جستجو
Menu

تاریخچه

شهر تهران كه از ديرباز و پيش از انتخاب آن به پايتختي در دوران قاجاريه به عنوان منطقه‌اي خوش آب و هوا و داراي باغات سرسبز شهرت داشت، با تمركز تشكيلات و سازمان‌ هاي دولتي در آن به كانون پرجنب و جوش فعاليت اقتصادي حیات خود قدم گذارد.

 
اعتدال طبيعت و گستردگي اين فرش پر نقش در دامان مهربان البرز، اين امكان را فراهم آورده بود تا تراكم اوليه ناشي از رشد شهرنشيني، بر چهره شهر و آداب و شيوه زندگي ساكنان آن خدشه‌اي وارد نسازد اما طي دهه‌ هاي بعد و در پي گسترش توام با شتاب روند شهرنشيني، شكلات گوناگوني رخ نمود كه باعث اتخاذ تدابير ويژه و بهره‌گيري ازترفند هايي در جهت ساماندهي فضاي سبز و پيشگيري از نابودي طبيعت درون شهري گرديد. در همين راستا, طرح ايجاد تشكيلاتي بنام " اداره باغات " ارائه و در سال 1339 به اجرا درآمد.
در سال 1340 با افزایش حوزه مسئولیت، نام آن به اداره امور پارکها و میادین تغییر یافت. در سال 1342 با گسترش تعداد پارکهای شهری و توسعه وظایف اداره مذکور، ساختار آن به سازمان تغییر یافت و به عنوان سازمان پارکها فعالیت خود را ادامه داد. سازمان از سال 1369 علاوه بر برنامه‌ريزي و اجراي سياست‌ هايي در زمينه بهره ‌وري ازشيوه ‌هاي علمي نگهداري و توسعه كلان فضاي سبز, به نظارت مستقيم بر مجموعه فضاي سبز شهر تهران همت گماشت و به موازات آن, توسعه و گسترش كمربند سبز پيرامون شهر تهران را در دستور كار خود قرار داد. و در سال 1370 تشکیلات جدید آن تحت عنوان سازمان پارکها و فضای سبز شهر تهران مورد تصویب وزارت کشور قرار گرفت و در سال 1393 بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران و ابلاغ اساسنامه جدید نام آن به "سازمان بوستانها و فضای سبز شهر تهران" تغییر یافت.
برگزاري دوره ‌هاي آموزشي جهت ارتقاء دانش دست‌اندر كاران فضاي سبز، چاپ و نشر كتب و دستورالعمل‌ هاي كاربردي و تخصصي و نيز اجراي طرح ‌هاي تحقيقاتي با عناوين مرتبط با تنگناهاي موجود در امر توسعه و نگهداري فضاي سبز هم در برنامه كار سازمان گنجانيده شد.
طراحي و اجراي پروژه ‌هاي كلان پارك‌ سازي با هدف الگو سازي و ترويج جديدترين شيوه ‌هاي طراحي فضاي سبز و نيز پروژه بزرگ طرح جامع آب خام فضاي سبز شهر تهران كه بر اساس آن آبياري كليه سطوح فضاي سبز با آب خام صورت خواهد گرفت از ديگر برنامه ‌هاي مهم سازمان مي‌باشد كه اجراي آنها نقش مهمي در ارتقاء كيفيت و كميت فضاي سبز شهر تهران خواهد داشت. هم اكنون واحد هاي مختلف سازمان بوستانها و فضاي سبز شهر تهران با تلاش پيگير، گام ‌هاي بلندي را در مسير نگهداري و توسعه فضاي سبز شهر تهران، برمي دارند.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir