جستجو
Menu
image

عنوان: افزایش سرانه فضای سبز تهران به 5/17 مترمربع تا پایان سال ۹۷

تاریخ انتشار: 1394/1/26

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 935

خلاصه مطلب: تعداد بوستانهای پایتخت در حال حاضر 2124 است که 50 بوستان دیگر تا پایان سال به آنها افزوده می شود. سرانه فضای سبز تهران در پایان برنامه ۵ ساله شهرداری تهران در سال ۹۷ به 5/17مترمربع خواهد رسید.

اين سخنان آقای علي‌محمدمختاري است. مديرعامل سازمان بوستانها و فضاي سبز شهر تهران از افزايش 2متري در سرانه فضاي سبز درون شهري پايتخت تا 3سال ديگر خبر مي‌دهد و همچنين مي‌گويد: سرانه فضاي سبز برون‌شهري كه شامل كمربند سبز پايتخت است نيز افزايش خواهد يافت و از 5/23 مترمربع در حال حاضر به 27مترمربع در سال 97خواهد رسيد.

آقای علي محمد مختاري در گفت‌وگو با خبرنگار همشهري از افتتاح 50 بوستان محله‌اي، منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي در پايتخت تا پايان سال‌جاري خبر مي‌دهد و مي‌افزايد: در حال حاضر پايتخت داراي 2هزار و 124بوستان محله‌اي، منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي است كه در سال‌جاري با بهره‌برداري از 50 بوستان اين رقم افزايش خواهد يافت.

به گفته وي براساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته قرار است تا پايان سال ۹۴ از چندين بوستان به‌ويژه بوستان دوستدار كودك در منطقه ۱۸ و پنجمين بوستان ويژه بانوان در محدوده منطقه ۴ بهره‌برداري شود. مختاري در تشريح برنامه‌هاي سازمان در سال‌جاري از توسعه بيش از ۱۰۰۰ هكتار جنگل كاري پيرامون شهر تهران در قالب طرح كمربند سبز مي‌گويد.

تاكنون 6/38 هزار هكتار جنگل كاري در قالب طرح كمربند سبز در حاشيه تهران به اجرا درآمده است و سرانه فضاي سبز برون شهري پايتخت رقم قابل توجهي است كه تا پايان برنامه 5ساله افزايش 5/3 متري خواهد داشت. مديرعامل سازمان بوستانها و فضاي سبز شهر تهران در ادامه خاطرنشان مي‌كند: به‌منظور گسترش فضاي سبز و افزايش زيبايي بصري پايتخت كاشت ميليون‌ها اصله نهال از گونه‌هاي بومي ماندگار و سازگار با شرايط اقليمي شهرتهران در حاشيه بزرگراه‌ها، بوستان‌ها و طرح كمربند سبز پيرامون شهر تهران را در دستور كار خود قرار داديم.

فضاي سبز همواره تكيه‌گاه محكمي براي زيست بشر بوده است. آقای مختاري با بيان اينكه فضاي سبز داراي كاركردهاي مختلفي است، مي‌گويد: امروزه در سطح جهاني رويكرد مشاركت محوري گسترش‌يافته است و هدف شهرداري تهران بهره‌گيري از روحيه مشاركت جويي شهروندان در افزايش سرانه فضاي سبز و تأمين فضايي مناسب براي زيست شهري است.

·         كاشت درخت در دامنه البرز

دغدغه مقام معظم رهبري پيرامون مسائل زيست‌محيطي در سال گذشته به گفته آقای مختاري هشدار جدي به مسئولان بوده تا بيش از پيش در ايجاد فضايي مناسب براي زندگي تلاش كنند. او همچنين مديريت جهادي و حمايت‌هاي شهردار تهران در توسعه فضاي سبز شهري را بسيار مؤثر مي‌داند و مي‌گويد: يكي از طرح‌هاي مهم سازمان بوستانها و فضاي سبز شهر تهران كاشت درخت در دامنه جنوبي البرز بوده است، چرا كه با اين اقدام از گسترش بي‌رويه شهر تهران جلوگيري مي‌شود و همچنين حريم كوهستان در شمال پايتخت نيز حفظ مي‌شود.

آقای مختاري اين نكته را مورد تأكيد قرار مي‌دهد كه احداث بوستان‌هاي محله‌اي، منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي توسط شهرداري تهران باعث شده است تا سرانه فضاي سبز به‌طور عمده‌اي افزايش يابد. مديرعامل سازمان بوستانها و فضاي سبز با اشاره به اينكه سرانه فضاي سبز قبل از انقلاب براي هر نفر نيم متر بوده است، مي‌گويد: امروز ما در بخش كمربند سبز تهران فعاليت‌هاي زيادي را صورت داديم كه ماحصل اين امر افزايش تعداد بوستان‌ها از 75پارك به 2هزار و 124بوستان بوده است.

همچنين مساحت فضاي سبز برون شهري به 6/38 هزار هكتار رسيده است. مختاري با بيان اينكه سرانه فضاي سبز در سال 84، 5/8 متر بود، امروزه اين امر در قسمت درون‌شهري به 5/15 متر و در قسمت برون‌شهري 5/23 متر مربع افزايش پيدا كرده است، تصريح مي‌كند: درنظر داريم با مشاركت تمام نهادها، ارگان‌ها و شهروندان در پايان برنامه 5ساله دوم شهرداري تهران اين سرانه را در قسمت درون‌شهري به 5/17 متر مربع افزايش دهيم.

وي با بيان اينكه درنظر داريم تا در بخش برون‌شهري طرح كمربند سبز شهر تهران را افزايش دهيم، گفت: يكي از طرح‌هاي كلانشهرها طرح كمربند سبز است؛ چراكه خطر گسترش كوير كلانشهرها را تهديد مي‌كند.مختاري با اشاره به اينكه تا سال 65صددرصد آبياري فضاي سبز شهر تهران از آب شرب بوده است، مي‌گويد: اكنون صد در صد اين امر از آب جداگانه صورت مي‌گيرد.

منبع : روزنامه همشهری مورخ 26/1/94

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir