جستجو
Menu

لاله

نام علمی :  Tulipa

نام انگلیسی : Tulip

خانواده :  Liliaceae

جنسی از گیاهان پیازی بهار گلده که به منظور گلهای ایستاده ی زیبا و درخشان پرورش داده می شوند. از هر پیاز چند برگ کشیده بلند یا سرنیزه ای شکل به رنگ سبز تا سبز مایل به خاکستری بر روی ساقه ظاهر می شوند. گلها دارای 6 گلبرگ ( اجزاء گلپوش )  معمولا نو کدار و دارای لکه ای در داخل و 6 پرچم، گاهی نیز پرپر هستند یعنی از چند ردیف گل پوش تشکیل یافته اند. گستردگی گیاه متغیر و بلندی آن حداکثر 20 سانتی متر است.                                                  

 

 
اکثر انواع لاله مقاوم به سرما هستند، گر چه موارد استثناء نیز وجود دارد. لاله بومی مناطق شرقی، غربی و مرکزی آسیا، شمال آفریقا و اروپاست. لاله های بومی ایران که در بسیاری از مناطق کوهستانی به طور طبیعی می رویند اصل و منشاء بسیاری از ارقام اصلاح شده ی امروزی هستند. حدود 100 گونه از جنس لاله وجود دارد و تا کنون تعداد بسیار زیادی هیبرید و واریته پرورش داده شده است .

نیاز های محیطی

این گیاه نیازمند مکانی آفتابی، دور از باد، و خاک حاصلخیز با زهکش خوب ( 50 %  ماسه ) و غنی از هوموس است.
در مناطق با تابستان گرم به خوبی رویش می یابد .
 در مناطق سرد و مرطوب می توان پیازها را پس از خشک شدن برگها خارج کرد و در یک مکان خشک برای کاشت دوباره در پاییز نگهداری کرد.

دما:  مقاوم به سرما –  دمای ایده آل برای ریشه دهی9 درجه سانتی گراد و برای رشد 15 - 18 درجه سانتی گراد است.
 پیازهای فورسه شده نباید در محیط خیلی گرم نگهداری شوند، گرما باعث عدم تشکیل گل می شود.
 بهتر است در یک مکان خنک نگهداری شوند.

رطوبت: معمولا" نیازی به رطوبت هوا ندارد.

مکان: مکان آفتابی و خاک با زهکش خوب – در طی دوره ی ریشه دهی تاریکی کامل و از زمان ظاهر شدن جوانه ی گل نور زیاد لازم است. پس از باز شدن گلها می توان در داخل منزل در هر محلی قرار داد.

آبیاری و تغذیه: در محیط داخل آبیاری متوسط کافی است. اگر بخواهیم پیاز ها را برای سال آینده دوباره استفاده کنیم لازم است در زمان رویش در بهار با استفاده از کود عمومی 10-10-10 تغذیه  صورت گیرد.

کاشت و مراقبت: در اوایل، اواسط یا اواخر پاییز ( به ترتیب از اقلیم های سرد تا معتدل و گرم ) پیاز ها را می توان در خاک مناسب کاشت به نحوی که یقه ی پیاز زیر خاک باشد. (کاشت عمیق در گلدان غیر عملی است.) افزودن کود مخصوص گیاهان پیازی یا پودر استخوان در زمان کاشت پیاز مفید است اما الزامی نیست. گلدان را در فضای آزاد و در محلی بدون باد قرار داده و با مالچ یا ماسه  به ضخامت حداقل 5 سانتی متر می پوشانیم. اگر دسترسی به باغ یا باغچه نباشد می توان گلدان ها را در انبار تاریک و خنک نگه داشت. ( دوره ی سرما و تاریکی مطلق برای رشد ریشه از 10 تا 8 هفته بسته به واریته متغیر است.) دمای 9 درجه سانتی گراد برای ریشه دهی ایده آل است . خاک گلدان ها را باید مرطوب نگه داشت ولی از آبیاری زیاد خودداری کرد. وقتی که جوانه ها به بلندی cm 4-5  ظاهر شدند، بایستی گلدان را به محلی با نور ملایم منتقل و در دمای 15 درجه سانتی گراد  ترجیحا در گلخانه یا پاسیو نگهداری کرد. برای اینکه جوانه ها خشک نشوند می توان گاهی گلدان ها را با کیسه ی پلاستیکی پوشاند. پس از اینکه جوانه ها رنگین شدند می توان گلدان را به داخل (محیط روشنتر با دمای  18 درجه سانتی گراد) منتقل کرد. هر چه دمای داخل خنک تر باشد گل ها دوام بیشتری خواهند داشت.

تکثیر: کاشت پیازها در پاییز و کاشت بذر در بهار یا پاییز که این روش منجر به تولید کولتیوارهای جدید می شود و چندین فصل رویش برای رسیدن به مرحله ی گلدهی به طول می انجامد. امروزه به منظور تولید انبوه کولتیوار های لاله از روش کشت بافت نیز در محیط های آزمایشگاهی استفاده می شود.

ارقام

لاله هایی که برای محیط های داخل منزل مناسب اند هیبرید های کوتاه قد هستند که در گروه های Single Earlies و  Double Earlies طبقه بندی می شوند. گونه های  T.greigii و  T.kaufmanniana نیز دارای واریته های مناسبی برای پرورش در منزل هستند. لاله های بلند قد که بسیار رنگارنگ نیز هستند بیشتر به عنوان گلهای شاخه ای استفاده می شوند و برای کاشت گلدانی و نگهداری در منزل مناسب نیستند.

 Single Early  به بلندی cm 22 -40 ، گلها نسبتا کوچک که کاملا  باز می شوند:

زرد و قرمز  Keizerskroon   ،قرمز Brilliant Star  ،صورتی Princess Margaret

 Double Early به بلندی  cm 22 -40 ، گلها پرپر با گلبرگهای با دوام ، گاهی چیندار:

صورتی   Peach Blossom ، نارنجی Orange Nassan ،  قرمز Scarlet Cardinal      

Darwin Tulip  به بلندی  cm 75-60  ، دارای گلهای بسیار بزرگ :

قرمز Apeldoorn  ، زرد و قرمز  Striped Apeldoorn  ، طلایی Sunkist     

Lily-flowered Tulip  به بلند   cm 50-60 ، گلها بلند با گلبرگهای نوکدار برگشته :

زرد  West Point ، صورتی China Pink  ، قرمز و زرد Aladdin   


T.kaufmanniana
  به بلندیcm  15-25  یا لاله نیلوفر آبی- گلبرگها نوک دار ، باز و گسترده در آفتاب: سفید و قرمز The First  ، قرمز و زرد Stresa  

T.greigii   به بلندیcm20-30  ، برگها دارای رگه های طولی یا خالدار:
قرمز Red Riding Hood ، کرم و قرمز Plaisir


تعداد مشاهده: 4998
1390/9/22
print
  نظرات

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir