جستجو
Menu
image

عنوان: نگاهی گذرا به کارنامه 10ساله سازمان بوستان ها و فضای سبز تهران

تاریخ انتشار: 1394/5/21

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 615

خلاصه مطلب: تبديل بیش از 300کيلومتر از طول حاشيه بزرگراه‌هاي پايتخت به فضاي سبز

طي ده سال اخير بدنه و حاشيه بسياري از بزرگراه‌هاي شهري به طول بيش از 300 کيلومتر در مسير رفت و برگشت تبديل به فضاي سبز شده‌اند.

آقای مهندس علي محمد مختاري، مديرعامل سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران در گفت و گو با خبرنگارشهرنوشت، با اشاره به نقش چندگانه وجود بزرگراه‌هاي سبز در محيط‌هاي شهري، به عنوان عناصر زنده و کارا، در افزايش کيفيت‌ امکانات زيست‌پذيري شهر، مي گويد: علاوه بر جنبه هاي زيستي و عملکرد فضاهاي سبز بزرگراهي به عنوان دالان هاي اکولوژيک در بستر شهري و نقش مؤثر آنها در مديريت آبهاي سطحي، سيلابها و جلوگيري از فرسايش خاک، فضاهاي سبز ياد شده مي توانند در اتصال جاذبه هاي گردشگري و ارتقا کيفيت بصري نيز مفيد باشند. در همين راستا طي ده سال اخير بدنه و حاشيه بسياري از بزرگراه‌هاي شهري به طول بيش از 300 کيلومتر در مسير رفت و برگشت تبديل به فضاي سبز شده‌اند.
وي با اشاره به اينکه طي همين مدت با هدف ايجاد تعادل و توازن در توزيع فضاهاي سبز در سطح شهر تهران و بهبود سرانه فضاي سبز نسبت به احداث فضاي سبز، در بدنه بسياري از بزرگراه هاي نيمه مرکزي و جنوبي شهر نيز اقدام شده است، ادامه مي دهد: بزرگراه هاي امام رضا (ع) در منطقه 15، امام علي (ع) در مناطق 14 ، 15 و20، شهيد شوشتري و شهيد رستگار مقدم در منطقه 15، شهيد دوران و شهيد باقري و شهيد ياسيني در محدوده منطقه 12، آزادگان در محدوده منطقه 15 و 18، يادگار امام (ره) در منطقه 10 و محدوده اطراف بهشت زهرا (س) از جمله اين بزرگراه هاست. 


سرانه فضاي سبز درون شهري
در حال حاضر تهران داراي بيش از 12800 هکتار فضاي سبز داخل محدوده شامل بوستان هاي درون شهري در ابعاد محله اي ، ناحيه اي ، منطقه اي و فرامنطقه اي ، بوستان هاي جنگلي داخل محدوده ، رفيوژها ، ميدان ها ، لچکي ها ، حواشي بزرگراه ها و درختان معابر است که با احتساب جمعيت فعلي پايتخت ، سرانه فضاي سبز داخل محدوده شهري 15.6 مترمربع براي هر نفر مي باشد. بديهي است که اين ميزان سرانه نسبت به ده سال گذشته تغييرات چشمگيري داشته است. طبق برنامه دوم 5 ساله شهرداري تهران مقرر است تا پايان برنامه دوم سرانه فضاي سبز شهري به 17.4متر مربع افزايش يابد .
* سرانه فضاي سبز درون شهري تا پايان سال 1365 در حدود 2.1 متر مربع بوده است.
* سرانه فضاي سبز درون شهري تا پايان سال 1383 بالغ بر 9 متر مربع بوده است.
* تا پايان سال 1393 سرانه فضاي سبز درون شهري به 15.5 متر مربع رسيده است .


بهترين گونه هاي گياهي در بزرگراه ها
گونه‎هاي گياهي مورد استفاده در بدنه بزرگراه ها تماماً از گونه‎هاي مقاوم و با نياز آبي حداقل و سازگار با شرايط اقليم شهر تهران و قابل کاشت در زمينهاي شيبدار انتخاب مي‎شوند . همچنين با توجه به کمبود منابع آب ، جايگزيني چمن کاري ها با گياهان پوششي با نياز حداقل به آب و درختان و درختچه هاي مقاوم و ماندگار در دست اجراست .

کمربند سبز پيرامون شهر تهران
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، کارنامه مديريت شهري پايتخت نشان مي‌دهد عزمي جدي براي حفظ و گسترش فضاي سبز در شهر تهران وجود دارد. فاز اول اجراي طرح کمربند سبز پيرامون شهر تهران با هدف کاهش اثرات آلودگي هواي شهر تهران و جلوگيري از ساخت‎وسازهاي غيرمجاز در دامنه جنوبي البرز و هم‎چنين ايجاد فضاي تفرجگاهي جهت استفاده شهروندان از سال 1365 آغاز و تا سال 1384 حدود 22000 هکتار از اراضي محدوده طرح تحت پوشش عمليات جنگل‎کاري قرار گرفته است.
فاز دوم ازسال 1384 آغاز شده است. به نحوي که در حال حاضر مجموعاً بيش از 37600 هکتار جنگل کاري در دامنه جنوبي البرز و محيط پيرامون شهر تهران وجود دارد . سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران براساس احکام برنامه پنج ساله دوم شهرداري تهران سالانه توسعه 1000 هکتار جنگل کاري را در دستور کار خود قرار داده است.
مختاري ضمن بيان اين که حفظ و صيانت از حريم شهر تهران خصوصاً در دامنه جنوبي البرز يکي از مهم‎ترين کارکردهاي اين طرح محسوب شده و عملاً امکان تعارض و دست‎اندازي به اراضي ملي و بالاي خط تراز 1800 متر را از سودجويان گرفته ، اضافه مي کند: از مناطق مهم دامنه جنوبي البرز که توسط سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران جنگل‎کاري شده است به ترتيب از سمت شرق به غرب مي‎توان به مناطق: سعيد‎آباد، ترقيون ، خجير، غزال ، شهداي گمنام ، پادگان انصارالحسين ، تلو، دانشگاه امام حسين (ع)، سوهانک ،قوچک، سايت البرز ، شهيد محلاتي، دارآباد ، مسيح دانشوري ، رحمان آباد ، ارتفاعات اردوگاه شهيد باهنر ، جماران فاز اول ، تله‎کابين توچال، فرحزاد، دانشگاه آزاد ، کوهسار، سولقان ، حصارک کن ، پيرداوود ، حرا ، لتمال کن ، شهيد باقري ، آلاسر و وردآورد در سه فاز ، شهيد شهرام فر و . . . اشاره کرد.
گونه‎هاي مورد استفاده در طرح کمربند سبز تماماً از درختان و درختچه هاي بومي و يا مقاوم و با نياز آبي حداقل و سازگار با شرايط اقليمي شهر تهران انتخاب مي‎ شوند و جهت آبياري نهال‎هاي کاشته شده از روش آبياري تحت فشار استفاده مي‎شود که اين روش استفاده بهينه از منابع آبي و هم‎چنين کاهش هزينه آبياري از طريق حذف تانکر آبياري را به‎دنبال خواهد داشت.
* ميزان جنگل کاري و توسعه کمربند سبز پيرامون شهر تهران تا پايان سال 1365 در تهران 3637 هکتار بوده است .
* ميزان جنگل کاري و توسعه کمربند سبز پيرامون شهر تهران تا پايان سال 1383 در تهران 22000 هکتار بوده است .
* تا پايان سال 1393 نيز 1020 هکتار جنگلکاري در دامنه جنوبي البرز و ديگر مناطق پيرامون شهر تهران به بهره برداري رسيد و مساحت کمربند سبز پيراموني به 37632 هکتار رسيد .
اجراي طرح جهادي احياء ، ساماندهي و بازپيرايي بوستان جنگلي ياس به مساحت 1400 هکتار واقع در اراضي اطراف بزرگراه شهيد بابايي(پيرو فرمايشات مقام معظم رهبري( مدظله العالي) در تاريخ 17/12/1393 ) جهت استفاده شهروندان در روز طبيعت 1394 در طول مدت 24 روز از ديگر اقدامات مديريت شهري در خدمت رساني به شهروندان بوده وهدف از اجراي اين طرح افزايش سرانه فضاي سبز ، تبديل سايت به يک بوستان عمومي و تفرجي ، احداث زيرساخت هاي لازم جهت افزايش بهره وري مي باشد .
مديرعامل سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران با بيان اينکه در ايجاد بوستان ها، توسعه کمربند سبز، جنگل کاري ها، فضاي سبز حاشيه بزرگراه ها و . . . فعاليت هاي زيادي انجام شده است، خاطرنشان مي کند: در اين زمينه بايد بسترهاي مناسبي را ايجاد کنيم تا مشارکت مردم در زمينه حفظ فضاي سبز و نگهداشت آن باعث کاهش هزينه ها و دستيابي به توسعه پايدار فضاي سبز شود.


منبع: به نقل از ساب پرتال شهرداری تهران مورخ 18/5/94

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir