جستجو
Menu
image

عنوان: درختان و بوته ها در اقلیم معتدل و گرمسیری

تاریخ انتشار: 1392/9/4

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 11792

خلاصه مطلب:

اقليم معتدل

اصطلاح بوته به گياهان چوبي اي اطلاق مي گردد که تنه مشخصي ندارند، اما جوانه هاي متعددي دارند که از قاعده ي گياه به سوي بالا رشد مي کنند. بوته هاي اقليم معتدل عبارتند از زالزالک، فندق و .... درختان جنگلي برگ ريزنده اقليم معتدل عبارتند از: بلوط ، زبان گنجشک و نارون. نواحي داراي اقليم معتدل شامل بخش وسيعي از آمريکاي شمالي، اروپا، آسياي شمالي هستند

هوا در نواحي داراي اقليم معتدل، معمولا درتابستان، گرم يا بسيار گرم و درزمستان، سرد است. در فصل کاملا سرد زمستان در اين نواحي گياهان گلدارکمتر مي رويند. برگهاي بيشتر درختاني که در نواحي اقليم معتدل مي رويند، در فصل پاييز مي ريزند تا درخت از آسيب ناشي از کم آبي زمستان و يخ بستن در امان بماند.
 درختاني که در نواحي سردسير مي رويند (مانند سوزني برگها) بوته مانندتر و کوتاهتر از درختاني هستند که در آب و هواي نسبتا گرم به عمل مي آيند.
گلهاي درختان و بوته هاي نواحي داراي اقليم معتدل هم کوچک و کمرنگ هستند و چون حشرات در اين نواحي کمتر از نواحي گرمسيري وجود دارند، گرده افشاني اين گلها توسط باد يا باد و حشرات انجام مي گيرد
.

چرخه سالانه
درختان برگ ريزنده مثل بلوط، شاه بلوط هندي و زبان گنجشک با تغيير فصل تغيير شکل مي دهند. در آغاز بهار، شاخه هاي اين درختان کاملا برهنه هستند اما پيش از آغاز تابستان درخت پر از برگ و گل مي شود. بذرها و ميوه ها پس از گرده افشاني به وجود مي آيند. با شروع فصل پاييز، برگهاي درخت به مرور تغيير رنگ مي دهند و مي ريزند، و ميوه هاي گياه هم بتدريج پراکنده مي شوند يا سنجابها و پرندگان آنها را مي خورند. درخت در سرتاسر زمستان تقريبا خواب است و تنها نشانه هاي آشکار حيات جوانه ها هستند که قبل از آغاز بهار شکفته نمي شوند. بسياري از درختان ممکن است صدها سال عمر کنند، و اين الگوي رشد را با چرخه پايان ناپذير و دائمي فصلها تکرار نمايند.

اقليم گرمسيري

اقليمهاي گرمسير آن نواحي از جهان است که همواره آب و هواي بسيار گرم دارند که عبارتند از: بخش عمده آفريقاي مرکزي، آسياي جنوبي و شمال آمريکاي جنوبي.
در گرمترين و مرطوبترين نواحي، انواع فراواني از گياهان گلدار هميشه سبز رشد مي کنند. فصل رشد اين درختان يک سال طول مي کشد و جنگلهاي باراني انبوهي را به وجود مي آورند. در مناطقي که ريزش باران زياد نيست و هواي آنها هر سال در يک فصل مشخصي بسيار خشک مي شود، درختان برگ ريز و نيز درختاني که نيمي از سال سبزند، رشد مي کنند.


دو نوع مهم  درختان و بوته هاي گرمسيري عبارتند از:

- درختان و بوته هايي که مصرف غذايي دارند- اين گونه ها برگها و ميوه هايي دارند که براي تهيه نوشیدنی و غذا به کار مي روند. چاي، قهوه، کاکائو و درخت خرما از آن جمله اند.
- درختان و بوته هاي الواري- اين گونه ها چوب محکم دارند و شامل ساج و آبنوس و ... هستند.


شکلها و اندازه ها:

درختان و بوته هاي گلداري که در جنگلهاي باراني مناطق گرمسيري يافت مي شوند، بسيار زياد و فوق العاده متنوعند. چهار منطقه رويش در اين جنگلها وجود دارند. توده شاخه ها، برگها و گلهاي- گلبند- بلندترين درختان که درازاي آنها تا 60 متر هم مي رسد، در بالاي تنه اين درختان قرار دارد. اين گلبندها بالاتر از نوک ساير گياهان جنگل واقع مي شوند و حداکثر نور را دريافت مي کنند. درختچه ها و بوته ها در پايين ترين سطح جنگل باراني قرار مي گيرند.


   

ميوه ها:

چون در نواحي گرمسيري آفتاب و باران فراوان است، درختان و بوته هاي اين مناطق مي توانند در سراسر سال ميوه بدهند. ميوه هاي گرمسيري، از جمله موز و انبه، غالبا درشت و خوشرنگ و آبدار و خوشمزه هستند. به همين دليل جانوران آنها را مي خورند، و وقتي هسته ميوه را دور مي اندازند، بذرهاي درون آنها در خاک پراکنده مي شوند. قسمت عمده ميوه هاي درختان بسيار بلند را پرندگاني مانند منقار شاخيان و توکان ها مي خورند. درختاني که در کنار آب مي رويند، مثل درخت نارگيل که در جزيره هاي گرمسيري مي رويند، ميوه هايي مي دهند که در صورت غوطه ور شدن در آب دريا هم فاسد نمي شوند.


منبع: کتاب گياهان- نويسنده: Bender, Lionel

 

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir