعا این اثرگذاری كمتر می‌شود.


منبع: سایت روزنامه همشهری آنلاین مورخ 2 دیماه 1394

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir