جستجو
Menu
image

عنوان: برگ عبایی

تاریخ انتشار: 1393/4/9

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 1965

خلاصه مطلب:

نام انگلیسی: CASTIRON PLANT
نام علمی: ASPIDISTRA ELATIOR

خانواده: 
 RUSCACEAE

 گیاه عبایی بومی کشور ژاپن و چین است داری ریزوم بوده و بدون ساقه هوایی می باشد که امروزه به شکل گسترده‌ای به عنوان گیاه گلدانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عبایی ساقه ندارد و ارتفاع گیاه بالغ تحت بهترین شرایط به حدود 1 متر می‌رسد.
برگ های عبایی ظاهری چرمین دارند و برگ برخی از انواع عبایی سبز ساده و در برخی دیگر ابلق است که در سراسر پهنه آنان و به موازات رگبرگ ها چندین نوار با رنگ روشن‌تر وجود دارد. برگ های آن سبز تیره، براق و پهن است. هم چنین دمبرگ بلندی دارد که مستقیما از سطح خاک بیرون می آید. برگ عبائی گل های ریزی دارد که ارغوانی وفنجانی مانند است و روی سطح خاک و در قسمت تحتانی گیاه، در اواخر تابستان ظاهر میشود. عمر این گیاه زیاد است و سالهای متمادی بدون تغذیه و تعویض گلدان در اطاق می ماند. یک نوع ابلق آن نیز وجود دارد که داری نوار کرم رنگ می باشد و بسیار جالب است. این گیاه به خوبی نور اندک، رطوبت اندک، تغییرات حرارتی و آبیاری نامنظم را تحمل می کند. 
در تابستان باید گلدان ها را در نیم سایه بگذارید اگر نه آفتاب برگ ها را می‌سوزاند. 

آبیاری:
در تابستان هفته‌ای 3-2 بار و در زمستان هفته‌ای یک بار گیاه را آب دهید و بهتر است تا در بین دو عمل آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود. عمل غبارپاشی را نیز می‌توان در فصول گرم همانند تابستان هفته‌ای 1 مرتبه انجام داد. در صورتی که گیاه بیش از اندازه آبیاری شود برگ های آن زرد شده و می‌ریزند.

دما:
طیف گسترده‌ای از دما را تحمل می‌کند و اصولا دمای اتاق و داخل خانه برای آن مناسب است. بهترین رشد را در دمای 26-25 درجه سانتی گراد در روز و 20 درجه سانتی گراد در شب خواهد داشت. با کاهش دما به زیر 15 درجه گیاه از بین نمی‌رود اما رشد آن کاهش می‌یابد. هم چنین اگر هوا بیش از اندازه سرد شود رنگ برگها تیره شده و آبکی می‌شوند.

نور:
اگرچه سایه را به خوبی تحمل می‌کند اما مکانی نیم سایه نیم آفتاب مناسب این گیاه است. نور مستقیم خورشید موجب سوختن و قهوه‌ای رنگ شدن برگ ها می شود.

خاک:
خاک لیمونی با زهکشی خوب برای این گیاه مناسب است. کمبود مواد غذیی موجب ضعیف شدن و پریدگی رنگ برگها می‌شود. برای تغذیه مصنوعی می‌توان در فصول بهار و تابستان از کودهای مخصوص گیاهان زینتی هر ماه یک بار استفاده نمود. توجه کنید که اگر در تغذیه واریته‌هایی که برگها ابلق دارند زیاده روی کنید حالت ابلق آنان از بین خواهد رفت هم چنین اصولا تغذیه بیش از اندازه در این گیاه موجب شکاف برداشتن برگ ها می‌شود. بنابراین بهتر است که گاهی غلظت کود را به نصف کاهش دهید. برای تعویض گلدان این گیاه نیز عجله نکنید . هر 4-3 سال یک بار این عمل را انجام دهید.

تکثیر:
این گیاه با استفاده از بذر و تقسیم بوته انجام می‌شود که روش تقسیم بوته متداول تر و آسان تر است. عبایی ساقه زیرزمینی یا ریزوم دارد که می‌توان در فصل بهار گیاه را از خاک درآورد و ریزوم را به چند قطعه تقسیم کرد به نحوی که هر قطعه حداقل یک جوانه داشته باشد و سپس در بستر خاکی سبک که همواره مرطوب نگه داشته می‌شود گیاهان جدید را کاشت تا رشد کرده و بزرگ شوند.

این گیاه به نور کم تا متوسط هوای خنک، خاک همیشه مرطوب، رطوبت هوای 50 تا 70 درصد و خاک قلیایی نیاز دارد.


منابع:
http://www.golestan-ali

http:// wikipedia.org

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir