جستجو
Menu
image

عنوان: بازدید سرزده مقام معظم رهبری از بوستان جنگلی یاس

تاریخ انتشار: 1394/1/19

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 1738

خلاصه مطلب: خبر بازدید سرزده رهبر معظم انقلاب از روند آماده‌سازی بوستان تازه‌تأسیس یاس در بامداد روز ۲۹ اسفند سال۹۳ را علي محمد مختاري مدیر عامل سازمان بوستان‌ها و فضاي سبز شهرداري تهران در نخستين جلسه شوراي شهر در سال 94 كه روز گذشته در بوستان ياس برگزار شد، اعلام كرد و افزود:

ساعت 5:30 صبح روز 29 اسفند ماه 93 رهبر معظم انقلاب با حضور در محل بوستان ياس، از فعاليت كارگران و نيروهاي حاضر بازديد كرده و فرمودند: «آفرين، كار جهادي يعني‌اين.»

بوستان جنگلي ياس كه از صبح روز طبيعت در اختيار شهروندان قرار گرفت، محدوده‌اي 1400 هكتاري از منابع طبيعي در ارتفاعات شمال شرق تهران است كه با دستور رهبر معظم انقلاب در تاريخ 17اسفند سال گذشته از سوي نهادهاي انتظامي و امنيتي در اختيار شهرداري تهران قرار گرفت. شهردار تهران نيز فرداي آن روز در مراسم بهره‌برداري از كمربند سبز شمال تهران اعلام كرد اين فضاي سبز را پس از آماده‌سازي در روز طبيعت به مردم تهران تحويل خواهد داد. اين اتفاق روي داد و مردم بسياري در روز طبيعت به اين بوستان جنگلي مراجعه كرده و از فضاي ايجاد شده استفاده كردند. اين اقدام جهادي شهرداري تهران از سوي اعضاي محترم شوراي شهر به‌عنوان الگوي يك كار جهادي مطرح شد و 205 نماينده مجلس هم از آن تقدير كردند.

نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي در بيانيه‌اي اقدام جهادي شهردار تهران در آماده‌سازي بوستان ياس را ستودند. كه در اين بيانيه آمده است: «نظر به فرمايشات اخير مقام معظم رهبري (مدظله العالي) درخصوص اهميت محيط‌زيست و آزادسازي اراضي ملي، ما نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي از اقدامات جناب آقاي دكتر قاليباف شهردار جهادي تهران در اين خصوص و همچنين عملكرد ايشان بلافاصله پس از بيانات مقام عظماي ولايت جهت بازگرداندن 1500هكتار از اراضي ملي و تبديل آن به فضاي سبز جهت استفاده عموم مردم تقدير و تشكر مي‌نماييم.» همچنين اعضاي شوراي اسلامي شهر تهران هم در جلسه روز گذشته خود كه در محل بوستان جنگلي ياس برگزار شد از محمدباقرقاليباف شهردار تهران تقدير كردند.

·         بوستان ياس چطور تجهيز شد؟

مدیر عامل سازمان بوستان‌ها و فضاي سبز شهرداري تهران به‌عنوان متولي اصلي در آماده‌سازي و بهسازي بوستان جنگلي ياس گزارش مفصلي از اقدامات انجام‌شده در بوستان ياس به اعضاي شوراي شهر ارائه داد. علي محمد مختاري در اين گزارش به نقل قولي از مقام معظم رهبري اشاره كرد و گفت: ايشان روز 17اسفند فرمودند طرف شرق تهران اراضی جنگلکاری بزرگي است بين ارتفاعات بابايي تا ارتفاعات قوچك. اينجا مال مردم است و بايد به‌صورت گردشگاه عمومي درآيد. به گفته مختاري متعاقب آن فرمان 1400هكتار از اراضي مورد اشاره رهبري آزاد شد و به‌منظور باز پيرايي، ساماندهي و آماده‌سازي‌ در اختيار شهرداري تهران قرار گرفت تا در روز طبيعت مورد استفاده عموم قرارگيرد.

وي از وزارت اطلاعات تقدير كرد و گفت: وزارت اطلاعات نخستين نهادي بود كه پيشقدم شد و اراضي كه در اين محور در اختيار داشت را واگذار كرد. مختاري از مشکلات درختان موجود، كيفيت پايين معابر و راه‌هاي دسترسي، نبود سيستم روشنايي در مسير، نبود زيرساخت‌هاي لازم براي بهره‌برداري به‌عنوان بخشي از مشكلات اين بوستان قبل از تحويل به شهرداري تهران سخن گفت.

وي در تشريح اقدامات صورت گرفته در 21روز به‌منظور آماده‌سازي‌ بوستان ياس افزود: هزار نفر براي بازسازي و حفظ درختان در اين بوستان به‌كار گرفته شدند و بيش از يكهزار اصله درخت جديد نيز در اين بوستان كاشته شد. نصب 500مخزن آب هزار ليتري و 50مخزن 3000 ليتري، ايجاد سيستم آبرساني تحت‌فشار و قطره‌اي، بازكاوي درختان سازگار و مقاوم در برابر شرايط آب وهوايي تهران، نصب سرويس‌هاي بهداشتي، آلاچيق، ساخت نمازخانه، نصب 2هزار سطل زباله، نصب كانكس‌هاي نگهباني، 80دستگاه سرويس بهداشتي، نصب 300كباب پز، ساخت 2پاركينگ عمومي، شن ريزي و اجراي آسفالت و آماده‌سازي 36كيلومتر مسير دسترسي و نصب علايم راهنمايي و رانندگي بخشي از اقدامات انجام شده از سوي شهرداري تهران به‌منظور آماده‌سازي‌ بوستان ياس بود كه از سوي مديرعامل سازمان بوستانها و فضاي سبز به آن اشاره شد.
منبع : روزنامه همشهری مورخ 17/1/1394

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir