جستجو
Menu
image

عنوان: یکی از رسالت های مدیریت شهری توسعه و توجه به پیوند مردم با طبیعت است / سرانه فضای سبز تهران به ۱۸ متر مربع افزایش می یابد

تاریخ انتشار: 1393/2/30

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 1476

خلاصه مطلب:

شهردار محترم تهران  طی سخنانی در مراسم افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه گفت:

نمایشگاه دائمی گل و گیاه با دو سال تاخیر در آینده نزدیک در اول جاده خاوران افتتاح خواهد شد. این نمایشگاه شامل بیش از 300، 400 غرفه دائم برای بازار گل و گیاه است و امیدواریم تا قبل از ماه مبارک رمضان آن را افتتاح کنیم تا از این طریق بتوانیم به این کار رونق دهیم و شهرداری تهران نیز در این حوزه اقتصادی موثر باشد.
به گزارش پرتال داخلی شهرداری تهران به نقل از سایت خبری شهرنوشت، محمدباقر قالیباف که در محل تالار اجتماعات بوستان گفت و گو برگزار شد، ضمن خیرمقدم به حضار، میهمانان، سفرای کشورهای خارجی و نمایندگان بخش خصوصی ابراز داشت: در کشور ما یک سنت حسنه و فرهنگ عمومی در فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی ما وجود دارد که طبیعت در همه جای این فرهنگ دیده می شود. اگر به حوزه شعر و ادبیات نگاه کنیم می بینیم تمثیل هایی که ادبا و شعرای ما از گل و گیاه استفاده می کنند، بی نظیر است. علاوه بر این وقتی در هنر دستی، فرش ها و قالی های نگاه می کنید همه آن منظر طبیعت شامل گل، درخت، کبوتر و نمادهای طبیعی است. حتی وقتی به معماری نگاه می کنید و در هر خانه ای که معماری اسلامی و ایرانی دارد وارد می شوید، در سقف آن خانه گچ بری ها، گل ها و کاشی های مزین به طبیعت را مشاهده می کنید و در زیر پای آن ها نیز فرش های آراسته به طبیعت وجود دارد.
وی افزود: درواقع فرهنگ ما انس گرفته با طبیعت است و انسان در ذات خودش برای یک زندگی سالم نیازمند پیوند همیشگی با طبیعت بوده و هست. هر وقت انسان از این طبیعت فاصله گرفته دچار مشکلات جدی شده است. امروز باید نگاه کنیم تا ببینیم آن باغ های ایرانی کجا و این شهرهای سیمانی کجا.
شهردار تهران خاطر نشان ساخت: از این رو یکی از رسالت های مدیریت شهری توسعه دادن و توجه کردن به پیوند مردم با طبیعت است. البته جغرافیای بعضی از شهرها و کشورها به گونه ای است که این نعمت الهی به خاطر شرایط جغرافیایی برای آن ها فراهم است اما در شهری مثل تهران که متوسط بارش آن حدود 230 میلی متر در سال است و توزیع این بارش هم در شمال و جنوب شهر نرمال نیست، شرایط به گونه دیگری است. در بعضی از ایام سال چهار فصل را در یک فصل تهران داریم به این معنی که روزها و هفته هایی را در تهران داریم که در شمال تهران برف و سرما و دغدغه عبور و مرور وجود دارد، در بخشی از شهر باران را داریم و در بخش دیگری از شهر در حوزه جنوب و نزدیک کویر نیز آفتاب گرم را داریم. در کنار این نوع اقلیم طبیعتا مشکلات تمرکز جمعیت و مهاجرت بی رویه در این شهر و دشت نیز وجود دارد.
محمدباقرقالیباف ادامه داد: امروز نباید همه بحث ها را از منظر تقسیمات اداری و سیاسی نگاه کنیم. ممکن است امروز جلوی توسعه شهر تهران را گرفته باشیم اما از بعد ظرفیت های زیست محیطی در دشت تهران، دیگر هیچ فرقی بین کسی که در ورامین و پاکدشت و اسلامشهر تا فرودگاه امام (ره) زندگی می کند وجود ندارد؛ خواه تحت مدیریت هر فرمانداری، شهرداری و مجموعه ای باشد. چرا که از جهت اقلیم و آب و هوا و طبیعتا از بعد اقتصادی و اجتماعی همه به هم گره خورده اند. هر چند بگوییم حد شهر تهران تا اتوبان آزادگان است.
شهردار تهران تاکید کرد: وقتی که بیش از 23 – 24 درصد جمعیت کشور را در مساحتی کمتر از یک و نیم درصد کشور متراکم می کنیم، بدین معنی است که هیچ توجهی به شاخص های ظرفیت های زیستی این سرزمین و جغرافیا نکرده ایم.
وی ادامه داد: ما در شهری زندگی می کنیم که ساختمان و خانه دیگر یک کالا و سرمایه محسوب می شود و نه یک ابزار و وسیله برای زندگی؛ بدین ترتیب که دیگر حکم یخچال داخل خانه را ندارد که یک فرد بگوید آن را برای زندگی گرفته ام. امروز مسکن در تهران نقش کالا را گرفته و در حوزه اقتصادی باید به این بحث نیز توجه داشته باشیم. از این رو با این شرایط سخت سیاست گذاری در حوزه های زیست شهری و مشکلاتی که در زمینه جغرافیا، اقلیم و توپوگرافی که در شهر و استان تهران وجود دارد، به عبارتی با این جمعیتی که در این دشت متمرکز هستند، داشتن سرانه حدود 15 متر مربع پارک و فضای سبز و داشتن حدود 35 هزار هکتار کمربند سبز در اطراف شهر تهران کار آسانی نیست. این در حالی است که شهرداری تهران به دنبال توسعه کمربند سبز اطراف تهران است و باید کمربند سبز را به حدود 50 هزار هکتار برسانیم تا بتوانیم این کمربند سبز تهران را چه در جنوب شهر و چه در ارتفاعات البرز تکمیل کنیم.
شهردار تهران با اشاره به مشکلات مربوط به آب شرب در سال پیش رو، گفت: امسال اگر صرفه جویی حدود 25 درصدی را نداشته باشیم، دچار جیره بندی و مشکلات مربوط به آن خواهیم بود. بنابراین همه باید دست به دست هم بدهیم و احساس نکنیم به دلیل آنکه شهرداری مسئولیتی در قبال آب شرب شهر ندارد، پس دغدغه ما نیست. این موضوع دغدغه ما است و طبیعتا دغدغه مردم، دغدغه شهرداری هم هست. پس همه باید تلاش کنیم تا از روند بی رویه مصرف آب جلوگیری کنیم چرا که هم اکنون حدود دو و نیم برابر مصرف استاندارد دنیا، مصرف می کنیم. ما نمی گوییم صرفه جویی کنیم بلکه می گوییم در شهر نباید بد مصرف کنیم و مصرف اضافه داشته باشیم. از این رو با توجه به این که به سمت گرمی هوا می رویم، همه باید تلاش کنیم تا این کمبود بیست و پنج درصدی را جبران کنیم.
وی یادآور شد: ما با سختی آب فضای سبز در این شهر را از آب خام تامین می کنیم. شاید در سال های خیلی دور از آب شرب برای آبیاری فضای سبز استفاده می شد، اما امروز با این مشکلاتی که برای تامین آب شرب مردم وجود دارد، هیچ آب شربی برای آبیاری فضای سبز در شهر تهران استفاده نمی شود. علاوه بر این در این هوای گرم، نگهداری فضای سبز و گل وگیاه نیز کار سختی است. این در حالی است که در کشورهای اروپایی اگر مقداری بین بارندگی ها فاصله ایجاد شود، فضای سبز دچار مشکلات جدی می شود. خود شهروندان ما در خانه خود نیز مشاهده کرده اند که یک غفلت 48 ساعته باعث می شود فضای سبز داخل اتاق یا حیاط آن ها دچار مشکل می شود. بنابر این باید توجه داشت که توسعه فضای سبز یک بحث است و سخت تر از توسعه، موضوع حفظ و نگهداری فضای سبز است.
محمدباقر قالیباف در ادامه بیان کرد: در اینجا باید از مردم عزیز در شهر تهران تقدیر و تشکر کنم چرا که انصافا مردم ما، مردمی با فرهنگ هستند و درخصوص نگهداری و حفظ فضای سبز و گل و گیاه با ما همکاری خوبی می کنند. بگذریم از جاهایی که برای وضعیت مالی، به قطع درختان می پردازند و گاهی اوقات شهرداری هم حریف نمی شود، چرا که دچار مشکلات و بحث های حقوقی و قانونی است. البته کاری نداریم که قانون ناقص اجرا می شود و گاهی در اجرا به کمک شهرداری نمی آید تا بتوانیم بعضی موضوعات را با جدیت بیشتری جلوگیری کنیم، اما عموم شهر در حفظ فضای سبز همراهی خوبی دارند.
وی تصریح کرد: با وجود چند میلیون گل لاله ای که امسال کاشته شد که البته روند کاشت گل لاله امسال نسبت به سال های گذشته توسعه بیشتری نیز پیدا کرده است، به عنوان شهردار هیچ گزارشی از مجموعه مدیران و سازمان شهرداری ندیدم که جایی مردم آسیبی به این گل ها زده باشند. حتی در روز 13 به در که طبق سنت، روز آشتی با طبیعت و قرار گرفتن در طبیعت است نیز بسیار به ندرت آسیبی به طبیعت وارد می شود که آن هم اصلا با یک دهه قبل قابل قیاس نیست. بنابر این باید بگویم مردم خودشان نسبت به حفظ فضای سبز حساسیت دارند و من نیز وظیفه دارم از مردم عزیز در این زمینه تقدیر و تشکر کنم.
شهردار تهران ادامه داد: همه تلاش ما بر این است که بتوانیم در این دوره مدیریتی، 15 متر مربع سرانه فضای سبز فعلی را به 18 متر مربع برسانیم و سرانه فضای سبز را در شهر بالا ببریم. همچنین به دنبال آن هستم که توزیع پارک ها را عادلانه کنیم. واقعیت این است امروز هر کسی به جنوب شهر برود، توجه به فضای سبز را حتی برجسته تر از شمال شهر می بیند چرا که پارک های بزرگی در آنجا احداث می شود. در کنار این نگاه، خود این نمایشگاه یکی از اقداماتی بوده است تا بتواند به فرهنگ انس و الفت بیشتر با طبیعت و گل و گیاه کمک کند. از این باب بود که همیشه تاکید داشتم در زمینه فرهنگ سازی، حتما نمایشگاه های گل و گیاه را برقرار کنیم.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به تنوع گلی که در فصل های بهار، تابستان، پاییز و زمستان در کشور داریم، می توانیم نمایشگاه هایی را داشته باشیم که به صورت فصلی برگزار می شوند. این موضوع هم به فرهنگ سازی کمک می کند و هم در اقتصاد گل و گیاه تاثیرگذار است. در این زمینه شرایط خوبی فراهم است اما متاسفانه اقتصاد ضعیفی وجود دارد. بر اساس نکاتی که در برنامه ها بود و آن ها را پیگیری می کردیم، قصد من این بود که شهرداری تهران بیش از این در حوزه اشتغال، اقتصاد و فضای کسب و کار این عرصه ایفای نقش کند اما نتوانستیم آن چیزی که در برنامه داشتیم را به طور کامل اجرایی کنیم.
شهردار تهران همچنین تاکید کرد: نمایشگاه دائمی گل و گیاه با حدود دو سال تاخیر در آینده نزدیک در اول جاده خاوران افتتاح خواهد شد. این نمایشگاه شامل بیش از 300 – 400 غرفه دائم برای بازار گل و گیاه است و امیدواریم تا قبل از ماه مبارک رمضان آن را افتتاح کنیم تا از این طریق بتوانیم به این کار رونق دهیم و شهرداری تهران نیز در این حوزه اقتصادی موثر باشد.
وی ادامه داد: در اینجا یک خواهش هم از جراید، رسانه ها و خبرنگاران عزیز دارم. ما در حال برگزاری دوازدهمین نمایشگاه گل و گیاه هستیم و خیلی دوست داریم که رسانه ها به عنوان نماینده افکار عمومی علاوه بر اینکه کار اطلاع رسانی را انجام می دهند، واقعا یک کار تحلیلی هم بر این موضوع انجام دهند. بدون شک این نمایشگاه ها نقاط قوت و ضعفی داشته است و خوب است رسانه ها به ما کمک کنند تا نقاط ضعف خود را بشناسیم که در دوره های بعدی آن را برطرف کرده و نقاط قوت را تقویت کنیم. حداقل من یک گزارش تحلیلی دررسانه ها ندیده ام.
شهردار تهران گفت: هر سال بدین گونه بوده است که مردم استقبال بسیار شایانی از این نمایشگاه دارند و نظرات مردم را در دفترچه های یادداشت نیز دیده ایم و مورد توجه قرار داده ایم، اما به نظر می نرسد نخبگان عزیز، شرکت های بخش خصوصی و رسانه ها به عنوان نماینده افکار عمومی حتما می توانند دقیق تر و عمیق تر به این موضوع بپردازند.
وی در پایان گفت: از حضور میهمانان عزیز و شرکت های داخلی و خارجی که در برقراری این نمایشگاه زحمت کشیدند، تقدیر و تشکر می کنم.

 

منبع: پرتال شهرداری تهران 29/2/1393

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir