جستجو
Menu
image

عنوان: جنگل و انواع آن

تاریخ انتشار: 1392/10/22

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 7671

خلاصه مطلب:

جنگل  چيست؟

جنگل گستره ي وسيعي پوشيده از درخت است که در آن گياهان بسيار کوچک نيز از جمله انواع گل ها و بوته ها مي رويند. تقريبا يک سوم مساحت کره زمين از جنگل پوشيده شده است. اگر دشت و مزرعه اي مدتي متروک بماند، ممکن است به جنگل تبديل شود. در چنين دشت يا مزرعه اي، ابتدا به جاي علف ها بوته ها و خارها مي رويند و سپس درختان رشد مي کنند.

جنگل هاي اوليه چگونه بوده اند؟

اين جنگل ها 350 ميليون سال پيش به وجود آمدند و ازگياهان بزرگي همچون درختان ني يا سرخس تشکيل مي شوند. گياهان جنگل هاي پيش از تاريخ، زير لايه هاي گل و لاي پنهان شدند. در طول ميليون ها سال، اين گياهان فشرده و متراکم شدند و از آنها زغال سنگ پديد آمد.

جنگل چه تاثيري برتنفس انسان دارد؟

شش هاي ما هنگام تنفس، اکسيژن هوا را ميگيرند و گاز کربنيک پس ميدهد. درختان، عکس اين عمل را انجام مي دهند، يعني گاز کربنيک هوا ار جذب و اکسيژن آزاد مي کنند. به اين ترتيب، گياهان منبع خوبي براي تامين اکسيژن مورد نياز انسان به شمار مي آيند.

وسيعترين جنگل ها در کدام کشور است؟

شمال آسيا، اروپا و آمريکاي شمالي از جنگل هاي وسيع و عظيم مخروط داران پوشيده شده است. بزرگ ترين و وسيع ترين اين جنگل ها در کشور روسيه قرار دارد. اين جنگل ها يک پنجم جنگل هاي کره ي زمين را تشکيل مي دهند.
 

انواع جنگل ها:

جنگل پهن برگ و تنک:

فاصله ي درختان آن از هم، بيشتر است. جنگل پهن برگ به جنگلي گفته ميشود که بيشتر از درختاني مانند: آلش، افرا، بلوط و درختان ديگري که برگهاي پهن دارند، تشکيل شده باشد، برگ اغلب درختان پهن برگ در فصل پاييز مي ريزد، تا اين درختان بتوانند غذايي را که در تابستان ساخته اند، نگه دارند و در فصل زمستان، سرما را تحمل کنند.

جنگل مخروط داران مناطق شمالي کره زمين:

بيشتر از درختان صمغ دار تشکيل شده است. تابستاني خنک اما کوتاه و زمستاني طولاني و سخت دارد. درخت کاج مانند درختاني همچون صنوبر، سدر، سرخدار که از خانواده مخروط داران اند، ميوه هاي مخروطي شکل دارد. برگ اين درختان در فصل پاييز نمي ريزد چون برگ هاي سوزني شکل آنها، بسيار مقاوم است و مي تواند سرما و تغييرات آب و هوايي را تحمل کنند.

جنگل مخروط داران مناطق معتدل:

داراي درختان صمغ دار مقاوم و برگ ريز است که با آمدن فصل پاييز، خزان دارند.

جنگل مختلط مناطق معتدل:

از درختان پهن برگ برگريز تشکيل شده است که هر ساله با آمدن فصل پاييز، خزان دارند. جنگل هاي پهن برگ مناطق معتدل با رسيدن هر فصل، تغيير شکل مي دهند. درختان در فصل زمستان بي برگ و عريان مي شوند. در فصل بهار نيز پوشش تازه اي از برگ هاي  سبز روشن به تن ميکنند. فرشي از گل هاي سنبل و ديگر گل ها نيز زمين را مي پوشاند. در فصل پاييز، برگ ها پيش از افتادن، به رنگ هاي زرد و نارنجي و قرمز در مي آيند.

جنگل کم باران مناطق گرمسيري:

باران کمتري دارد و از درختان پهن برگ و مقاوم تشکيل شده است.

جنگل باراني مناطق گرمسيري:

گرم و پرباران است و درختان پهن برگ و مقاوم دارد. در جنگلهاي گرمسيري، تقريبا هر روز باران مي بارد. در اين جنگلها دست کم 200 روز در سال باران مي بارد. شاخ و برگ درختان در جنگل هاي گرمسيري آن قدر انبوه است که مانع رسيدن قطره هاي باران به زمين مي شوند. اين  شاخ و برگ ها از رسيدن نور خورشيد هم به زمين جلوگيري ميکنند. به همين دليل، زمين اين جنگل ها مرطوب، گل آلود و هواي آن ها نيز تاريک و مرطوب است.
شاخ و برگ بيشتر درختان جنگل هاي گرمسيري که درختان سر به فلک کشيده خوانده مي شوند سايباني را شکل ميدهد که از سقفي که بعضي از گونه هاي گياهي  بلند مي سازند، ميگذرد.

پزشکان چگونه از جنگل بهره ميگيرند؟

مردم ساکن جنگل هاي گرمسيري از گذشته هاي دور مي دانستند که چگونه با استفاده از گياهان  بيماري ها را درمان کنند. مثلا از عصاره اکاليپتوس، براي درمان سرفه استفاده مي شود و ...

تقريبا يک چهارم داروهايي که امروزه استفاده مي شود، از گياهان جنگل هاي گرمسيري به دست مي آيند.

 

در جنگل چه غذاهايي پيدا مي شود؟

آووکادو، موز، انبه، ذرت، انواع ميوه هاي گرمسيري، آناناس و سيب زميني شيرين، همگي از جنگل هاي گرمسيري، به دست مي آيند. در اين جنگل ها درخت کاکائو نيز وجود دارد که از ميوه ي آن براي تهيه ي شکلات استفاده مي شود.

چگونه مي توان از جنگل محافظت کرد؟

متخصصان و طرفداران طبيعت در تلاش اند تا از حيات وحش و گونه هاي وحشي گياهي محافظت کنند. آن ها به کمک برخي دولت ها و کشورها سعي ميکنند تا تخريب جنگل ها را کاهش دهند و جنگل هاي جديدي ايجاد کنند.

برخي از جنگل ها به عنوان " ذخيره طبيعي"، " پارک ملي"، يا "پارک منطقه اي" طبقه بندي شده اند. درختان در اين مناطق حفاظت مي شوند و نمي توان آن ها را قطع کرد.


منبع: به نقل از کتاب جنگل ها نوشته جکي گف

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir