جستجو
Menu
image

عنوان: گیاهان آپارتمانی و تأثیر آن ها در كاهش آلودگي هوا

تاریخ انتشار: 1392/4/17

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 11939

خلاصه مطلب:

با بررسی ساختمان های مدرن که به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی و صرفه جویی در مصرف آن ایزوله می شوند، متوجه شدند مصالح ساختمانی مصنوعی مورد استفاده در این ساخت و سازها آلاینده های بالقوه ای تولید می کنند که در اثر عدم تهویه هوا در ساختمان باقی می مانند. ( Sick Building syndrome )

نتیجه مطالعات نشان داد که عموم گیاهان آپارتمانی مانند شامه دورا و گندمی نه تنها به عنوان گیاه زینتی دارای جذابیت زیادی هستند بلکه تأثیر بسزایی در تصفیه آلاینده های هوا دارند و در نتیجه می توانند یک راه طبیعی برای مقابله با آلودگی هوای داخل منازل باشند.

طی تحقیقات انجام شده در رابطه با گیاهان آپارتمانی متوجه شدند که تعداد زیادی از گیاهان آپارتمانی در خلال عمل فتوسنتز که دی اکسید کربن را جذب نموده اکسیژن تولید می کنند، در جذب اکثر آلاینده ها و عناصر مضری چون تری کلرواتیلن، بنزن و فرمالدئید نيز نقش بسزایی دارند. لذا از مزایای گیاهان آپارتمانی می توان سازگاری آن ها با نور کم و قدرت بالا در جذب گازها را نام برد.

گیاهان سبز و گلدار می توانند مقدار زیادی گازهای سمی را از هوای داخل ساختمان حذف کنند. ترکیب تکنولوژی و طبیعت می تواند اثربخشی گیاهان در زدودن آلودگی هوا را افزایش دهد.

براساس این مطالعات برای مساحت حدود 180 متر مربع حداقل 15 گیاه ( براي هر 12مترمربع يك گياه ) از انواع گیاهان آپارتمانی ذيل که به بهبود کیفیت هوا کمک می­ کنند توصیه شد و هم چنین توصیه کردند که براي دستيابي به نتيجه بهتر سايز گیاهان بايد متناسب با گلدان با قطر حداقل 15سانتیمتر یا بزرگ تر باشند .

در تحقیقات انجام شده سه عنصر شیمیایی فرمالدئید، بنزن و تری کلرواتیلن مورد آزمایش قرار گرفت که نتایج آزمایشات به شرح ذیل آمده است:

فرمالدئید:
فرمالدئید ماده شیمیایی است که در فضاهای داخلی به وفور یافت می­شود، عمده ترین منابعی که فرمالدئید در آن یافت میشوند عبارتند از؛ فوم عایق، نئوپان و چوب های فشرده مورد استفاده در مبلمان اداری، محصولات کاغذی مصرفی که با رزین uf تصفیه میشوند از جمله حوله کاغذی و دستمال کاغذی، تعدادی از محصولات پاک کننده خانگی و نیز حشره کش ها، چسب هایی که برای پوشش کف به کار می­روند، سوخت مورد استفاده در پخت و پز مثل گاز طبیعی، نفت سفید و حتی دود سیگار حاوی مقدار زیادی فرمالدئید می ­باشند.

عوارض ناشی از وجود فرمالدئید در محیط:

فرمالدئید ماده شیمیایی واکنش پذیری است که با پروتئین ترکیب شده و می تواند سبب بروز آلرژی و التهاب پوستی شود. این ماده باعث سوزش چشم، بینی و گلو نیز می گردد. حساسیت چشم ها و سردرد بر اثر قرارگرفتن در معرض فرمالدئید نيز گزارش شده است، تا اینکه اخیراٌ به این نتیجه رسیده اند که بیشترین دلیل بیماری آسم فرمالدئید می باشد و نیز آژانس حفاظت محیط زیست(EPA) اخیراً پژوهشی مبنی بر اینکه فرمالدئید مشکوک ترین عاملی است که می تواند باعث بروز سرطان گلو در طولانی مدت گردد منتشر کرده است. 

طبق تحقیقات انجام شده گیاهان ذیل به عنوان مؤثرترین جاذب مولکول­های فرمالدئید هستند و تأثیر بسزایی در فیلتر کردن این عنصر دارند:

1-انواع گياه گندمي
(Chlorophytum comosum)2- پتوس طلايي
(Epipiremnum aureum)

                                                                                          
3-انواع فيلودندرون
(Philodendrons)

4- سانسي ويرا
(Sansevieria trifasciata)5- دراسناپرچمي
(Dracaena deremensis)


6- شامه دورا ( نخل بامبويي )
(Chamaedorea sefritzii)

7- دراسنا درمنسيس
(Dracaena derrmensis)


بنزن:

بنزن ماده اي بسیار رایج است که به عنوان حلال مورد استفاده قرار می­گیرد و در موادی مثل گازوئیل، رنگ، روغن و پلاستیک وجود دارد. از بنزن در فرآورده های مواد پاک کننده، مواد منفجره و داروسازی نیز استفاده  می شود.

عوارض ناشی از وجود بنزن در محیط:

بنزن سبب تحریک چشم و پوست می­شود به علاوه تحقیقات نشان داده است که بنزن در محیط های کشت باکتریایی جهش زا بوده و باعث مسموم شدن جنین و سرطان زایی می گردد. شواهدی نیز وجود دارد که نشان می­دهد این ماده ممکن است از عوامل مؤثر در انحرافات کروموزومی و لوسمی در انسان باشد. تماس مکرر پوست با بنزن سبب خشکی، التهاب، تاول و آماس پوست خواهد شد. استنشاق عمیق بنزن باعث سرگیجه، سردرد، تهوع، تاری دید، بیماری های تنفسی، تپش قلب، مشکلات کبدی و کلیوی، فلج و بیهوشی خواهد گردید. قرار گرفتن در معرض بنزن می­تواند سبب بی اشتهایی، خواب آلودگی، اختلالات عصبی و روانی، بیماری­ های خونی از جمله انمی (کم خونی) و بیماری­ های مغز استخوان شود. در مورد حیوانات نیز تماس با بنزن منجر به آب مروارید، بیماری­ های خونی و سیستم لنفاوی خواهد شد.

طبق تحقیقات انجام شده گیاهان گلدار از جملهداوودی و ژربرا امتیاز بالایی در جذب بنزن دارند. از دیگر گیاهان مؤثر در حذف بنزن می­ توان به پاپیتال اشاره کرد.

1-
ژربرا
(Gerbera Jamesonii)


2- داوودي
(Chrysanthemum morifolium)


3- پاپيتال
(Hedera helix)

تری کلرو اتیلن:

تری کلرواتیلن در رنگ، چسب، جوهر و لاک الکل استفاده می­ شود.

طبق تحقیقات انجام شده گیاهانی که می­ توانند تری کلرواتیلن هوا را جذب کنند عبارتند از:

1-اسپاتي فيلوم
(Spathiphyllum)

2- ژربرا
(Gerbera Jamesonii) 
3- شامه دورا ( نخل بامبويي )
(Chamaedorea sefritzii)
***  به طور كلي مؤثرترین گیاهان برای از بین بردن آلودگی هوا در فضاي دروني منازل به شرح ذیل می­ باشند:

1-پاپيتال (Hedera helix)

2-دراسنا پرچمی
(Dracaena marginata)

3-  اسپاتی فیلوم
(Spathiphyllum)


4- دراسنا درمنسیس
(Dracaena deremensis)

5- گندمي
(Chlorophytum comosum)


6- دراسنا درمنسيس ابلق
(Dracaena deremensis)

7- دراسنا بلالي
(Dracaena fragrans)

8- پتوس طلايي
(Epipiremnum aureum)


9 - فيكوس بنجامين
(Ficus benjamina)


10- فیلودندرون اسکاندنس یا برگ قلبی 
(Philodendron scandens)11- فیلودندرون گوش فیلی
(Philodendron domesticum)


12 - فیلودندرون درختی
(Philodendron selloum)


13- آگلونما
(Aglaonema)


14- سانسويريا
(Sansevieria trifasciata)

15- شامه دورا ( نخل بامبويي )
(Chamaedorea sefritzii)

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir