جستجو
Menu
image

عنوان: حضور 32 شرکت خارجی درنمایشگاه گل و گیاه/ آغازعملیات احداث باغ بانوان درشمال شرق تهران

تاریخ انتشار: 1393/2/27

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 1062

خلاصه مطلب:

دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه ، تجهیزات پارکی و صنایع وابسته، از روز دوشنبه 29 اردیبهشت ماه لغایت جمعه 2 خرداد ماه از ساعت 10 صبح تا 21 شب در محل دائمی نمایشگاه های تخصصی شهرداری تهران برگزار می شود. به گزارش پرتال داخلی شهرداری تهران به نقل از خبرنگار شهرنوشت آقای علی محمد مختاری امروز در نشست خبری در خصوص برگزاری دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه، تجهیزات پارکی و صنایع وابسته برگزار شد، گفت: از روز دوشنبه 29 اردیبهشت ماه لغایت جمعه 2 خرداد ماه نمایشگاه گل و گیاه در محل دائمی نمایشگاههای تخصصی شهرداری تهران در جنوب بوستان گفت وگو برگزار می شود .
وی افزود : ساعت کار این نمایشگاه 10 صبح تا 21 شب خواهد بود، همچنین در روز پایانی نمایشگاه نیز عرضه مستقیم گل و گیاه برای شهروندان با قیمت حداقل 30 درصد پایین تر از قیمت فروشگاه های سطح شهر توسط تولید کنندگان عرضه می شود.
آقای مهندس مختاری با اشاره به این که در این نمایشگاه 134 تولید کننده داخلی و 32 شرکت خارجی شر کت خواهند کرد، تصریح کرد: ارمنستان، آلمان، ایتالیا، هلند، چین، اسپانیا و سریلانکا در این نمایشگاه حصور دارند، طی سال های اخیر نیز نمایشگاه گل و گیاه با برگزاری 5 نمایشگاه فصلی در شهر تهران فعالیت کرده است که با استقبال بسیار خوب شهروندان تا کنون روبرو بوده ایم .
مدیر عامل سازمان پارک های شهرداری تهران با اشاره به این که در یازدهمین نمایشگاه گل و گیاه که به مدت 5 روز برگزار شد شاهد بازدید دو میلیون نفر از شهروندان تهرانی بودیم، افزود : این نشان دهنده آن است که مردم تهران به گل و گیاه اهمیت زیادی می دهند؛  امسال نیز نمایشگاه از لحاظ تنوع گونه های گیاهی نسبت به دوره های قبل با تفاوت شاخصی برگزار خواهد شد که می توان در این میان از دستاوردهای نمایشگاه گل و گیاه سال های قبل، ترویج گل و گیاه و جلب مشارکت شهروندان تهرانی را عنوان کرد که این موضوع در افزایش سرانه فضای سبز موجب شده تا در هر نقطه شهر تهران به حد استاندارد برسیم.

15/5 مترمربع سرانه فضای سبز هر شهروند تهرانی
وی با بیان این که در حال حاضر سرانه فضای سبز شهر تهران 15.5 متر مربع برای هر شهروند تهرانی است، گفت : این میزان فضای سبز با استانداردهای بین المللی برابری دارد، طبق گفته شهردار تهران با برپایی نمایشگاه های گل و گیاه ، کاروان گل نیز در سطح شهرو در مسیر برج میلاد، پارک شهر، بوستان لاله، میدان نبوت و بوستان ولایت تردد می کنند که این مسیرها با هماهنگی راهور تهران بزرگ در 5 روز برپایی نمایشگاه نمونه های گل های مختلف را به نمایش در خواهد آورد؛ هدف از راه اندازی این کاروان ایجاد روحیه نشاط وشادابی در محلات شهر تهران و همچنین کسانی است که فرصت بازدید از نمایشگاه را ندارند و بدین ترتیب می توانند بخشی از زیبایی های گل و گیاه را مشاهده کنند و این در حالی است که حرکت کاروان گل و گیاه فراخوان و دعوتی برای بازدید شهروندان از دوازدهیمن نمایشگاه گل و گیاه است .
آقای مختاری در خصوص این که افزایش سرانه های تفرج گاهی و توسعه فضای سبز در اطراف شهر تهران از جمله دستور العمل های سازمان پارک هاست، اظهار کرد: به همین منظور در سال گذشته 5 میلیون نهال در شهر تهران کاشته شد، این در حالی است که در سالجاری 52 بوستان محله ای، منطقه ای و فرامنطقه ای در مناطق مختلف شهر تهران در دستور کار قرار گرفته است که 250 هکتار مساحت فضای سبز این بوستان ها را شامل می شود.
به گفته وی عملیات عمرانی دو بوستان فرامنطقه ای در شهر تهران به نام بوستان ایرانیان و بوستان دانش و طبیعت با مساحت 90 هکتار در منطقه 19 تا پایان سال جاری آغاز می شود .
آقای مهندس مختاری ادامه داد: همچنین بوستان های باغ گل ها، باغ ملک، باغ امیرسلیمانی و آقا بزرگی و باغ بهشت در دو سال گذشته با هزینه 560 میلیارد تومان در محدوده مناطق 1 تا 5 توسط شهرداری تهران تملک شده و این در حالی است که عملیات احداث باغ بانوان در شمال شرقی تهران آغاز شده است.
وی با اشاره به احداث فضای سبز بزرگراهی در سطح شهر تهران اضافه کرد: بزرگراه های یادگار امام، حکیم و فضای سبز بزرگراهی پارک پردیسان با طراحی جدید در دستور کار است.

واگذاری پارک پردیسان به شهرداری تهران؛ به زودی
به گفته مدیر عامل سازمان پارک های شهرداری تهران نگهداری، ساماندهی و مدیریت و بهره برداری پارک پردیسان با مالیکت سازمان محیط زیست به زودی به شهرداری تهران واگذار می شود .
وی با اشاره به کمربند سبز پیرامون شهر تهران گفت: امسال توسعه دو هزار هکتار از این کمربند در دستور کار است که هزار هکتار آن در دامنه جنوبی البرز از ارتفاع 1800 تا 2400 متر است که با هدف صیانت از البرز و جلوگیری از ساخت وساز انجام خواهد شد.

توسعه فضای سبز عمودی شهر تهران
آقای مختاری تصریح کرد: همچنین توسعه فضای سبز عمودی نیز برای 300 ساختمان با 50 هزار متر مربع در نمای ساختمان های و همچنین با طرح بام سبز آغاز شده تا بدین ترتیب از فضاهای بلا استفاده در تامین منظر شهری مناسب و توسعه فضای سبز استفاده شود .
وی با تاکید بر اهمیت مشارکت شهروندان در این زمینه گفت: در این خصوص تسهیلاتی برای شهروندان از نظر آبیاری و همچنین تخفیف در عوارض پیش بینی شده که بر اساس مصوبه شورا انجام می شود .

100 درصد آبیاری فضای سبز تهران توسط آب غیر شرب
آقای مهندس مختاری در ادامه تصریح کرد: 100 درصد فضای سبز تهران توسط آب غیر شرب آبیاری می شود و در چند سال اخیر نیز به دستور شهردار تهران احداث مخازن و منابع ذخیره آب از نزولات آسمانی در مناطق 22 گانه انجام شده و هم اکنون بیش از 300 مخزن ذخیره آب با گنجایش 555 هزار متر مکعب احداث شده و ذخیره آب غیر شرب داریم و امسال نیز 150 مخزن دیگر با گنجایش 250 هزار متر مکعب در دستور کار قرار دارد که تا پایان سال 850 هزار هکتار به ذخیره منابع آبی خام اضافه می شود.
وی افزود: از هفت رود دره ای که در دستور کار قرار دارد تا کنون 159 هکتار آن ساماندهی شده و در سالجاری نیز 80 هکتار از روددره های کن و اوین درکه به فضای سبز اضافه می شود .
آقای مختاری با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص مناسب سازی بوستان های شهر گفت: این کار نیز دستور کار قرار دارد و با سازمان مسکن شهرسازی برای طراحی 22 بوستان قراردادی منعقد شده و 400 بوستان قدیمی نیز در این خصوص تا حدود زیادی مناسب سازی شده است.

ساماندهی قنات های تهران
مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تهران تصریح کرد: تغییر الگوی کاشت چمن به گیاهان پوششی از جمله اقداماتی است که در خصوص صرفه جویی در هزینه و نگهداری انجام شده و همچنین ساماندهی 150 قنات نیمه متروکه شهر نیز برای سالجاری در دستور کار قرار دارد .
آقای مهندس مختاری ادامه داد: 70 کلینیک مشاوره گل و گیاه و 120 بوستان با مزرعه های آموزشی 20 تا 25 متری نیز از دیگر کارهایی است که انجام شده است.

طراحی و کاشت فضای سبز در مدارس و مساجد متقاضی توسط شهرداری تهران
وی در ادامه گفت: در راستای توسعه عادلانه فضای سبز در مناطقی که سرانه فضای سبز پایین به دلیل بافت فشرده مسکونی دارند، مدارس و مساجد می توانند با اعلام نیاز به ادارات فضای سبز این امکان را در اختیار داشته باشند تا شهرداری تهران طراحی و اجرای فضای سبز را در محوطه مدرسه و مسجد به طور رایگان انجام دهد.

برخورد قاطع با سودجویان و متخلفان فضای سبز
آقای مختاری با تاکید بر اهمیت صیانت از فضای سبز و درختان گفت: بر اساس قانون حفظ و گسترش فضای سبز با متخلفان و افراد سودجو برخورد قاطع می شود و در این راستا همچنین چنانچه در زمان احداث ساختمان درختی در محل ساخت قرار گرفته باشد تغییر نقشه در آن انجام می شود و یا در غیر این صورت درخت جابه جا خواهد شد.
وی افزود: درختان خیابان ولی عصر (عج) نیز هر جمعه توسط کارشناسان که اساتید دانشگاه تهران هستند بازدید می شود و مشکلات آنها بررسی و بر طرف خواهد شد.
آقای مختاری در ادامه خاطر نشان کرد: با قراردادی که با شرکت های وابسته با موسسه استاندارد منعقد شده به طور روزانه از مراکز تفریحی بوستان ها بازدید می شود و نقص های احتمالی آن شناسایی و برطرف می شود .
به گفته مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تهران، پارک ها ی تخصصی کودکان در مناطق 4، 14 و 15 نیز در دستور کار است که در سال جاری بهره برداری خواهد شد.

منبع: ساب پرتال شهرداری تهران مورخ 27/2/93

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir