جستجو
Menu
image

عنوان: سیزدهمین نمایشگاه گل و گیاه تهران تا ۲۵ اردیبهشت در بوستان گفتگو پذیرای علاقه‌مندان است

تاریخ انتشار: 1394/2/22

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 993

خلاصه مطلب:

دیروز در افتتاحيه سيزدهمين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه در بوستان گفتگو آقای محمدباقر قاليباف شهردار تهران از توافق رئيس محترم قوه قضاييه مبني بر واگذاري مجموعه زندان اوين به شهرداري تهران خبر داد. به گزارش همشهري پس از واگذاري زندان قصر و تبديل آن به باغ موزه قصر با انواع كاربري‌هاي فرهنگي، تفريحي اين بار محمدباقر قاليباف شهردار تهران پيشنهاد واگذاري مجموعه زندان اوين را به رئيس قوه قضاييه مطرح كرد كه اين پيشنهاد از سوي آيت‌الله صادق آملي لاريجاني مورد بررسي قرار گرفت و در نهايت 2ماه پيش در جلسه‌اي با شهردار تهران وي براي مذاكره بر سر واگذاري اين مجموعه 43هكتاري و تبديل آن به بوستاني بزرگ اعلام آمادگي كرد.

 

وي بابت برخي كم لطفي‌ها در حق شهرداري درحوزه فضاي سبز گلايه كرد و گفت: آمارها و اسناد نشان مي‌دهد كه عمده تخريبات صورت گرفته مربوط به دهه70 بود . از دهه80 ما شاهد رشد سرانه‌هاي فضاهاي سبز شهري هستيم تا حدي كه اين مهم نه از چشم شهروندان منصف و نه مهمانان خارجي كه به شهر تهران مي‌آيند دور نمي‌ماند آن هم در شرايطي كه متوسط بارندگي در شهر تهران 230 ميلي متر است و شهرداري براي آبياري فضاي سبز نه از آب شرب كه به‌طوركل از آب خام استفاده مي‌كند.

قاليباف از تلاش مسئولانه، مجدانه و مجاهدانه شهرداري تهران براي تأمين سرانه‌هاي فضاي سبز شهري سخن گفت و افزود: در دوراني كه مسئوليت خدمتگزاري در شهر تهران را داشته‌ام نتيجه اين تلاش‌هاي شبانه روزي احداث بيش از 16هزار هكتار كمربند سبز دراطراف تهران است كه با احتساب آنچه در گذشته انجام شده بود به ميزان 38هزار هكتار رسيده و ا‌ن‌شاءالله تا 50 هزار هكتار ادامه خواهد يافت.

در بخش فضاي سبز داخل شهري نيز موفق شديم ظرف اين مدت سرانه فضاي سبز را از 8  به بيش از 5/15متر افزايش دهيم. وي خطاب به برخي رسانه‌ها گفت: رسانه‌ها وظيفه اطلاع‌رساني دارند اما در انعكاس برخي اخبار دقت لازم صورت نمي‌گيرد.به‌گفته شهردار تهران، بدون شك مهم‌ترين دغدغه ما امروز درحوزه مسائل عمراني تكميل خطوط متروست و برهمين اساس نيز سالانه 30  كيلومتر مترو دراين شهر مي‌سازيم كه ساخت اين ميزان خطوط به‌صورت شبانه روزي آن هم با دقت و كيفيتي كه ما درنظر مي‌گيريم كم‌نظير است. دغدغه ديگرمان نيز همين توسعه فضاي سبز است.

وي از برخورد جدي با تخريب‌كنندگان فضاي سبز سخن گفت و درعين حال رقم جريمه‌هاي درنظرگرفته شده براي تخريب‌كنندگان فضاي سبز را كافي ندانست و خواستار افزايش آن شد. قاليباف درعين حال به بعضي احكام قضايي اشاره كرد كه به حقوق افراد و مالكيت شخصي آنها اشاره دارد. وي گفت: نه قوانين و نه اسلام به ما اجازه نمي‌دهد حق مالكيت شخصي افراد را از بين ببريم. به‌عنوان مثال زميني در مجاورت يكي از بوستان‌هاي منطقه‌‌ 2 وجود دارد كه مالك آن به استناد حكم قضايي از سال 75 تا امروز موفق شده جواز ساخت بگيرد.

شهرداري هم همه تلاش خود را كرده تا حتي به قيمت 5/2 برابر اين زمين را بخرد و به پارك مجاورش الحاق كند اما مالك موافقت نكرده و درخواست ساخت‌وساز دارد. آن وقت در رسانه‌ها اعلام مي‌شود كه شهرداري پارك را فروخت! وي يكي از آخرين تلاش‌هاي شهرداري را طبق قولي كه به خبرنگاران داده بود تملك باغ دامپزشكي دانست و گفت: اين باغ در پهنه R يا مسكوني قرار دارد اما با توجه به كمبود سرانه‌هاي فضاي سبز در مناطق 10، 11و 9كه حدود يك سوم مناطق ديگراست تصميم گرفتيم با تغيير پهنه اين زمين از Rبه G (ازمسكوني به فضاي سبز) اين زمين 2/2  هکتاری را به پارك عمومي تبديل كنيم كه تا پايان امسال در اختيار عموم قرار خواهد گرفت.
شهردار تهران در مراسم افتتاحيه نمايشگاه گل و گياه همچنين از اتمام كار ساخت رود دره فرحزاد در سال‌جاري با هزينه‌اي حدود 1000ميليارد تومان خبر داد و گفت: اين رود دره يكي از زيباترين تفرجگاه‌هاي تهران با ظرفيت روزانه 300هزار نفر خواهد بود.

قاليباف درباره واگذاري بوستان پرديسان به شهرداري تهران نيز گفت: ما آماده‌ايم اين بوستان را بخريم اما اگر نخواهند بفروشند هم مهم نيست. به ما اجازه دهند با هزينه خودمان نگهداري فضاي سبز آنجا را برعهده بگيريم. نظر ما اين است كه در عين حالي‌كه مراكز اداري اين بوستان همچنان به‌كار خود ادامه دهند اما محدوديت‌ها را بردارند تا مردم هم بتوانند از اين فضا استفاده كنند.

·         حفظ فضاي سبز با وجود كم‌آبي تهران كاربسيار دشواري است

يكي ديگر از سخنرانان مراسم افتتاحيه سيزدهمين نمايشگاه گل و گياه آقای مهدي چمران رئيس محترم شوراي اسلامي شهر تهران بود. وي در سخناني به توصيه‌هاي ارزشمند مقام معظم رهبري در 17اسفند‌ماه گذشته درباره توسعه وحفظ فضاي سبز اشاره كرد و گفت: اين سخنان به واگذاري 1400هكتار از فضاي سبز و باغات و جنگل‌كاري‌ها منجر شد كه تا پيش از اين در اختيار سازمان‌ها و نهادهاي ديگر بود.

چمران با اشاره به اينكه شهر تهران به نسبت جمعيت‌اش در بسياري از نقاط از فضاي سبز كافي برخوردار نيست، از ساير نهادهايي كه چنين فضاهايي را در اختيار دارند خواست تا اين فضاها را براي استفاده عموم به روي مردم باز كنند و در اين راه نيز شهرداري ازهيچ كمكي دريغ نخواهد كرد. به گفته چمران، تهران روزي باغ شهر بود اما از آ‌ن همه باغ تعداد كمي باقي مانده كه البته خود مردم و بعد شهرداري بايد كمك كنند تا باقيمانده باغ‌ها به برج و آهن وسيمان تبديل نشود.

وي از تصويب طرحي در شوراي شهر سخن گفت كه براساس آن به مالكان اراضي كه باغ تشخيص داده شوند اجازه داده مي‌شود تا 30 درصد ساخت‌وساز داشته باشند و مابقي اراضي همچنان باغ باقي بماند تا هم صاحبان اينگونه اراضي ضرر نبينند وهم باغات تهران حفظ شود. اين مصوبه به گفته چمران باعث شده تا شكايات صاحبان باغات به يك پنجم كاهش يابد. با اين همه رئيس شوراي شهر تهران بازهم از هرگونه پيشنهادي كه به حفظ باغات باقيمانده درمناطق يك، 2و 3بينجامد استقبال كرد. رئيس شوراي اسلامي شهر تهران درعين حال با درنظرگرفتن ميزان كم بارش در تهران حفظ فضاي سبز شهري توسط شهرداري تهران را كاري بسيار سخت و دشوار دانست.

·         نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه و حضور 290توليد‌كننده داخلي و خارجي

به گزارش همشهري، نمايشگاه گل و گياه تهران با حضور 250 توليد‌كننده داخلي و 39 توليد كننده خارجي از كشورهاي آلمان، ‌اسپانيا، ايتاليا، چين، كره‌جنوبي، لهستان و هلند آغاز به‌كار كرد. به گفته علي محمد مختاري مديرعامل سازمان بوستان‌ها و فضاي سبز شهر تهران به همين مناسبت كاروان‌هاي گل به سمت برج ميلاد، پارك شهر، درياچه خليج‌فارس، بوستان ولايت و لاله اعزام شده‌اند تا شهرونداني كه به‌دليل مشغله كاري امكان حضور در نمايشگاه را ندارند بتوانند نمونه‌اي از گل‌هاي به نمايش درآمده در نمايشگاه گل و گياه را از نزديك تماشا كنند.

                                    

ضمن اينكه اعزام اين كاروان‌هاي گل به ترويج نشاط و شادابي در شهر كمك مي‌كند، به‌گونه‌اي كه فراخواني براي دعوت مردم به بازديد از سيزدهمين نمايشگاه گل و گياه است. مختاري با اشاره به اينكه سرانه مصرف گل در كشور ايران سالانه 10شاخه است، گفت: در جهان سرانه مصرف گل 100شاخه درسال است ضمن اينكه رتبه ما درتوليد گل دو رقمي است يعني در جهان در رتبه 17 قرار داريم اما از نظر صادرات متأسفانه رتبه ما سه رقمي است و درجايگاه 117 قرارداريم كه اين نشان‌دهنده لزوم حضور بموقع ما در بازارهاي جهاني است.

وي با بيان اينكه بعداز نمايشگاه كتاب بالاترين بازديدكننده را نمايشگاه گل وگياه تهران دارد، خاطرنشان كرد: امسال در فاصله بين ميدان امام حسين(ع) تا ميدان شهدا بيش از 30تا 40توليد‌كننده به عرضه گل وگياه پرداخته‌اند. اين درحالي است كه در جنوب شرقي شهر تهران نيز بازار دائمي گل وگياه داير شده است. مديرعامل سازمان بوستان‌ها و فضاي سبز شهر تهران اعلام كرد: روز شنبه 26 ارديبهشت‌ماه نيز عرضه مستقيم گل و گياه در اين نمايشگاه خواهيم داشت.


منبع: به نقل از روزنامه همشهری مورخ: 22/2/94

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir