جستجو
Menu
image

عنوان: آقای مهندس مختاري: براي حفظ سلامتي هيچگونه سمپاشي شيميايي درخصوص مگس سفيد را جايز نمي دانيم

تاریخ انتشار: 1394/5/24

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 483

خلاصه مطلب:

مديرعامل سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران با تاکيد بر اينکه به منظور حفظ سلامتي شهروندان و پيشگيري از مخاطرات زيست محيطي هيچگونه سمپاشي با سموم شيميايي خطرناک در خصوص مگس سفيد را جايز نمي دانيم، گفت: آفت سفيد بالک هيچگونه خطري براي انسان از نظر ايجاد يا انتقال بيماري ندارد.

آقای مهندس علي محمد مختاري در گفت و گو با شهرنوشت، با اشاره به اينکه مگس سفيد نوعي آفت گلخانه اي و مزارع جاليزي است، افزود: در سال 1393 استفاده بي رويه کشاورزان مزارع نواحي جنوب و بخصوص جنوب غربي پايتخت از سموم شيميايي باعث شد حشراتي از قبيل زنبورهاي شکارگر که دشمنان طبيعي اين آفت هستند از بين بروند و تعداد سفيدبالک ها افزايش يابد.
وي با بيان اينکه اين روند باعث افزايش ناگهاني جمعيت سفيدبالک و در نتيجه ورود آن ها به فضاي سبز شهري شد، خاطرنشان کرد: سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران اقدامات کنترلي خود را در قالب مديريت تلفيقي آفات (IPM) ) از جمله جمع آوري بقاياي گياهي به ويژه برگ هاي خشک درختان توت که احتمال گذران دوره استراحت زمستاني آفت بر روي آنها وجود دارد را در دستور کار قرار داده است.
مديرعامل سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران با اشاره به روغن پاشي درختان و کانون هاي آلوده به منظور از بين بردن فرم زمستان گذران آفت با روغن هاي پارافيني بي ضرر گفت: همچنين پايش مستمر جمعيت آفت در مناطق مختلف شهري توسط کارشناسان گياه پزشکي، آبشويي هاي مستمر و منظم درختان به منظور کاهش جمعيت آفت، نصب تله هاي چسبنده همانند نوار و کارت هاي زرد رنگ، جهت جذب آفت و خارج کردن هزاران مگس سفيد چسبيده به آنها از فضاي شهري به مرحله اجرا گذاشته شد و اين در حالي بود که اين اقدامات با تعويض دوره اي اين نوارها و ابلاغ دستورالعمل کنترل تلفيقي به تمامي مناطق شهرداري تهران از سال 93 آغاز شده بود.
وي در خصوص اينکه از بهار امسال نيز کميته اي مشترک از نمايندگان وزارت جهاد کشاورزي، مرکز تحقيقات گياه پزشکي کشور، اساتيد دانشگاهي، سازمان محيط زيست و سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران به منظور کنترل آفت تشکيل شد، ادامه داد: به طور مستمر بازديدهاي ميداني و جلسات مشترک جهت ارايه راهکارهاي لازم برگزار گرديده و همچنين برپايي جلسات هم انديشي گياه پزشکي به منظور ايجاد تعامل و هماهنگي بين مناطق مختلف شهرداري تهران جهت کنترل آفت مذکور به صورت منظم در جريان است.
مختاري با تاکيد بر اينکه به منظور حفظ سلامتي شهروندان و پيشگيري از مخاطرات زيست محيطي هيچ گونه سمپاشي با سموم شيميايي خطرناک را جايز نمي دانيم، خاطر نشان کرد: در صورت افزايش جمعيت آفت در مکان هاي خيلي آلوده با استفاده از سموم گياهي همچون پاليزين (از روغن نارگيل)، نيم آزال (از درخت چريش) و ماترين( از گياه سوفورا يا تلخ بيان) نسبت به سم پاشي اقدام خواهد شد.
وي در خصوص اينکه سيکل زندگي آفت به صورتي است که شکل بالغ آن از اواسط مردادماه به بعد و تا زمان سرد شدن هوا بصورت حشرات پروازي در مي آيد، اظهار کرد: به همين دليل است که شهروندان متوجه حضور آفت مي شوند اما به دليل اقدامات پيشگيرانه، جمعيت آنها نسبت به زمان مشابه در سال گذشته بسيار کمتر است، به طوريکه در سال آينده نيز با سير نزولي تعداد اين حشرات روبرو خواهيم بود.
وي درباره اينکه شهرداري تهران اقدامات کنترلي خود را از طريق ادارات فضاي سبز مناطق به صورت رايگان ارايه مي کند، يادآور شد: طي اين اقدامات مشاوره، توزيع نوار و کارت زرد رنگ و سموم گياهي در اختيار شهروندان قرار مي گيرد.
مديرعامل سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران با بيان اينکه آفت مذکور هيچگونه خطري براي انسان از نظر ايجاد يا انتقال بيماري نخواهد داشت، اذعان کرد: مگس سفيد تاکنون خسارتي به فضاهاي سبز شهري نيز ايجاد نکرده است.
مختاري با توجه به اينکه مشاهده شده سفيد بالک از نظر علم حشره شناسي گونه جديدي است، گفت: شهرداري تهران با همکاري مرکز تحقيقات گياه پزشکي کشور بررسي سيکل زندگي آفت را نيز در قالب طرح تحقيقاتي به اجرا گذاشته است.


منبع: به نقل از ساب پرتال شهرداری تهران، مورخ 24/5/94

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir