جستجو
Menu
image

عنوان: پاندانوس

تاریخ انتشار: 1393/4/2

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 2579

خلاصه مطلب:

نام انگلیسی:  SCREW PINE
نام علمی: PANDANUS UTILIS
خانواده: کادی ها – PANDANACEAE

کادی یا پاندانوس نام یک درختچه‌ است.

این جنس از تیره کادی ها (pandanaceae) و در انگلیسی به نام screw pine مشهور است. این جنس از ۶۰۰ گونه مختلف گیاهان استوایی درختچه‌ای همیشه سبز تشکیل یافته است. گونه‌های این گیاه را به خاطر برگ های زیبایشان که شبیه برگ های آناناس است پرورش می‌دهند. مهم‌ترین گونه زینتی آن که در منازل پرورش می‌دهند. این گیاه شامل بیش از پنج گونه است که سه گونه آن:

1- پاندانوس معمولی

2- پاندانوس ابلق

3- پاندانوس پا کوتاه

و مهمترین گونه زینتی آن که در منازل پرورش می دهند عبارتند است:

گونه P.veitchii  بومی پلی نزی است ارتفاع و گسترش آن در حدود 60 سانتیمتر است . برگ های ششمشیری، پهن، ناوی شکل در کنار و روی برگ های مرکزی دارای دانه های ظریف خار مانند می باشد. طول آن به شصت سانتی متر می رسد. رنگ آن سبز تیره با لبه سفید خالص یا نقره ای رنگ است. از خصوصیات این گیاه به وجود آوردن ریشه هوایی است که به صورت مستقیم از گیاه خارج شده و در محیط زیستگاه به طول یک متر میرسد. این وضعیت البته در اتاق به ندرت مشاهده می گردد. با گذشت چند سال از عمر گیاه پاجوش هایی ظاهر می شود که می توان آنها را از گیاه جدا نموده به عنوان گیاه مستقل کشت نمایید و دارای میوه ای شبیه میوه درخت کاج است.​​​

     


مراقبت‌های لازم:

۱- نور: این گیاهان نور متوسط را تحمل می‌کنند نور مستقیم خورشید برای آنان مضر است.

۲-حرارت: این جنس مخصوص گلخانه‌های گرم است، حرارت مناسب برای آن ۲۲-۲۰ درجه‌است. ولی باید آن را از منبع حرارتی مانند بخاری، رادیاتور شوفاژ و هم چنین جریان هوا دور نگه داشت و حرارت کمتر از پانزده درجه گیاه احتمالاً از بین خواهد رفت.

 ۳- آبیاری: گیاه به آب زیادی احتیاج دارد، بنابراین خاک گلدان باید همیشه مرطوب باشد، ضمناً گلدان باید دارای زه کشی خوب باشد تا آب آن در خاک باقی نماند زیرا آب زیاد موجب پوسیدگی ریشه می‌گردد.

۴- رطوبت: گیاه به رطوبت متوسط هوا احتیاج دارد. پاشیدن آب بر روی برگ ها مخصوصا در تابستان بسیار ضروری است. چنان چه درجه حرارت کم ولی رطوبت هوا زیاد باشد نوک برگها قهوه‌ای و خشک می‌شود و در هوای خشک مورد حمله تریپس و عنکبوت‌های قرمز و سایر حشرات مضر قرار می‌گیرند که به‌ وسیله سموم حشره کش می‌توان آنها را از بین برد.

۵-نوع خاک: خاک برگ ها مخصوصاً خاک حاصله از چمن یا مخلوطی از ماسه، خاک برگ و پیت مناسب ترین خاک برای گیاهان است ph یعنی اسیتدیته خاک باید قلیایی و در حدود ۸-۷ باشد.

 ۶-کود: این گیاه احتیاج زیادی به کود ازته دارد و می‌توان از کودی از که شامل ۱۰۰گرم نیترات پتاسیم، ۱۰۰گرم فسفات کلسیم، و۲۰۰ گرم سولفات آمونیم است استفاده کرد و آن را به به مقدار ۳۰ گرم در لیتر هر دو هفته یک بار از فروردین تا آبان ماه به گیاه داد. کشت و ازدیاد گیاه ازدیاد گیاه به این صورت است که پاجوش‌های ایجاد شده از گیاه را با قسمتی از ریشه گیاه در فصل بهار و تمام طول تابستان جدا کرده و محل برش را برای جلوگیری از پوسیدگی با ذغال چوب می‌پوشانیم و سپس به کاشت آن اقدام می‌نماییم.


منابع:

http://javadetezadi.persianblog.ir

http://fa.wikipedia.org

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir