جستجو
Menu
عملکرد سال 1389
New Page 2

اهم پروژه های بهره برداری شده سازمان بوستانها و فضای سبز شهر تهران درسال 1389

      آدرس   

واحد اجرایی  

حجم

 واحد

سال پایان

سال شروع

 عنوان پروژه     


اتوبان چمران حد فاصل اتوبانهای حکیم و همت-ضلع غربی دانشگاه تهران 

معاونت فنی وعمرانی 

11 

هکتار 

89 

87 

اراضی ژئوفیزیک دانشگاه تهران 
حاشیه بزرگراه چمران

معاونت فنی وعمرانی-معاونت فضای سبز 

 6

 هکتار

 89

 88


احداث فضای سبز حاشیه بزرگراه چمران-نیایش تا
سئول

حاشیه بزرگراه شهید باکری 

معاونت فنی وعمرانی 

 7

 هکتار

 89

 88


احداث فضای سبزحاشیه بزرگراه شهید باکری

اتوبان رسالت-ضلع شمال مترومصلی 

 معاونت فنی وعمرانی

 6

 هکتار

 89

 88


احداث فضای سبزمجتمع امام(ره)
 

خیابان آزادی- انقلاب،خ شریعتی-خ مدرس-خ مقدس اردبیلی- خ باهنر-خ ملکی-خ زعفرانیه 

 معاونت آموزش وپژوهش

 25000

 عدد

 89

 88

پلاک کوبی درختان7خیابان بزرگ شهر تهران 

بوستان شهر-بوستان گفتگو- بوستان ملت-بوستان آزادگان

 معاونت آموزش وپژوهش

 18000

 عدد

 89

 88

پلاک کوبی 4بوستان شهری 

میدان آرژانتین- ابتدای خ بیهقی 

 معاونت آموزش وپژوهش

 1000

 جلد

 89

 88

چاپ کتاب مهندسی سایت 
منطقه8 

 معاونت فنی و عمرانی

 -

 هکتار

 89

 88

باغ راه سازی 

منطقه18بلواریافت آبادشرقی جنب بوستان بزرگ نرگس
 

 معاونت فنی و عمرانی

 1

 هکتار

 89

 89

بوستان خلیج فارس منطقه18 

بزرگراه نواب پس از پلهای شهید حق شناس دست راست
 

 معاونت فنی و عمرانی

 2

 هکتار

 89

89 

بوستان قرآن منطقه17 

خیابان جوادیه-پل جدید الاحداث
 

 معاونت فنی وعمرانی

 4

 هکتار

 89

89 

پل جوادیه 

اتوبان شهید دوران محل سابق لشکر27سپاه 

 معاونت فنی وعمرانی

 6

هکتار 

 89

89 

دهکده مقاومت 

خیابان استاد حسن بنا
 

 معاونت آموزش وپژوهش

 10

 مترمربع

89 

 89


احداث دیوار سبز در حیات منزل یکی از شهروندان 

 
درمحدوده منطقه 5 شهرداری تهران دردامنه های جنوبی البرزواقع درشمال پارک کوهسار مشرف به روستای سولقان وپارک جنگلی کوهسار 
 

توسعه جنگل وکمربند سبز

 250

هکتار 

 89

  پروژه جنگلکاری سولقان فاز2 

شمال اتوبان تهران-کرج ودردامنه های البرز و در محدوده منطقه 22شهرداری تهران مشرف به جنگلکاری وردآورد 

توسعه جنگل وکمربندسبز 

 400

هکتار 

 89

  پروژه جنگلکاری وردآورد فاز3 

اراضی حدفاصل گلاب دره و جمشیدیه تا ارتفاعات کلک چال
 

توسعه جنگل وکمربندسبز 

 150

 هکتار

 89

  اراضی جماران 

جاده خاوران-اراضی واقع درشمال شهرک مسعودیه وروستای مسگرآباد 

 توسعه جنگل وکمربندسبز

250 

هکتار 

 89

  ارتفاعات شمال شهرک مسعودیه 

منطقه20،شمال:تپه های الله اکبر،شرق:اراضی کلاغائیه،غرب:پروژه دوتویه فاز یک، جنوب:جاده روستای دوتویه 

 توسعه جنگل وکمربندسبز

 

 هکتار

 89

  دو تویه فاز2 

ارتفاعات مشرف به پارک جمشیدیه (حصارک نیاوران) 

توسعه جنگل 
و کمربند سبز

 3000

هکتار

 89

  طرح آبخیزداری شمال تهران 

این پروژه بخشی از پارک ملی خجیر محسوب گردیده واز جنوب و غرب به جاده پارچین واراضی صنایع دفاع-ازشرق به رودخانه جاجرود واز شمال به جاده تهران دماوند 

توسعه جنگل و کمربند سبز

 700

هکتار

 89

  پروژه نگهداری جنگلکاری خجیر فازیک 

جنوب شهر تهران در مسیرجاده قدیم قم- تهران بعد از مرکز تخلیه زباله 

 توسعه جنگل کمربند سبز

 590

 هکتار

 89

  پروژه جنگلکاری اراضی سازمان بازیافت 

دانشگاه دفاع ملی 

 توسعه جنگل وکمربند سبز

 12

 هکتار

 89

 
نگهداری فضای سبز دانشگاه دفاع ملی
 

معرفی تعدادی از پروژه های افتتاح شده توسط سازمان بوستانها و فضای سبز شهر تهران در سال 1389

احداث فضای سبز حاشیه بزرگراه چمران ـ نیایش تا سئول:

بزرگراه شهید چمران شریانی شمالی - جنوبی است که در غرب تهران واقع شده است. این محور از امتداد بزرگراه شهید مدرس در تقاطع پارک وی آغاز می‌شود. این بزرگراه پس از عبور از جنوب محله‌های ولنجک و اوین به سمت جنوب امتداد می‌یابد. این بزرگراه پس از عبور از محله‌هایی چون شهرک غرب، ونک، ملاصدرا، امیرآباد، نصر ، شهرآرا و ستارخان نهایتا به میدان توحید ختم می‌شود. این بزرگراه در طول مسیر خود با بزرگراه یادگار امام، بزرگراه نیایش، بزرگراه شهید همت، بزرگراه آیت الله حکیم و بزرگراه جلال آل احمد تقاطع دارد که به وسیله زیرگذر از تمامی آن ها می گذرد  محور نیایش تا سئول در این محور به طول تقریبی  یک کیلومتر قابلیت اجرای حدود 3.4 هکتار فضای سبز را در بدنه خود دارا میباشد . بدین منظور این سازمان از تاریخ 88/12/10 لغایت 89/1/20  با اجرای یکی از سنگین ترین عملیات اجرایی در مدت زمان یکماه این کار را به اتمام برساند. این پروژه در دو بخش فنی ، معماری و فضای سبز به اجرا درآمد. امروزه، و با پیدایش جنبش­های محیط زیستی و دیدگاه­های کل­نگر نسبت به مسائل محیطی، و توجه به راهکارهای مرتبط با عناصر طبیعی در طراحی شهری، نقش چند گانه سبز راه­ها در محیط­های شهری، به عنوان عناصر زنده و کارا، در افزایش کیفیت­های زیست­پذیری شهر، مشخص شده است. سبز راه­ها در شهرهای امروزی، کمتر به صورت منفرد مطرح هستند؛ غالباً، مجموعه­ای از سبز راه­ها به عنوان شبکه سبز راهی در مقیاس­های مختلف محله ­ای، ناحیه ­ای، منطقه­ای، شهری و فرا شهری و حتی کشوری برنامه ­ریزی و طراحی می­شوند.

 
 
 

 پروژه احداث فضای سبز در اطراف بزرگراه شهید باکری:

بزرگراه شهيد باكري به‌عنوان يكي از مهم‌ترين شريان‌هاي شهري در غرب تهران ودر امتداد جنوب و شمال تهران کشیده شده است . اینبزرگراه واقع در محدوده ستاري جنوب و آيت الله کاشاني واقع بوده و ارتباط محورهاي مهمي چون نيايش، همت، حكيم، آيت‌الله كاشاني، فردوس و بزرگراه تهران-كرج را برقرار می کند. طول کامل آن در حدود 33 کیلومتر و محل اجرای پروژه حدفاصل بزرگراه شهید آبشناسان تا بزرگراه شهید همت به طول تقریبی 1100 متر و در دوطرف ضلع غربی و شرقی آن قرار دارد. در مجموع در حدود 6.6 هکتار فضای سبز در اطراف این بزرگراه در پروژه مذکور  به بهره برداری رسیده است.سبز راه­ها، می­توانند در حفاظت و مدیریت فضاهای باز حاشیه شهر و لبه­ های شهری و طراحی شهرک­های مسکونی مؤثر واقع شوند. علاوه بر این، شبکه سبز راه­ها را می­توان به عنوان بخشی از زیرساخت سامانه حمل و نقل پایدار یک شهر، مورد توجه قرار داد و نقش چند عملکردی آن را در شبکه­های مختلف وابسته به فعالیت­های شهری، لحاظ نمود. علاوه بر جنبه­های زیستی و عملکردهای سبز راه به عنوان دالان­های اکولوژیک در بستر شهری و نقش مؤثر آن­ها در مدیریت آب­های سطحی و سیلاب، سبز راه­ها می­توانند در اتصال جاذبه ­های گردشگری و ارتقاء کیفیت­های بصری محوطه­ های تاریخی و میراث فرهنگی و تفرجگاه­ها، مفید باشند.


  

بزرگراه باکری قبل و بعد از عملیات احداث فضای سبز

پلاک کوبی درختان 7 خیابان  و 5 بوستان بزرگ شهر تهران :

کلیه درختان را می توان با مشخصات ظاهری نظیر محل قرارگیری، سن و غیره تا حدی از یکدیگر متمایز نمود اما در جایی که نیاز به اطلاعات دقیقتری در مورد درخت باشد نظیر وضعیت سلامتی، سن، سابقه بیماریها و ... این اطلاعات کارگشا نیستند.در گذشته در بسیاری از مناطق و کشورها از روش های شناسایی درختان نظیر پلاک و سایر علامت گذاری ها استفاده می شده است. روشهای شناسایی سنتی و قدیمی کمکی از نظر نگهداری سوابق سلامتی و وضعیت درخت نمی کنند و بعضا پلاکها شرایط ناخوشایندی را نیز برای درخت ایجاد می کنند ضمنا در این سیستمها درصد نسبتا بالایی خطا نیز در هنگام جمع آوری اطلاعات وجود دارد..اجرای این طرح در خیابانهای آزادی - انقلاب، خیابان شریعتی - خیابان مدرس- خیابان مقدس اردبیلی - خیابان باهنر - خیابان ملکی - خیابان زعفرانیه و بوستانهای شهر ، لاله ، ملت ، آزادگان و گفتگو با خدمات ذیل صورت گرفته است.

تهیه تگ هایID RF به تعداد 45000 عدد که به شکل میخ جهت نصب در درون درختان و شکل مناسب برای نصب بر روی درختچه ها

- تگ ها از نوع passive بوده و 10سال ضمانت کار برای تگها الزامی است .

- اجرا بصورت کامل پس از شناسایی بر روی نرم افزار نمایش و گزارش گیری از اطلاعات جمع آوری شده (تحت windows) امکان ارسال اطلاعات برنامه های ارائه شده به محیط های دیگر نرم افزاری مانند  Access Excelو موارد مشابه .

آموزش کاربران در حد مطلوب وپشتیبانی سخت افزاری حداقل 10سال از طرف مجری پس از انجام پروژه

 

نگهداری و توسعه فضای سبز مجتمع امام خمینی(ره) :

مجتمع امام خمینی(ره) با مساحتی حدود هفتاد هکتار که حدوداً شانزده هکتار از آن را فضای سبز تشکیل می دهد در مرکز اداری و تجاری تهران قرار گرفته است که با توجه به خاطرات تاریخی( محل وداع با امام راحل(ره)) جایگاه ویژه ای در بین مردم ایران علی الخصوص شهروندان تهرانی دارد  از اینرو برای اینکه شهروندان به هنگام بازدید از این مکان به مناسبتهای مختلف ( اعیاد مذهبی و نمایشگاه های گوناگون ) محیطی سبز و خرم و آرام را تجربه کنند این سازمان با کاشت گونه های مختلف گیاهی – درختان – درختچه ها – گیاهان پوششی و گلهای فصل سعی در تبدیل این محیط بعنوان نگینی سبز در شهر تهران اقدام نموده است . منبع تامین آب فضای سبز قنات مدرس می باشد که با ذخیره در استخر و پمپاژ در سیستم آبرسانی این مهم به انجام می رسد.

انجام عملیات به زراعی همانند آبیاری چمن ، آبیاری درختان ، درختچه ها ، گلهای فصلی و دائمی، استفاده از سموم علفکش جهت از بین بردن علفهای پهن برگ ( مثل شبدر ) داخل چمن، استفاده از نیروی کارگری جهت علفکشی داخل چمن و علفزنی باغچه های گل رز و درختچه های کلیه پستها ، استفاده از سموم شیمیایی جهت مبارزه با آفات گیاهی ، چمن زنی دوره ای توسط دستگاه چمن زن ، حاشیه زنی علفهای داخل جنگلها توسط دستگاه حاشیه زن بصورت دوره ای – نظافت روزانه کل محوطه  از اهم اقداماتی است که بصورت ادواری در جهت حفظ و زیبایی این مکان انجام میشود.

کارکرد ویژه : این محل بدلیل قرار گیری در مرکز شهر و مرکز اداری و تجاری تهران از لحاظ تعدیل درجه حرارت و ایجاد کریدور و دالان هوایی مطبوع بسیار حائز اهمیت میباشد.

 فضای سبز پل جوادیه :
تسهیل در عبور و مرور محدوده جنوبی منطقه 11که ارتباط مستقیم با مراکز مهم تجاری جنوب منطقه (از قبیل بنکداری های خیابان انبار نفت و رباط کریم ،موتور سیکلت و دوچرخه فروشی های خیابان مولوی و میدان رازی و ... )را دارند به همراه دسترسی روان به ایستگاه راه آهن و خیابان های ولی عصر(عج) و کارگر به عنوان شریان های مرکزی شهر تهران از جمله مزایای اقتصادی راه اندازی این پل است که رونق اقتصادی را برای شهروندان در پی خواهد داشت؛.پل جدید جوادیه در راستای تعیین امکان هدایت ترافیک به سمت میدان بهمن و کاستن از بار ترافیکی منطقه جوادیه و راه آهن و همچنین در راستای تامین تقاطع های غیر همسطح دسترسی جوادیه و میدان راه آهن و نیز دور برگردان اتوبان یادگار امام عملکرد مثبتی خواهد داشت بعد از افتتاح پل و اتصال مسیر اتوبان یادگار امام بار ترافیکی مناطق 11 و 16 شهرداری به صورت مناسب و متعادل از میدان حق شناس به سمت جنوب و شرق منتقل خواهد شد.همچنین وجود تقاطع های غیر همسطح ، امکان دستیابی به مناطق مسکونی موجود و شریان های اصلی شهر را با کمترین تداخل ترافیکی تسهیل خواهد کرد ودسترسی از محورهای بزرگراهی بعثت ،نواب صفوی ،یادگار امام ،خیابان شوش و خیابان زمزم به یکدیگر به آسانی و با صرف زمان کمتری انجام خواهد شد.به منظور ایجاد منظر زیبا در این مسیر، کاشت فضای سبز برروی رفیوژ میانی  و بدنه پل انجام شده است و در انتهای پل جوادیه یک معبر به عرض 6 متر و به طول یک کیلومتر با کاشت درختان آراسته شدکه با کاشت فضای سبز در رفیوژ میانی و بدنه  پل جوادیه ،علاوه بر زیبا سازی منظر شهری ، مسیرهای پرتردد به شکل خوبی از هم جدا می‌شوند که به ایمنی در رفت و آمد خودروها نیز کمک می‌کند.

 


نگهداری فضای سبز دانشگاه دفاع ملی 

   در اين دانشگاه سازمان بوستانها با احداث فضاي سبز و نگهداري آن سعي در بوجود آوردن محيطي سرسبز ، خرم و باطراوت جهت بهره مندي پرسنل و مراجعه كنندگان به دانشگاه بطور مستقيم و مجتمع هاي اطراف بطور غير مستقيم نموده است . منبع آبي آن يك حلقه چاه مي باشد كه با پمپاژ آن به سيستم آبياري فضاي سبز محوطه انجام مي گردد . فضاي سبز مجموعه حدود 12 هكتار مي باشد .با توجه به آموزشي و نظامي بودن محيط وجود فضاي سبز با طراوات و شاداب مي تواند از فشــار زیادی از تنشهاي حاصل از آن بكاهد و آرامش روح و روان را جهت استفاده كنندگان به ارمغان بياورد .

 مساحت : حدود 12 هکتار

فعالیتهای انجام شده :

آبیاری مستمر – چمن زنی – کوددهی و کودپاشی با انواع کودهای دامی – شیمیایی و ارگانیک – هرس درختان عملیات به زراعی شامل کندوکوب – احداث تشتک و . . . . هرس فرم درختچه ها – علف کشی – حذف شاخه های خشک گلکاری – کاشت نشاء فصل نگهداری تاسیسات آبرسانی – ترمیم ترکیدگی لوله که طبق برنامه پیش بینی شده فعالیتها در نظر گرفته شده تا پایان سال 1389  انجام شده است .

 

 
پروژه جنگلکاری سولقان فاز 2

مساحت پروژه : 250 هکتار از مجموع 5700 هکتار طرح گردشگری کوهسار

موقعیت پروژه : در محدوده منطقه 5 شهرداری تهران دردامنه های جنوبی البرز واقع در شمال پارك كوهسارمشرف به روستاي سولقان و پارك جنگلي كوهسار

شرایط اقلیمی : اقلیم نیمه خشک بوده وحداقل میزان بارندگی حدود 300 میلیمتر و حداکثر حدود 450 میلمتر

پوشش گیاهی منطقه :

غالباً از گیاهان نیمه استپی همانند گون، استیپا ، کلاه میرحسن ، چوبک ، درمنه دشتی و درمنه برفی و از گونه های درختی و درختچه ای نظیر بادام کوهی ، تنگرس ، پسته وحشی ، زرشک ، شیرخشت و زالزالک و..... نام برد.

سیستم کاشت : احداث بانكت بر روي خطوط تراز و حفر گود به فواصل 4*4 متر

گونه های کاشته شده :  سرو نقره ای ، سرو خمره ای ، کاج تهران ،داغداغان ، عرعر ، اقاقیا ، توت نرک و پسته

منابع تامین آب : برداشت آب از چاههای موجود در سطح منطقه

کارکرد ویژه : توسعه و تکمیل کمربند سبز پیرامون شهر تهران ، تعدیل آب و هوا و درجه حرارت ، ایجاد تنوع زیستی گیاهی و جانوری ، جلوگیری از توسعه بی رویه شهر


پروژه جنگلکاری وردآوردفاز3

مساحت پروژه : 400 هکتار

موقعیت پروژه : شمال اتوبان تهران - کرج و در دامنه جنوبی کوههای البرز و در محدوده منطقه بیست و دو شهرداری تهران  مشر ف به جنگلكاري وردآورد

پوشش گیاهی :

پوشش قالب منطقه را گیاهان نیمه استپی همانند گون ، کلاه میرحسن ، چوبک ، جاروی سفید ، درمنه و از گونه های درختی و درختچه ای می توان از بادام کوهی ، تنگرس ، پسته وحشی ، بنه را نام برد.

منابع آبی : آب مورد نیاز پروژه از یک حلقه چاه عمیق موجود در منطقه توسط تانکر و شیلنگ آبیاری گردید.

روش جنگلکاری : جهت کاشت درختان در مناطقی که شیب دامنه زیاد می باشد با ایجاد بانکت به فواصل 5 متر از یکدیگر در روی خطوط تراز و حفر گودال به ابعاد 60×60 به فواصل 4 متر از یکدیگر صورت پذیرفته است.

گیاهان کاشته شده در طرح: کاج تهران ، سرو نقره ای ، سرو خمره ای ، گردو ، پسته ، سنجد، توت نرک ، اقاقیا ، عرعر ، داغداغان ، زالزالک ، ارغوان

کارکرد ویژه : توسعه و تکمیل کمربند سبز پیرامون شهر تهران ، تعدیل آب و هوا و درجه حرارت ، ایجاد تنوع زیستی گیاهی و جانوری ، جلوگیری از توسعه بی رویه شهر

 

اراضي جماران

مساحت : 150 هکتار

محل اجرا: اراضي حد فاصل گلاب دره و جمشيديه تا ارتفاعات كلك چال

توپوگرافی : این منطقه کوهستانی و دارای شیب بیش از 25درصد و ارتفاع 1800 تا 2400 متر از سطح دريا ميباشد  .

خاکشناسی :  :بیرون زدگی های سنگی مشاهده می گردد  . وغالب  بافت خاک لومی – شنی ميباشد

پوشش گیاهی : گون ،ریش بز، کلاه میرحسن، بومادران، کنگر وانواع گیاهان گرامینه و گراس ها.

گیاهان در نظر گرفته  شده در طرح : کاج سیاه ،کاج تهران ،سرونقره ای ، اقاقیا، توت نرک ، عرعر ، ارغوان

روش آبیاری : استفاده از چشمه های موجود در ارتفاعات و جمع آوری آن در مخزن و اجرای عملیات لوله گذاري در سطح عرصه

کارکرد ویژه : توسعه و تکمیل کمربند سبز پیرامون شهر تهران ، تعدیل آب و هوا و درجه حرارت ، ایجاد تنوع زیستی گیاهی و جانوری ، جلوگیری از توسعه بی رویه شهر

 

نگهداری فضای سبز موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

مساحت : 11 هکتار واقع در منطقه : 6

وضعیت : پروژه اتمام و تحویل منطقه گردید

اقدامات : عملیات نگهداری شامل آبیاری – تغذیه – هرس – سم پاشی – نظافت و  . . . .

زهکشی اراضی ژئوفیریک دانشگاه تهران

مساحت : 11 هکتار

وضعیت : پروژه اتمام و تحویل منطقه گردید .

اقدامات : با توجه به بافت دژ منطقه و لزوم آبیاری فضای سبز ، با انجام عملیات زهکشی ( حفر ترانشه – لوله گذاری )

نصب پست کامپکت موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

خرید و  نصب پست کامپکت 20 کیلو ولت به منظور برق رسانی ایستگاه پمپاژ منبع آب

 طرح آبخيزداري شمال تهران :

موقعیت : ارتفاعات مشرف به پارك جمشیدیه (حصارک نیاوران )

شرح عملیات : عملیات مهندسی آبخیزداری مجموعه ای از عملیات است  که به منظور ایجاد بستر مناسب عملیات بیولوژیک ، حفظ تعادل یا ایجاد تعادل در بستر جریان آبراهه ها از طریق شکستن شیب یا کاهش سرعت جریان و کنترل فرسایش و رسوب ، جمع آوری و تامین آب بصورت مستقیم و غیر مستقیم ، کنترل سیل احداث می گردد و عمدتاً دارای اهداف چند منظوره می باشد . خلاصه اهداف به شرح ذیل است :

1-             کنترل فرسایش و رسوب و کاهش خسارت ناشی  از آن

2-             افزایش قدرت نفوذ پذیری آب در خاک و بهبود منابع آب و خاک

3-             جلوگیری از بروز سیلهای مخرب و کنترل آن

درطرح آبخیزداری شمال تهران مجموعه عملیات ذیل صورت می پذیرد :

1-             احداث بندهای خشکه چینی : این سازه ها عموماً در آبراهه های درجه یک و دو احداث می گردد مهمترین عامل محدود کننده اجرای آنها سازندهای زمین شناسی ، فراوانی سنگ ، شیب متوسط بعلاوه امکان دسترسی است . ارتفاع این سازه ها عموماً 1 تا 5/1 متر می باشد .

2-             بند های گابیونی : گابیون از چیدن سنگ در لبه هایی از تور سیمی تشکیل شده است . گفته می شود این سازه ها از دو قسمت تشکیل شده اند ( تور سیمی گالوانیزه و سنگ ) 

شرح عملیات: عملیات احداث سازه های سنگی_ گابیونی به میزان 465 متر مکعب  در نقاط سیل خیز و داخل آبراهها صورت گرفته و همچنین عملیات احداث بندهای خشکه چینی به میزان 127 مترمکعب در مسیر آبراهه های فرعی انجام پذیرفته و عملیات آپرون سازه 98 مترمکعب صورت پذیرفته است.

نظرات شما

نشانی ساختمان مرکزی:
تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، شماره 32
 کد پستی: 1513845411
تلفن: 88735071  - 88735074  
نمابر: 88735070
صندوق پستی:  4658 - 15148
نشانی پست الکترونیک:
 info.parks@tehran.ir