جستجو
Menu

عنوان: باغ موزه مینیاتوری

تاریخ انتشار: 1392/3/27

نمایش تعداد بازدیدکنندگان: 41073

خلاصه مطلب:

آدرس: خیابان جانبازان غربی، حد فاصل بزرگراه امام علی (ع) و خیابان کرمان، جنب بوستان تمدن، باغ موزه مینیاتور 

شماره تماس: 26142114


ساعات بازدید عموم: همه روزه 8 صبح تا 8 شب

مکان: منطقه 8- ناحیه 3
سال تاسیس: 1392
مساحت: حدود 3 هکتار
تلفن:
 26142141

پیشینه

یکی از نکات مهمی که سازمان پارکها و فضای سبز شهر تهران در طراحی بوستان ها مد نظر قرار داده توجه به عناصر بومی وفرهنگی کشورمان و ساخت بوستان هایی است که علاوه برالزامات و امکانات زیست محیطی واجد رویکرد فرهنگی شاخص نیز باشند.

در همین راستا و با عنایت به لزوم آشنا نمودن شهروندان با میراث فرهنگی کشورمان سازمان پارکها اقدام به مطالعه، طراحی و احداث اولین بوستان مینیاتور شهر تهران در محدوده شهرداری منطقه 8 نمود که ماکتهای 12 اثر ثبت شده در فهرست یونسکو در آن جانمایی گردیده است.

ساخت ماکتهای مینیاتوری فضای باز اولین بار در کشورمان به انجام رسیده است. پیش از این، تکنولوژی ساخت این گونه ماکتها در انحصار چند کشور غربی بود وآخرین پارک مینیاتور در شهر استانبول کشور ترکیه با مشارکت غربی ها احداث گردیده است.

سازمان پارکها و فضای سبز شهر تهران در سال 1391 با چاپ فراخوان اقدام به شناسایی تعیین صلاحیت سازندگان ایرانی نمود و با توفیقات الهی کار ساخت ماکتهای بوستان باغ موزه مینیاتور به هنرمندان ایرانی واگذار گردید.

اطلاعات توصیفی

ویژگیهای طراحی بوستان

ابعاد اصلی طراحی بوستان باغ مینیاتور از روح هندسی باغهای ایرانی در ترکیب با استانداردهای پارک مینیاتوری الهام گرفته است که ماکتها در غالب ویژگیهای شکل طبیعی زمین و نواحی جغرافیایی که آثار انتخاب شده در آنها مستقر میباشند و با توجه به جهات جغرافیایی بناها در محیط اصلی خود استقرار یافته اند، در فاز اول ماکت مینیاتوری، 12 اثر تاریخی زیر که هم اکنون در فهرست آثار جهانی ثبت شده اند با مقیاس یک بیست و پنجم اندازه واقعی در بوستان استقرار یافته اند:

تخت جمشید، چغازنبیل، میدان امام ره (نقش جهان) اصفهان، پاسارگاد، تخت سلیمان، گنبد سلطانیه، ارگ بم، کلیساهای ارامنه، کوه و کتیبه بیستون، مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی، بازار تبریز، آبشارهای شوشتر

شایان ذکر است که در فاز دوم توسعه، ماکتهای مینیاتوری گنبد قابوس، مسجد جامع اصفهان، کاخ گلستان و بوستان دستکند میمند کرمان و دیگر باغهای 9 گانه ایرانی اجراء خواهند گردید.

ورودی ها

ورودی پیاده در بوستان مینیاتوری جنب بوستان تمدن(گلبرگ) احداث گردیده است، همچنین یک ورودی سواره جهت سرویس اضطراری از خیابان کرمان برای مجموعه پیش بینی شده است.

فضای سبز
 
در ردیف دو طرف معابر بوستان از گونه های لیکوستروم پیوندی و مورد پیوندی استفاده شده که فرم درختی دارد، حدود 70 درصد گیاهان استفاده شده همیشه سبز و 30 درصد آنها خزان پذیر می باشند. انواع گیاهان غالب کاشته شده شامل گونه های زیر می باشد:

چنار، ماگنولیای سبز، بلوط خزان شونده، میخک هندی ابلق، افرای چینی، مورد پیوندی، گوجه گل، سنجد همیشه سبز، یاس هلندی(لیکوستروم پیوندی)، ژینکگو، سدروس،کاج موگو و ...

سیستم آبیاری بوستان

شامل یک مخزن 600 متر مکعبی جهت ذخیره آب و یک ایستگاه پمپاژ دور متغیر جهت صرفه جویی در مصرف آب و برق میباشد.

ابنیه و امکانات بوستان

- تاسیسات الکتریکی (تلفیقی از پایه چراغهای خورشیدی (سولار) و پایه چراغهای متصل به برق شرقی با استفاده از لامپهای ال ای دی و کم مصرف)

- طراحی و اجرای مبلمان بوستان شامل: نیمکت، آبخوری، نرده، تابلوهای هدایتگر، کتیبه های بوستان مینیاتور

- ساختمان گالری به مساحت 750 متر مربع جهت ایجاد نمایشگاه دائمی میراث فرهنگی

- کتابخانه- فروشگاه محصولات فرهنگی- چایخانه- مونیتورینگ- سرویس بهداشتی- مجموعه ورودی شامل نگهبانی  

براي اشتراک (subscribe) شما بايد يک کاربر ثبت شده باشيد. Skip Navigation Links.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir